Македонија

Вести и новости од Македонија.

Денеска ново рочиште за уривањето на „Космос“ на Фијат Цаноски

Случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе има ново рочиште во Основниот суд Скопје 1. Обвинети за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот, поранешен пратеник и партиски лидер Фијат Цаноски, се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на општина …

Прочитајте повеќе »

Катица Јанева најави дека до крај ќе ги истражи сите снимки

На вчерашното „бранење“ на најновиот шестмесечен извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева, пред собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците, побара да се реши правната положба на обвинителството и нагласи дека има намера докрај да ги истражи сите индиции за криминал кои се содржани …

Прочитајте повеќе »

Новинарите кон Поповски и Селмани: Лицемерни сте, постојано сме под закани

Новинарот Един Хајдерпашиќ по завршување на прес конференцијата која се одржа по повод меѓународниот ден на слободата на печатот го запраша претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани на која страна е всушност тој, дали ги брани правата на медиумските работници или пак ја поддржува политиката на сите …

Прочитајте повеќе »

Бошњаковски: Сите вработени во „Еурокомпозит“ в понеделник ќе добијат плата

Доцна синоќа владата постигна договор со вработените од Еурокомпозит, при што е договорено во понеделник линеарно на сите вработени да им се исплати платата, информира денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. – Вработените презедоа обврска да ја завршат работата, а постигнат е и договор да се смени менаџерскиот тим. Вработените на …

Прочитајте повеќе »

„Репортери без граници“ со ново видео повикува на борба против лажните вести

Одбележувајќи го 3 Мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, меѓународната организација „Репортери без граници“ почна нова кампања со видео за борба против лажните вести, под етикетата #FightFakeNews. Во видеото се споредува штетата што на луѓето ја нанесуваат фалсификуваните фармацевтски и индустриски производи со политичките штети што произлегуваат од лажните вести и …

Прочитајте повеќе »

ССНМ: Мора да се подобрат правата на новинарите заради доброто на професијата

По повод Светскиот ден на слободата на медиумите 3 Мај, Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници на Македонија (ССНМ) порача дека е неопходна итна промена на приоритетите и фокусирање на работните и професионални права на новинарите и медиумските работници, како место од кое почнува, но и во кое може …

Прочитајте повеќе »

Атанасов: Законот за високо образование обезбедува поголем квалитет на образованието и автономија на универзитетот

Прес конференција на Петар Атанасов, пратеник од редовите на СДСМ: Социјалдемократскиот сојуз на Македонија продолжува со спроведување на мерките за  унапредување на образованието, што е предуслов за општествен развој,економски напредок и повисок животен стандард. Пратениците од владејачкото мнозинство вчера го изгласаа Законот за високо образование, кој обезбедува поголем квалитет на образованието и автономија …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп ќе отпише побарувања од 100 милиони денари

Се работи за средства од сопствени приходи, како што се комунални такси и надоместоци, закупнини и слично. Дел од побарувањата можеби се оправдано отпишани, но најголем дел се последица на неодговорното и недомаќинско работење на Ристески и претходната локална власт – вели градоначалникот Јованоски Општина Прилеп успеала во значителна мера …

Прочитајте повеќе »