Македонија

Вести и новости од Македонија.

Дума во „Титаник 2“: Ибраими ми рече „шефот ме бара“, потоа гласаше како членовите од ВМРО-ДПМНЕ

Дума во „Титаник 2“: Ибраими ми рече „шефот ме бара“, потоа гласаше како членовите од ВМРО-ДПМНЕ

На судењето за предметот „Титаник 2″, прва сведочеше поранешната членка на Државната изборна комисија, Виолета Дума. Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи ја праша Дума дали се сеќава на седницата на ДИК, за приговорот за гласачкото место 1727 во општина Струмица, за локалните избори 2013 година. – Дали видовте дека некој …

Прочитајте повеќе »

Прилеп домаќин на 7.Меѓународен џез фестивал

Прилеп домаќин на 7.Меѓународен џез фестивал

Прилеп по седми пат ќе биде домаќин на Меѓународниот џез фестивал, кој од четврток 30 август, до сабота 1 септември, ќе се одржи на летната сцена во центарот за култура „Марко Цепенков“. На денешната прес конференција, градоначалникот Илија Јованоски ги покани љубителите на џез музиката да ги проследат настапите на …

Прочитајте повеќе »

Сите обвинети негираат вина за „крвавиот четврток“

Сите обвинети негираат вина за „крвавиот четврток“

Обвинетите за упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година, кои се теретат за терористичко загрозување на уставниот поредок, на денешното рочиште во Кривичниот суд кажаа дека го разбираат обвинението, но дека не се чувствуваат за виновни. Судскиот процес продолжува на 31 август со сослушување на сведоци …

Прочитајте повеќе »

Заврши годинешното издание на БИТ ФЕСТ

Заврши годинешното издание на БИТ ФЕСТ

Со настапот на двајцата ди-џеи  познати како „BANG LA DEKS“ на втората вечер на манифестацијата „Широк Сокак во бело“, заврши годинешното издание на Бит фест. Бројната публика на Широк Сокак, освен во музиката, уживаше дополнително и во звучни, пиротехнички и светлечки ефекти. Годинешното издание на Бит фест понуди 65 настани …

Прочитајте повеќе »

Заев во Драч на неформален состанок на премиерите од Западен Балкан

Заев во Драч на неформален состанок на премиерите од Западен Балкан

Албанскиот премиер Еди Рама во Драч ќе биде домаќин на неформалниот состанок на премиерите од земјите на Западен Балкан, а на кој ќе присуствува и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. На состанокот ќе присуствуваат македонскиот премиер Зоран Заев, претседавачот на советот на министри на Босна и Херцеговина …

Прочитајте повеќе »

Петмина американски конгресмени на средби во македонското Собрание

Петмина американски конгресмени на средби во македонското Собрание

Петмина американски конгресмени, Гери Коноли, Дина Титус, Сузан Дејвис, Дејвид Прајс и Бил Флорез денеска и утре се во посета на македонскиот Парламент Тие денеска, според собраниската агенда, треба да остварат средба со претседателот на Собранието Талат Џафери, со тројцата потпретседатели, како и со координаторите на пратеничките групи на СДСМ, …

Прочитајте повеќе »

Царовска: До крајот на годината ќе отвориме 24 нови градинки

Царовска: До крајот на годината ќе отвориме 24 нови градинки

До крајот на годината Министерството за труд и социјална политика планира да отвори вкупно 24 нови градинки низ Македонија со буџет кој изнесува 41,6 милиони денари и е за 44% поголем од парите искористени за истата намена лани. 11 од објектите се веќе отворени и имаат капацитет за над 600 …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Членството во ЕУ значи повеќе пари за нови водоводи, патишта и училишта

Костадинов: Членството во ЕУ значи повеќе пари за нови водоводи, патишта и училишта

Интегрален текст од прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник во Собранието на Република Македонија од СДСМ и коалицијата: Доаѓа време за нова одлука, кога треба да го направиме следниот чекор од овој вистински пат по којшто се движи Македонија. Имаме историска можност на престојниот референдум да излеземе и заедно да …

Прочитајте повеќе »