Македонија

Вести и новости од Македонија.

Автопатот Скопје – Блаце ќе почне да се гради догодина и ќе чини околу 100 милиони евра

Автопатот Скопје – Блаце ќе почне да се гради догодина и ќе чини околу 100 милиони евра

Изградбата на автопатот Скопје – Блаце ќе стартува на пролет, следната година и ќе се одвива во две фази, информираше министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при работната посета на Општина Арачиново. Во првата фаза ќе се градат 1,6 километри, а потоа ќе се допроектира останатиот дел од десетина километри, …

Прочитајте повеќе »

Сугарески во посета на Арачиново: 70 милиони евра за реконструкција на локални патишта

Сугарески во посета на Арачиново: 70 милиони евра за реконструкција на локални патишта

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески изврши работна посета на општина Арачиново, каде оствари средба со градоначалникот на општина Арачиново, Меликије Халими. На средбата разговараа за инфраструктурните проекти што се реализираат во општината како со поддршка од централната власт, така и проектите што ги реализира општината. Министерот Сугарески информираше …

Прочитајте повеќе »

Средба на премиерот Заев со шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за референдумот, Петерсен

Средба на премиерот Заев со шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за референдумот, Петерсен

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Јан Петерсен, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојниот референдум во Република Македонија. На средбата е разговарано за важноста за демократско спроведување на процесот и за потребата од висока одговорност од страна на сите субјекти во државата, …

Прочитајте повеќе »

Коалиција „Заедно ЗА европска Македонија“: На 30 септември гласаме за нашата иднина

Коалиција „Заедно ЗА европска Македонија“: На 30 септември гласаме за нашата иднина

Прес конференција на Александар Ѓорѓиоски од коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“: Почитувани млади, Имаме уникатна шанса, да ја земеме судбината на Македонија во своите раце. Имаме шанса да го исцртаме патот кон заедничкиот успех преку еден едноставен чекор – глас ЗА, на референдумот на 30 септември. На 30-ти септември не …

Прочитајте повеќе »

Заев од Битола: Секое семејство бргу ќе почувствува придобивки, да излеземе ЗА членство во ЕУ и НАТО

Заев од Битола: Секое семејство бргу ќе почувствува придобивки, да излеземе ЗА членство во ЕУ и НАТО

„Пред нас се Европската Унија и НАТО. Тоа е нашата цел на оваа последна делница од патот што сите заедно го градиме од нашата независност. Тоа е нашата иднина, тоа е нашиот избор. Вашата одлука на 30 септември ќе го обезбеди нашето место во ЕУ и НАТО. Во најмоќната економска …

Прочитајте повеќе »

Анѓушев: Изградбата на автопатиштата и железницата ќе го раздвижат градежништвото

Анѓушев: Изградбата на автопатиштата и железницата ќе го раздвижат градежништвото

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев рече дека зголемениот домашниот бруто-производ (БДП) од 3,1 проценти се должи на влијателните фактори како што се индустријата, градежништвото, земјоделството и трговијата, каде што се бележи најголем пораст. – Во делот на градежништвото кога имавме пад од 40 проценти, БДП беше зголемен за 0,1 процент …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот на Демир Хисар пуштен од притвор, но истрагата за заканите продолжува

Градоначалникот на Демир Хисар пуштен од притвор, но истрагата за заканите продолжува

Градоначалникот на Демир Хисар, Марјанче Стојановски беше приведен во полициска станица на информативен разговор, бидејќи им се заканувал на вработените во училиштата дека ги прислушува нивните телефонски разговори. Тој изјавил дека снимката која се појавила на интернет е од протест во ОУ „Гоце Делчев“ во Демир Хисар кој се случил …

Прочитајте повеќе »

Времето сончево со умерена облачност

Времето сончево со умерена облачност

Сончево време со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер ќе преовладува денеска во Македонија. Во Повардарието ветерот ќе биде засилен. Утринските температури ќе се движат од 8 до 19 Целзиусови степени, а дневните од 25 до 31 степени. УВ индексот ќе биде 7. Во Скопје …

Прочитајте повеќе »