Македонија

Вести и новости од Македонија.

ЈКП „Комуналец“ со позитивни резултати во првиот квартал

ЈКП „Комуналец“ работи со интензивни активности на сите полиња и бележи напредок. Компаративната анализа на податоците од првиот квартал во 2018 година и истиот период од минатата година, покажува дека ЈКП „Комуналец“, ја зголеми селекцијата на собран отпад за 5 отсто. „Во однос на собраните 178 тони отпад од пакување …

Прочитајте повеќе »

Министерот Сугарески на конференција во Љубљана

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески учествува на меѓународната конференција “ТЕН-Т денови 2018” која се оддржува во Љубљана, Словенија. Во рамките на конференцијата која е посветена на равој на инфраструктурата во регионот, со посебен акцент на граничните премини и олеснување на транспортните услуги, министерот Сугарески ги претстави целите и …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Паркингот што се наплаќа го „затна“ сообраќајот

Најфреквентната раскрсница, која се наоѓа во строгиот центар, е стеснета, со цел да се „украде“ простор за изградба на платен паркинг. Оттогаш, ова „тесно грло“ често предизвикува застој на сообраќајот во Прилеп. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Прилеп е еден од градовите во земјава, во кои хаосот на улиците и булеварите, …

Прочитајте повеќе »

Владата усвои програма за изградба на спомен-обележје на Тоше Проески

На денешната седница Владата усвои предлог-програма за изградба на спомен-обележје на пејачот Тоше Проески во Крушево. За овој проект ќе бидат обезбедени средства од буџетот, кои ќе се префрлаат на сметка на Опшина Крушево. Предлогот за оваа програма е на Министерството за култура. Извор: Слободен печат

Прочитајте повеќе »

Робертсон, Солана, Ле Роа, Ишингер и Гелбард како „Група Охрид“ ќе помагаат за ЕУ и НАТО

Премиерот Зоран Заев денеска на заедничка прес-конференција со поранешниот генерален секретар на НАТО, лордот Џорџ Робертсон, ја промовираше „Групата Охрид“ за поддршка на Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и ЕУ – Во оваа група има членови кои ставија печат со нивната дипломатска кариера и дадоа поддршка за …

Прочитајте повеќе »

Изложба на Марко Кројач во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Утре, среда 25.април со почеток во 12.00 часот, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе биде отворена изложбата на фотографии „Споменици на Револуцијата“, на авторот Марко Кројач. Марко Кројач (во анаграфот Marc Schneider,1968) кој живее и работи во Берлин е постариот брат на независната сцена: слободен уметник, активист, …

Прочитајте повеќе »

Адеми од Њујорк: Членството на Македонија во ЕУ и НАТО нема алтернатива

Во текот на вчерашниот ден, на покана на Хариман Институтот, министерот Адеми одржа предавање на Универзитетот Колумбија во Њујорк на тема “Западен Балкан, Македонија и интеграциските процеси – има ли улога за дијаспората? ”. На почетокот од предавањето, министерот Адеми се осврна на значењето на земјите од Западен Балкан, како …

Прочитајте повеќе »

Заев: Преговорите за членство во ЕУ ќе ги водат најдобрите луѓе од институциите

Премиерот Зоран Заев на седницата на Комисијата за европски прашања рече дека по одлуката за отпочнување преговори за членство во Европската унија, веднаш ќе почне да ја подготвува преговарачката структура. Заев истакна дека се израдувале на препораката од Европската комисија, но дека истовремено ја продолжуваат „европската динамика“. Премиерот вели дека …

Прочитајте повеќе »