Македонија

Вести и новости од Македонија.

Битола: Изработена физибилити студија за пречистителната станица на Пелистер

Битола: Изработена физибилити студија за пречистителната станица на Пелистер

Градежниот институт на Македонија, избран како консултантска фирма од страна на УНДП, го достави прелиминарниот извештај за физибилити оценката на предложените технологии за избор и изведба на пречистителна станица, во рамките на УНДП гранд проектот за изградба на пречистителна станица која ќе собира дел од отпадните води од Националниот парк …

Прочитајте повеќе »

Заев во Вашингтон на средба со Пенс

Заев во Вашингтон на средба со Пенс

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев патува за Вашингтон каде на 20 септември ќе има билатерална средба со потпретседателот на САД, Мајк Пенс. Средбата ќе се реализира на покана на потпретседателот Пенс, а на неа ќе се разговара за напредокот на Република Македонија кон членството во НАТО.

Прочитајте повеќе »

Шекеринска во Радовиш: Македонија во клучните моменти никогаш не греши

Шекеринска во Радовиш: Македонија во клучните моменти никогаш не греши

Шекеринска во Радовиш: Македонија во клучните моменти никогаш не греши, на 30 септември ќе излеземе ЗА европска иднина! Одлуката на 30 септември ќе ја донесат оние кои ќе излезат да гласаат. Пишуваме историја, а Македонија во клучните моменти никогаш не греши – рече министерката Шекеринска на трибината во Радовиш. – …

Прочитајте повеќе »

Повеќе од 4.200 вработени во детските градинки, од октомври со повисоки плати

Повеќе од 4.200 вработени во детските градинки, од октомври со повисоки плати

Владата на Република Македонија на својата денешна, 89 редовна, седница ја разгледа и усвои Информација за зголемување на коефициентите на сложеност на работите во јавните установи за деца-детски градинки во 2018 година. Владата го задолжи Министерството за труд и социјална политика, почнувајќи од месец септември 2018 година, да ги изврши …

Прочитајте повеќе »

Заев на средба со новоименуваниот Шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Заев на средба со новоименуваниот Шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска во посета го прими новоименуваниот Шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата премиерот Заев се заблагодари за долгогодишната плодна соработка со ОБСЕ, и искажа спремност за продолжување и унапредување на оваа соработка. Тој исто така ја …

Прочитајте повеќе »

Влада на РМ: Започнуваат темелни реформи на системот за социјална и детска заштита

Влада на РМ: Започнуваат темелни реформи на системот за социјална и детска заштита

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска ги презентираа реформите на системот за социјална и детска заштита, коишто започнуваат од почетокот на следната година. Реформата, како што рече Премиерот, пред се ќе …

Прочитајте повеќе »

ВИДЕО: Еден ден со автобусот „Македонија бојкотира“

ВИДЕО: Еден ден со автобусот „Македонија бојкотира“

И додека едни се „за“, а други без јасен став, овој таканаречен кризен штаб е за бојкот на референдумот.  Обединети се повеќе здруженија, но предводник на терен е партијата „Единствена Македонија“. Приврзаниците на движењето „Македонија бојкотира“ се обидуваат да ги убедат граѓаните од цела Македонија да го бојкотираат референдумот. Заедно …

Прочитајте повеќе »

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено. Јас ќе сечам, ќе ти лепам”, му рече обвинителката од СЈО Лиле Стефанова на екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, на почетокот на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, пренесе Макфакс. Ова следуваше откако обвинителката на обвинетите и адвокатите им поделила транскрипти …

Прочитајте повеќе »