Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заврши годинешното издание на БИТ ФЕСТ

Заврши годинешното издание на БИТ ФЕСТ

Со настапот на двајцата ди-џеи  познати како „BANG LA DEKS“ на втората вечер на манифестацијата „Широк Сокак во бело“, заврши годинешното издание на Бит фест. Бројната публика на Широк Сокак, освен во музиката, уживаше дополнително и во звучни, пиротехнички и светлечки ефекти. Годинешното издание на Бит фест понуди 65 настани …

Прочитајте повеќе »

Заев во Драч на неформален состанок на премиерите од Западен Балкан

Заев во Драч на неформален состанок на премиерите од Западен Балкан

Албанскиот премиер Еди Рама во Драч ќе биде домаќин на неформалниот состанок на премиерите од земјите на Западен Балкан, а на кој ќе присуствува и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. На состанокот ќе присуствуваат македонскиот премиер Зоран Заев, претседавачот на советот на министри на Босна и Херцеговина …

Прочитајте повеќе »

Петмина американски конгресмени на средби во македонското Собрание

Петмина американски конгресмени на средби во македонското Собрание

Петмина американски конгресмени, Гери Коноли, Дина Титус, Сузан Дејвис, Дејвид Прајс и Бил Флорез денеска и утре се во посета на македонскиот Парламент Тие денеска, според собраниската агенда, треба да остварат средба со претседателот на Собранието Талат Џафери, со тројцата потпретседатели, како и со координаторите на пратеничките групи на СДСМ, …

Прочитајте повеќе »

Царовска: До крајот на годината ќе отвориме 24 нови градинки

Царовска: До крајот на годината ќе отвориме 24 нови градинки

До крајот на годината Министерството за труд и социјална политика планира да отвори вкупно 24 нови градинки низ Македонија со буџет кој изнесува 41,6 милиони денари и е за 44% поголем од парите искористени за истата намена лани. 11 од објектите се веќе отворени и имаат капацитет за над 600 …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Членството во ЕУ значи повеќе пари за нови водоводи, патишта и училишта

Костадинов: Членството во ЕУ значи повеќе пари за нови водоводи, патишта и училишта

Интегрален текст од прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник во Собранието на Република Македонија од СДСМ и коалицијата: Доаѓа време за нова одлука, кога треба да го направиме следниот чекор од овој вистински пат по којшто се движи Македонија. Имаме историска можност на престојниот референдум да излеземе и заедно да …

Прочитајте повеќе »

Циклонот Бруно доаѓа и во Македонија

Циклонот Бруно доаѓа и во Македонија

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има локален пороен дожд и грмежи, а можна е и појава на град, особено на север. Врнежите ќе продолжат и преку ноќта и ќе се интензивираат. Дневната температура ќе се движи од 26 …

Прочитајте повеќе »

Заев на средба со лозарите: Бараме начини квалитетниот род и трудот дополнително да бидат наградени

Заев на средба со лозарите: Бараме начини квалитетниот род и трудот дополнително да бидат наградени

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од Заменик претседателот на Владата задолжен за економските ресори Кочо Анѓушев, градоначалникот на општина Кавадарци Митко Јанчев и градоначалникот на општина Неготино Тони Делков, вчера доцна попладне во Кавадарци остварија средба со лозарите од регионот, претставувани од Здружението „Напредни лозари“. На …

Прочитајте повеќе »

ФЕИТ ги очекува новите бруцоши

ФЕИТ ги очекува новите бруцоши

Факултетот за електротехника и информациски технологии е подготвен во учебната 2018/2019 година да прими вкупно 660 студенти на седум различни студиски програми, од кои 440 во државна квота. Во последниве неколку години, во првиот уписен рок на ФЕИТ, се запишуваат над 300 студенти. Досегашната статистика на ФЕИТ вели дека интересот …

Прочитајте повеќе »