Македонија

Вести и новости од Македонија.

Могерини и Захариева оптимисти за датумот за преговори и за решение на спорот за името

Високата преставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини и министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, која е актуелен претседавач со Советот на ЕУ, се оптимисти дека во јуни Македонија и Албанија ќе добијат датум за почетокот на преговорите за членство во Европската Унија. – Она …

Прочитајте повеќе »

Извидничкиот одред „Феникс“ го прослави третиот роденден

Извидничкиот одред „Феникс“ од Прилеп денеска ја одбележа тригодишнината од своето постоење. Во него членуваат 80 извидници на возраст од 7 до 70 години. Во својата богата програма имаат бројни активности во локални и пошироки рамки. Сепак целта на ова воспитно-едукативно здружение на деца и млади е здружување на младите …

Прочитајте повеќе »

Димитров и Коѕиас имале кратка средба во Софија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на покана на Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и министерката за надворешни работи на Република Бугарија Екатерина Захариева, учествуваше на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија и земјите-кандидати за членство во …

Прочитајте повеќе »

НСДП Прилеп: Одговорните политики на Владата резултираат со повеќе пари во џебот на граѓаните

Интегрален текст од прес конференцијата на Општинската организација на НСДП Прилеп: Почитувани производители на тутун, Во името на Општинската организација на НСДП Прилеп, сакаме да изразиме целосна поддршка на одлуката на Владата на Република Македонија за зголемување на висината на субвенциите за тутун. Веста дека субвенциите по килограм предаден тутун …

Прочитајте повеќе »

Партиципативното буџетирање – можност граѓаните да одлучуваат за распределба на парите од општинскиот буџет

Пишува: Зоран Милошески Во организација на FISCAST мрежата, во 10 општини во Македонија во тек е реализацијата на проектот „Мои пари, моја одговорност: Партиципативно буџетирање во општините во Македонија“. Проектот има за цел да ги подобри праксата и учеството на засегнатите страни во процесот на буџетирање на локално ниво, како …

Прочитајте повеќе »

Стапи на сила Одлуката за преименување на аеродромот и автопатот

Со објавата во Службен весник на Република Македонија стапи на сила владината одлука за преименувањето на автопатот од коридорот 10 и на скопскиот аеродром. Од Јавното претпријатие за државни патишта велат дека наскоро ќе бидат променети 19 табли. Одлуката за преименување на автопатот и на аеродромот, што беше донесена на …

Прочитајте повеќе »

Столтенберг повикува на флексибилност во преговорите за името

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на прес-конференција во Брисел повика на флексибилност во преговорите меѓу Македонија и Грција за спорот со името. – Јас би бил многу внимателен и не би шпекулирал околу можноста за договор. Имаме посредник на ОН, кој сега изложува некои предлози како да се …

Прочитајте повеќе »

Руско МНР: Балканските држави не треба да се тераат да брзаат кон ЕУ

Принципиелен став на Русија е дека најкомлицираните проблеми во регионот мора да ги решат самите балкански држави независно, без да се тераат да брзаат и да се ограничуваат само на формалните критеруми, или со други зборови – без никакво надворешно мешање. „Ова се однесува на прашањата за границите, темата со …

Прочитајте повеќе »