Македонија

Владата ги измени препораките поврзани со топлото време

Владата на денешната 64-та седница, на предлог на Министерството за здравство, ја измени одлуката во врска со препораките поврзани со високите временски температури. Според добиените информации од Управата за хидрометеоролошки работи, дека во државава, високи температури се очекуваат и во деновите по 24 јули, Владата донесе одлука за измена на …

Прочитајте повеќе »

Бензините од ноќеска поевтинуваат за два денари за литар, дизелот поевтин за два и пол денари

бензинска станица бензини горива

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе нова одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,42 отсто во однос на одлуката од 21.07.2022 година. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се намалуваат за 2 денари за литар, додека малопродажните цени …

Прочитајте повеќе »

Изгаснат пожарот кај делчевско Разловци, Општината апелира на поголема одговорност и заштита на шумите од пожари

Соопштение од Општина Делчево Пожарот кој беснееше вчера на планината Средна, на потегот од месноста Светите Води до м.в. Ќурчиски колиби во атарот на селата Разловци и Тработивиште, од синоќа околу 19.00 ч беше ставен под контрола, по што е изгаснат. Од утрово екипи на ЈП Национални шуми се на …

Прочитајте повеќе »

Полициски хеликоптер од утринава го гасне пожарот во околината на Берово

Еден полициски хеликоптер од утринава интензивно го гасне пожарот во беровскиот регион, а авионот на Дирекцијата за заштита и спасување ќе пристигне околу 10 часот, изјави утрово директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов. Во моментов на терен меѓу беровските села Митрашинци и Будинарци се и десет …

Прочитајте повеќе »

Порталб: Што по прифаќањето на ЕУ за почеток на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија?

Веднаш по усвојувањето на францускиот предлог во Собранието на Северна Македонија, на 19 јули се одржа првата меѓувладина конференција меѓу Северна Македонија и Албанија со Европската Унија. Преговорите нема да почнат сè додека не се спроведат уставните измени од македонска страна, за што е потребно да гласаат две третини од …

Прочитајте повеќе »

Сончево и многу топло време со температури над 40 степени

Под влијание на топол бран следува период на многу топло време со високи температури кои ќе бидат над просекот. На целата територија ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Во недела попладне и кон крајот на денот ќе има зголемена облачност и услови за изолирана појава на …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Како Мијалков од имот од 1,5 милиони, за седум години стигна до имот од 36 милиони евра?

Под владение на државата ќе стане имот кој Мијалков го немал или не го пријавил пред седум години. Останува прашањето, како е можно кое било физичко лице од имот од 1,5 милиони евра, во рок од седум години, да стигне до имот од над 30 милиони евра? Или најпрецизно, колку, …

Прочитајте повеќе »

ОЈО: Поднесено обвинение за убиството на ракометарот Денис Тот

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денес поднесе обвинение за убиството на 27-годишниот хрватски ракометар Денис Тот и барање за продолжување на притвор за тројцата осомничени. Тие се теретат за кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик, според кое „Тој што …

Прочитајте повеќе »