Македонија

Вести и новости од Македонија.

Поддршка од германската канцеларка Меркел за успешна реализација на претстојниот референдум

Поддршка од германската канцеларка Меркел за успешна реализација на претстојниот референдум

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев попладнево оствари телефонски разговор со канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел. Германската канцеларка, Меркел, даде поддршка на напорите на Владата и на општествено – политичката јавност во Македонија, за зајакнување на европските и атлантските перспективи на граѓаните на нашата држава. Канцеларката …

Прочитајте повеќе »

Влада на РМ: Тендерот за хортикултурно одржување се однесува за 20 објекти низ целата држава за 3 години

Влада на РМ: Тендерот за хортикултурно одржување се однесува за 20 објекти низ целата држава за 3 години

Информација на Владата на РМ во врска со тендерот за хортикултурно одржување и уредување: Станува збор за набавка која опфаќа период од 3 години и помеѓу другото предвидува ангажман на 25 лица, а се однесува на набавка на услуги за точно 20 објекти во државна сопственост (табела 1). Сметаме дека …

Прочитајте повеќе »

Петровска: Средствата за „Копанки“ ќе бидат одобрени после склучувањето договор со ПСК „Пелистер“

Петровска: Средствата за „Копанки“ ќе бидат одобрени после склучувањето договор со ПСК „Пелистер“

Реакција на битолската градоначалничка Петровска, за планиинарскиот дом „Копанки“: „Уште во предизборната кампања се заложив за изградба на планинарскиот дом „Копанки“. Општина Битола има средства да го санира домот, меѓутоа, средствата кои што ќе бидат одобрени треба да се дадат откако ќе биде склучен договор со ПСК „Пелистер“, за тоа …

Прочитајте повеќе »

84-тата седница на Владата на РМ: Обезбедени 80 милиони денари за кампања за референдумот

84-тата седница на Владата на РМ: Обезбедени 80 милиони денари за кампања за референдумот

На денешната, 84-та редовна седница, Владата донесе одлука со која го задолжи Министерството за финансии да подготви предлог-одлука за обезбедување на 80 милиони денари од тековната буџетска резерва кои ќе бидат ставени на располагање за спроведување кампања, врз основа на одобрен план, на Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач …

Прочитајте повеќе »

Пешачките премини во Битола ќе се обележуваат со поквалитетна боја

Пешачките премини во Битола ќе се обележуваат со поквалитетна боја

Евидентна е невидливоста на хоризонталната сигнализација во градот, но не смее тоа да се поврзува со негрижа на локалната самоуправа и да се прави ситен популизам, истакна градоначалничката Наташа Петровска, во однос на необележаните пешачки премини во Битола. „Не е негрижа ако како градоначалник побарав, тогаш кога се објавуваше јавен …

Прочитајте повеќе »

Заштитениот сведок препозна неколкумина од обвинетите во „Монструм“

Заштитениот сведок препозна неколкумина од обвинетите во „Монструм“

Заштитениот сведок кој беше сослушан преку камера од друга просторија на денешното рочиште за случајот „Монструм“ на СЈО со модифициран глас кажа дека си останува на исказот даден на претходна постапка и препозна тројца од обвинетите. Сведокот рече дека од 30 сантиметри до 30 метри далечина, во неколку наврати, секој …

Прочитајте повеќе »

Сашо Тасевски назначен за нов директор на Бирото за јавна безбедност

Сашо Тасевски назначен за нов директор на Бирото за јавна безбедност

На денешната владина седница едногласно бил усвоен предлогот Сашо Тасевски да биде назначен за нов директор на Бирото за јавна безбедност. Оваа информација ја сподели на својот официјален „Фејсбук“ профил заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски кој присуствува на владината седница бидејќи шефот на дипломатијата, Никола Димитров, е во …

Прочитајте повеќе »

Влада, МЕР, Град Скопје: Водно го заштитивме, продолжува гасификацијата на Македонија

Влада, МЕР, Град Скопје: Водно го заштитивме, продолжува гасификацијата на Македонија

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, и директорот на Македонски енергетски ресурси (МЕР), Бајрам Реџепи, денеска на прес-конференција во Владата на Република Македонија информираа за изградбата на магистралниот гасовод, делница 5, Скопје-Тетово-Гостивар. Тие, …

Прочитајте повеќе »