Македонија

Вести и новости од Македонија.

Во Прилеп се санираат штетите од поплавите

Невремето што го зафати Прилеп  во попладневните часови предизвика  штети во одредени домаќинства и проблеми на разни делови од градот.  Поплавени се пет куќи, градот е без интернет, а проблем има и со атмосферската канализација.  Градоначалникот Илија Јованоски,итно го состана кризниот штаб. Со дел од членовите, директорите на јавните комунални …

Прочитајте повеќе »

„Клетници“ – најдобра претстава на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“

Пишува: Зоран Милошески Со одлука на тричленото жири во состав Мими Таневска-Србиновска, професорка по актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Јасна Новаков, извршен директор на „Звездара театар“ од Белград и Драган Спасов-Дац, актер, „Клетници“, претставата на прилепскиот театар е победник на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Освен …

Прочитајте повеќе »

Колона возила кон Грција

На граничниот премин „Богородица“ има зголемена фреквенција на возила поради продолжениот викенд во Македонија, но не се чека подолго од десетина минути. Во изминатите 24 часа од земјата излегле 12.000 патници од кои 6.500 се македонски граѓани. – Гужвата од возила и автобуси во моментот е голема, но задржувањето на …

Прочитајте повеќе »

Топењето на Антарктикот за 26 години го покачило морското ниво за 7,6 милиметри

Големо истражување на 84 научници од 44 меѓународни организации покажа дека топењето на мразот на Антарктикот го покачило нивото на морињата и океаните за 7,6 милиметри од 1992 година досега, а речиси половина од тоа покачување се случило во последните пет години. Ендрју Шепард од Универзитетот на Лидс во Обединетото …

Прочитајте повеќе »

Иванов го штити Уставот со тоа што го прекршува

Ако и покрај успешниот референдум, шефот на државата одлучи да не го потпишува договорот, тогаш Владата ќе има две опции. Прво, Собранието да го изгласа договорот по вторпат и да го објави без потписот на претседателот, и второ, да чека смена на претседателот и договорот да може да биде потпишан …

Прочитајте повеќе »

„Ужегнатост“, за крај на официјалната програма на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“

Вечерва на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“: 19.30 „Ужегнатост“ – Независна театарска група „Артопија“ – Скопје Автор: Иван Вискочил Режија: Владимир Милчин Сцена: Театар „Војдан Чернодрински“ Претстава од придружната програма: 22.00 „Железниот светилник“ – Театар на бугарската армија Автор: Димитар Талев Режија: Асен Шопов Сцена: ЦК „Марко Цепенков“

Прочитајте повеќе »

Нови успеси на македонскиот репрезентативец во пинг понг за лица со инвалидност, Рубин Ристески

Македонскиот репрезентативец во пинг-понг за лица со инвалидност, прилепчанецот Рубин Ристески освои 6 медали, по 3 во поединечна и во екипна конкуренција на трите меѓународни турнири што се одржаа од 18 мај до 10 јуни. Бранејќи ги боите на репрезентацијата на Македонија, од турнирот во Варна, Бугарија, Ристески се врати …

Прочитајте повеќе »

Мицотакис: Грција прв пат признава македонска националност и јазик

Грција, по прв пат признава македонска националност и јазик за нашите северни соседи. Елементи што претставуваат корен на иредентизмот, рече лидерот на опозициската Нова демократија Киријакос Мицотакис на денешната расправа во грчкиот парламент, кусо пред да достави барање за гласање недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас. Како што јави …

Прочитајте повеќе »