Македонија

Вести и новости од Македонија.

Одржана седма вонредна седница на Совет на Општина Прилеп

Денеска Советот на Општина Прилеп ја одржа седмата вонредна седница на која што беше усвоена урбанистичко-планска документација за усогласување на намената на земјиштето според Генералниот урбанистички план (ГУП) за Прилеп. Станува збор за објект, којшто по легализирањето ќе биде пренаменет за отворање дневен Центар за деца со церебрална парализа. „Општина Прилеп …

Прочитајте повеќе »

Лавров: Русија ќе го прифати името што ќе го договорат Скопје и Атина

Кое било решение (за спорот за името) што ќе го изнајдат Македонија и Грција и кое ќе биде поткрепено во македонскиот Устав, ние (Руската Федерација) најверојатно ќе го прифатиме, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, одговарајќи на прашање на грчки новинар на годишната прес-конференција на министерот за надворешни работи …

Прочитајте повеќе »

Сугарески му ги презентираше на Шчербак инфраструктурните проекти во Македонија

Министерот за транспрот и врски, Горан Сугарески денеска имал средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Олег Шчербак, на која го информирал амбасадорот за инфраструктурните проекти што се реализираат во Македонија. Сугарески ги потенцирал проектите за изградба и реконструкција на патната мрежа во Република Македонија, особено доизградбата на железницата …

Прочитајте повеќе »

Петков: Бугарија ја поддржува Македонија во напорите за влез во ЕУ и НАТО

Бугарскиот амбасадор Иван Великов Петков на 8-та седница на Комисијата за европски прашања во Собранието претпладнево порача дека Бугарија ги поддржува напорите на Македонија за членство во ЕУ и НАТО, но рече дека мора да се спроведат итните реформи за тоа да се оствари. Петков ги образлагаше приоритетите и програмата …

Прочитајте повеќе »

Владата префрли 2,5 милиони денари за населбата „Три багреми“

Уредувањето на комуналната инфраструктура во населбата „Три багреми“, беше дел од изборната програма на прилепскиот градоначалник Јованоски. Станува збор за дел од урбаната единица „Тризла 2“, каде што во субстандардни услови, без вода и канализација, живее ромско население. Зоран Милошески Општина Прилеп категорично ги отфрла обвинувањата изнесени од страна на …

Прочитајте повеќе »

„Ние сме Македонија“ бара прекин на разговорите за името, попис и избори

Движењето „Ние сме Македонија“, составено од повеќе македонски организации од дијаспората одржаа мирен протест пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон, на која ја искажаа својата „загриженост од политичките настани во матичната татковина“, како и од тековните разговори околу спорот за името со Грција и Законот за јазиците. „На амбасадорот на Република …

Прочитајте повеќе »

Облачно време со локални врнежи од снег и на пониските места

Времето денеска ќе биде облачно со локални врнежи претежно од снег, главно со слаб интензитет, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија (УХМР). Повеќе врнежи ќе има во планинските региони на северозападот и истокот од земјава, каде се очекува формирање или зголемување на снежната покривка. Формирање на мала …

Прочитајте повеќе »

Каменос бара референдум во Грција за името

Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во неговата колумна за неделнот издание на весникот „Димократиа“ порачува дека во Грција ќе мора да се одржи референдум за новото име на северниот сосед. „ Грчкиот народ ќе треба да одлучи за ова, без преседан во историјата на човештвото, отстапување на истријата и …

Прочитајте повеќе »