Македонија

Вести и новости од Македонија.

Премиерот Заев од Крушево: На 30-ти септември со секој глас ЗА им обезбедуваме сигурна иднина на нашите деца

Премиерот Заев од Крушево: На 30-ти септември со секој глас ЗА им обезбедуваме сигурна иднина на нашите деца

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев попладнево се обрати на граѓанска трибина во Крушево. Пред жителите на градот, кои се собраа пред Македониумот – едно од обележјата на Република Македонија, Премиерот Заев истакна дека како што во 1903-тата нашите дедовци храбро се бореле и пролеале крв за нашата татковина, …

Прочитајте повеќе »

Отворена е експозитура на „Македонски пошти“ во с. Канатларци

Отворена е експозитура на „Македонски пошти“ во с. Канатларци

Експозитура на „Македонски пошти“ е отворена денеска во селото Канатларци- Прилепско. Во овој реконструиран објект вработените ќе пружаат поштенски услуги на жителите од ова и неколку други соседни села. Инвестицијата е реализирана како плод на соработката меѓу Општина Прилеп и „Македонски пошти“- Скопје. Денеска делегации од Општина Прилеп, со градоначалникот …

Прочитајте повеќе »

Во рамки на европската недела на спортот, во Прилеп одржана презентација на џудото

Во рамки на европската недела на спортот, во Прилеп одржана презентација на џудото

Во организација на Агенцијата за млади и спорт и џудо клубот „Сеишин“, а по повод европската недела на спортот, денеска на плоштадот „Методија Андонов-Ченто“ во Прилеп се одржа презентација на џудо спортот. Градоначалникот Илија Јованоски, рече дека локалната самоуправа секогаш ќе биде на страната на спортистите и ќе ги помага …

Прочитајте повеќе »

Во Гевгелија пуштена во употреба пречистителна станица за отпадни води

Во Гевгелија пуштена во употреба пречистителна станица за отпадни води

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со амбасадорката на Швајцарската Конфедерација Сибил Сутер Техада, амбасадорот на Република Грција, Димитрис Јанакакис, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков, денеска се обратија на настан посветен на пуштање во употреба …

Прочитајте повеќе »

Попов: Србија во Македонија игра во корист на Русија

Попов: Србија во Македонија игра во корист на Русија

Директорот на новосадскиот Центар за регионализам, Александар Попов, денеска изјави дека Србија се однесува обратно од здравиот разум и на испраќа порака во добар правец кога е во прашање претстојниот референдум во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. – На Србија како соседна земја, би требало да и биде …

Прочитајте повеќе »

Македонија утре го почнува скрининг процесот за преговорите со ЕУ

Македонија утре го почнува скрининг процесот за преговорите со ЕУ

Во Европската комисија во Брисел утре заминува 40 члена делегација составена од претставници на повеќе министерства и институции, предводена од вицепремиерот Бујар Османи, која ќе го започне скринингот за поглавјето 23 – правосудство и фундаментални права. Во делегацијата ќе биде и министерката за правда Рената Дескоска. Отворањето на првото од …

Прочитајте повеќе »

МВР ќе издава лични карти и викендов

МВР ќе издава лични карти и викендов

Министерството за внатрешни работи информира дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (29 и 30 септември). „Сите барања за издавање лична карта (оштетена, изгубена или украдена), по законски спроведената постапка, ќе се одобруваат итно во сите регионални Одделенија за управни работи при Министерството за внатрешни работи и …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев од Виница: На 30 септември, секој глас ЗА носи подобра иднина!

Премиерот Заев од Виница: На 30 септември, секој глас ЗА носи подобра иднина!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчеравечер, од центарот на Виница, ги повика Виничани на 30-ти септември масовно да ја поддржат европската иднина на Македoнија, истакнувајќи ја натпратиската важност на овој референдум, кој треба да го обедини македонскиот народ на европскиот пат кон подобра иднина за сите. Од …

Прочитајте повеќе »