Македонија

Вести и новости од Македонија.

Манчевски: Владата сака независна МРТ и професионални регулаторни тела

Владата се залага за создавање медиумски простор за непристрасно и објективно информирање на граѓаните. Наша цел е МРТ да биде целосно непристрасен и независен медиум, а регулаторните тела да бидат транспарентни, професионални и компетентни. Особено е важно во регулаторните тела и националниот радиодифузер да не членуваат високи партиски функционери, поранешни …

Прочитајте повеќе »

Димитров зборуваше за „Убавата Македонија“, Коѕиас дофрли дека и Албанија е убава

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во обраќањето пред неговите колеги во Сунио се осврна на насловот на конференцијата „Иднината на Европа“ велејќи дека за земјите кандидати за членки во ЕУ од Балканот, „иднина“ и „Европа“ се два збора синоними, јави дописничката на МИА од Атина. – За нас на …

Прочитајте повеќе »

Заев: Џезаир Шакири-Хоџа се повлекува од местото советник на премиерот

Премиерот Зоран Заев денеска во Охрид изјави дека контактирал со Џезаир Шакири, познат како Командант Хоџа кој му кажал дека бара сам да се откаже од советничката позиција во премиерскиот кабинет, јавиТелма. – Шакири ми кажа дека денеска ќе соопшти дека ќе се повлече од позицијата поради реакциите во јавноста. Тој вели дека …

Прочитајте повеќе »

МПЦ ја покани БПЦ на 1.000 годишнината на Охридската архиепископија, СПЦ ќе слави посебно

Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) ја поканила Бугарската православна црква (БПЦ) на одбележувањето на 1.000 годишнината на Охридската архиепископија. Поглаварот г.г. Стефан за бугарската агенција БГНЕС потврдува дека поканата е испратена до бугарскиот патријарх Неофит и до државниот врв на Бугарија за заедничко одбележување на 1000-годишнината од основањето …

Прочитајте повеќе »

Тевдовски: ЕБОР заинтересиран да вложи во ветерниците во Миравци

Европската банка за обнова и развој, но и други инвестициски банки, како Европската инвестициска банка, сакаат да учествуваат во финансирањето на изградбата на ветерниците во Миравци и фотоволтаична централа во Осломеј, рече министерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествуваше на годишните средби на Европската банка за обнова и развој кои …

Прочитајте повеќе »

Заев од Тетово: Македонија чекори по вистинскиот пат, интеграцијата значи економија и подобар животен стандард

Соопштение на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија: Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев вчеравечер учестуваше на граѓанска трибина на ОО СДСМ Тетово. Во своето обраќање пред присутните граѓани претседателот Заев потенцираше дека унапредувањето на состојбите во Македонија, отворањето на перспективите за членство во ЕУ и НАТО, градењето пријателство со …

Прочитајте повеќе »

Во амбасадата во Будимпешта попови истерувале духови, крстови се цртале над вратите

Министерството за надворешни работи вчера обелодени дека со реконструкцијата и со купувањата на објекти на дипломатско-конзуларни претставништва, се направени злоупотреби бидејќи објектите се плаќале по нереално високи цении се правеле фиктивни реконструкции. Најголем дел од набавките што се спорни, се случиле во периодот од 2007 година до 2010 година кога …

Прочитајте повеќе »

Рот: Истрагите да продолжат, СЈО да стане дел од Обвинителството

Државниот министер за европски прашања во МНР на Германија, Михаел Рот порача дека мора да продолжат истрагите поврзани со прислушуваните разговори и Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во редовните структури на Обвинителството. На средбата со премиерот Зоран Заев во Владата, тој бил информиран дека опозицијата била против продолжување на мандатот …

Прочитајте повеќе »