Македонија

Вести и новости од Македонија.

Петар Богојески: И гласот „против“, е глас за Македонија

Петар Богојески: И гласот „против“, е глас за Македонија

Бојкотот не е во интерес на ВМРО-ДПМНЕ и Македонија, туку на луѓе кои сакаат вината за пролонгирање на евроатлантската иднина да падне на грбот на нашата партија, вели заменик-генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, заменик-генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, е еден од ретките членови на партијата кој јавно ги соопштува и …

Прочитајте повеќе »

Заев од граѓанската трибина во Карпош: Да ја прифатиме подадената рака од ЕУ и НАТО!

Заев од граѓанската трибина во Карпош: Да ја прифатиме подадената рака од ЕУ и НАТО!

Во позитивна атмосфера беше пречекан Претседателот на Владата на Република Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев од граѓаните на општина Карпош со кои тој разговараше на граѓанската трибина за важноста на историската одлука којашто ќе осигура иднината на државата на 30-ти септември. „Бев јас, премиерот на Република Македонија, насекаде …

Прочитајте повеќе »

Членството на Македонија во ЕУ ќе овозможи побрз развој на земјоделството

Членството на Македонија во ЕУ ќе овозможи побрз развој на земјоделството

Амбасадорката на Република Австрија во Република Македонија, Ренате Коблер, синоќа оствари средба со земјоделци, преставници на малите бизниси и граѓани на Прилеп. На средбата,на која австриската амбасадорка ги пренесе своите искуства од матичната земја, од нејзиниот влез во ЕУ, па досега, присуствуваше градоначалниот на Прилеп,Илија Јованоски. Амбасадорката Коблер истакна дека …

Прочитајте повеќе »

Апелација ќе одлучува по жалбата на Груевски

Апелација ќе одлучува по жалбата на Груевски

Денеска скопска Апелација ќе ја разгледува жалбата на екс премиерот Никола Груевски за двегодишната казна затвор за случајот „Тенк“, која Основниот суд Скопје 1 ја донесе за купување на „Мерцедес“ во вредност од 580 илјади евра. Како поттикнувач за извршување на делото, Груевски беше осуден на 2 години затвор, а поранешниот …

Прочитајте повеќе »

Првиот човек на НАТО Столтенберг, денеска доаѓа во Македонија

Првиот човек на НАТО Столтенберг, денеска доаѓа во Македонија

Денеска попладне, во официјална посета на Република Македонија доаѓа Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На аеродромот во Скопје, високиот гостин ќе го пречека министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Во текот на утрешниот ден, покрај останатите активности и средби, Генералниот секретар ќе го посети и Стајковци, каде ќе има средба …

Прочитајте повеќе »

Сончево време со мала до умерена облачност

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне со краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 19, а дневната од 20 до 32 Целзиусови степена. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до 16, …

Прочитајте повеќе »

Канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц, во петок доаѓа во Македонија

Канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц, во петок доаѓа во Македонија

Во петок 07.09.2018, канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц доаѓа во официјална посета на Република Македонија. Со почеток во 09:00 часот, австриската делегација предводена од канцеларот Курц ќе биде свечено пречекана на платото пред Владата на РМ. Во 10:05 часот, канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц и претседателот на Владата …

Прочитајте повеќе »

Голем интерес кај прилепчани за средствата од фондовите на ЕУ

Голем интерес кај прилепчани за средствата од фондовите на ЕУ

Во рамките на кампањата насловена како „ЕУ за тебе“, која Делегацијата на Европската Унија ја организира во повеќе општини во Република Македонија, денеска во Прилеп се одржа работилница за механизмите на финансиска поддршка на ЕУ. Претставници на бизнис секторот, земјоделци, невладини организации и граѓани на Прилеп, покажаа огромен интерес за …

Прочитајте повеќе »