Македонија

Вести и новости од Македонија.

Се подобруваат условите за работа на Центарот за лица со интелектуална попреченост ПОРАКА

Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост ПОРАКА од Прилеп, ќе добие на користење уште две простории, со што значително ќе се подобрат условите за работа на корисниците на Центарот. Тоа денеска го најави градоначалникот Илија Јованоски, за време на посетата на просториите на ПОРАКА, кои се наоѓаат во …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Илија Јованоски оствари средба со трите најуспешни прилепски менаџерки

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со трите најуспешни менаџерки од Прилеп, кои во изборот на агенцијата „Марили“, се најдоа меѓу најдобрите топ 10 менаџерки на Македонија. Тоа се Ирена Јакимоска, сопственичка на прилепската конфекција со мешовит македонско-англиски капитал „Комфи Ангел“, Јана Јанеска-Ристеска генерален менаџер на Центар за современа и ликовна уметност во …

Прочитајте повеќе »

Подготвени сме да преземеме радикални реформи за влез во ЕУ, вели Османи

Мотивацијата со којашто влегуваме во овој процес е силна и како држава подготвени сме да преземеме брзи, и таму каде што е потребно, радикални реформи, рече вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи кој ја предводеше владината делегација на Самитот на шефови на држави или влади на земјите-членки на процесот …

Прочитајте повеќе »

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска на прием кај Заев

Премиерот Зоран Заев денеска ќе прими висока делегација предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО, лордот Џорџ Робертсон. Во делегацијата која ја предводи Робертсон, ќе допатува и поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев. По заедничката прес-конференција во Клубот на пратениците во 15.30 часот, ќе се одржи панел дискусија на која ќе учествуваат министерката за одбрана …

Прочитајте повеќе »

Димитров ќе се обрати на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Стразбур ќе зборува на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа . За време на посетата на Советот на Европа предвидено е Димитров да има одделни средби со Торбјорн Јагланд, генерален секретар на Советот на Европа, Микеле Николети, претседател на …

Прочитајте повеќе »

За да излезе од притвор Митко Чавков дал гаранција во недвижен имот

Кривичниот совет на одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, по предлог на одбраната на Митко Чавков, донесе решение со кое го прифати предлогот за обезбедување присуство – гаранција во недвижен имот. По правосилноста на решението и запишување на гаранцијата, притворот треба да се укине, …

Прочитајте повеќе »

ЈКП „Комуналец“ ги расчистува дивите депонии

По повод 22.Април, Ден на планетата Земја, в.д. директорот на ЈКП „Комуналец“, Звонко Јованоски, одржа прес конференција, од која упати апел до граѓаните и до градежните фирми, за поголема еколошка свест и заштита на животната средина. Обраќајќи им се на граѓаните пред една од десетината евидентирани диви депонии во градот, …

Прочитајте повеќе »

Димтров, Коѕиас и Нимиц в среда ќе се сретнат во Виена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, заедно со посредникот Метју Нимиц, на 25 април (среда попладне) во Виена, информираат од МНР. Минатата недела, Коѕиас во интервју за грчкото радио „24/7“, во однос на разговорите и точките за кои …

Прочитајте повеќе »