Македонија

Вести и новости од Македонија.

За белградска „Политика“ Мицкоски е пантомимичар, а Иванов херој

За белградска „Политика“ Мицкоски е пантомимичар, а Иванов херој

Под насловот „Референдумски ајвар“, провладиниот српски  весник „Политика“ во вторникот излезе со коментар во кој оценува дека „наместо витешки да признаат дека референдумот пропаднал, европските, американските и НАТО функционерите го прогласиле за победа, што дополнително ги распали политичките страсти“. „Лицемерието на западните владејачки политички елити и обидот за прекројување на …

Прочитајте повеќе »

Меркел: задача на Собранието е да го спроведе договорот со Грција

Меркел: задача на Собранието е да го спроведе договорот со Грција

Германската канцеларка Ангела Меркел оценува дека граѓаните на Македонија го поддржале договорот со Грција за решавање на спорот со името и оти задача на Собрането е да го спроведе до крај. Ова, како што пренесе Дојче Веле, е пораката во писмото на Ангела Меркел до премиерот Зоран Заев упатено на …

Прочитајте повеќе »

На вчерашната седница, Владата издвои средства за државните студентски домови „Пелагонија“ и „Скопје“

На вчерашната седница, Владата издвои средства за државните студентски домови „Пелагонија“ и „Скопје“

На синоќешната седница, Владата ја разгледа и ја усвои Информацијата за елементите од пристапните разговори за членство во НАТО, кон кои Република Македонија треба да се приклучи на 18 и 19 октомври 2018 година, во седиштето на Алијансата во Брисел. Исто така, Владата ја разгледа и ја усвои Информацијата за …

Прочитајте повеќе »

Хан: Закани од ВМРО до пратениците кои сакаат да го поддржат Договрот

Хан: Закани од ВМРО до пратениците кои сакаат да го поддржат Договрот

Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан во интервју за австрискиот весник “Стандард” истакна дека сегашниот парламентарен состав во Македонија треба да ги направи уставните измени. Според Хан, ВМРО-ДПМНЕ им се заканува на пратениците кои сакаат да го поддржат договорот за името. Тој ја повика опозицијата да се откаже од својот, …

Прочитајте повеќе »

Сведок: Планирано било да се влезе во Собрание, а Иванов да прогласи воена состојба

Сведок: Планирано било да се влезе во Собрание, а Иванов да прогласи воена состојба

Пратеникот, а сега обвинет Љубен Арнаудов сметал дека најдобро решение било да се отворат вратите од Собранието и толпата да влезе внатре, а потоа претседателот Ѓорге Иванов требало да прогласи вонредна состојба и да бидат уапсени одредени лица- вака сведочеше Никола Војминовски, за разговор кој го слушнали лично, ден пред …

Прочитајте повеќе »

Протести во Аеродром: „Криминалци, надвор!“

Протести во Аеродром: „Криминалци, надвор!“

Неколку стотици граѓанки и граѓани на општина Аеродром излегоа на протест против изградба на зграда на зелениот простор до здравствената установа „Мајчин дом“. Револтот не успеа да го смири ни попладневната прес конференција на градоначалникот Златко Марин кој излезе со декларативна поддршка на граѓаните и личен став дека зграда не …

Прочитајте повеќе »

Реџепи: Гасоводот преку Водно ќе се гради, се чекаат потребните дозволи

Реџепи: Гасоводот преку Водно ќе се гради, се чекаат потребните дозволи

Ќе продолжи ли изградбата на гасоводната траса преку Водно или ќе запре поради прекројувањето на државната каса со кое ќе има кратење на значителен дел од средствата наменети за инфраструктурни проекти, како што е гасификацијата? Според Македонски енергетски ресурси (МЕР), претпријатие кое го реализира проектот на гасификација и кој ја …

Прочитајте повеќе »

Заев на Форумот за граѓанско општество: Ѕидовите го попречуваат излезот, мостовите отвораат опции

Заев на Форумот за граѓанско општество: Ѕидовите го попречуваат излезот, мостовите отвораат опции

Претседателот на Влада на Република Македонија Зоран Заев денеска, учествуваше на дискусијата на Форумот за граѓанско општество во Берлинскиот процес на тема „Мостови или ѕидови? Македонија и Западниот Балкан во Европа“ организирана од страна на Фондацијата Фридрих Еберт. На оваа дискусија учествуваше Јанис Армаколас универзитетски професор и член на најпознатиот …

Прочитајте повеќе »