Македонија

Вести и новости од Македонија.

Џафери: Следува период за имплементација на законите и политички дијалог

Извештајот е позитивен, безусловен, со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните, кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани од политичките партии, Собранието и Владата, истакна претседателот на Парламентот Талат Џафери …

Прочитајте повеќе »

Судот одлучи на Јанкулоска да и се суди одвоено за „Тенк“

Судот ја одвои постапката за екс министерката за внатрешни, Гордана Јанкулоска, за случајот на СЈО „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Таа денеска не дојде на закажаното рочиште, а нејзините адвокати доставија боледување од приватна болница за отворено боледување поради ризична бременост. СЈО предложи неа да …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски, изрази сочувство до семејството на Весна Ангелеска

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски денеска им изрази жалење, сочувство и поддршка на членовите на семејството на советничката, Весна Ангелеска, по веста за нејзината ненадејна смрт.   „Веста за ненадејната смрт на почитуваната Весна Ангелеска ја примивме со огромна тага.  Не само како советничка во овој состав на општинскиот Совет, туку и …

Прочитајте повеќе »

Почина Весна Ангелеска, член на Совет на Општина Прилеп

Весна Ангелеска, советничка во Советот на Општина Прилеп почина денеска на 50 годишна возраст. Ангелеска е родена во Прилеп на 05.10.1967 година. Дипломирала на Педагошки факултет 1995 година. Од 2009. таа беше магистер по Маркетинг менаџмент на Економскиот факултет во Прилеп. Членка е на о.о. на СДСМ –Прилеп од 1993 …

Прочитајте повеќе »

Не се гледа крајот на реконструкцијата на стадионот во Прилеп

Според планираните активности, требаше да биде поставена нова природна трева и рефлектори за одигрување на натпреварите во вечерните термини, но градежните работи се оддолжија поради низа пропусти. Претходната локална власт погрешно ја направила проектната документација, згрешила во процедурата, при планирањето и координирањето на реконструкцијата. Без решение за градба биле поставени …

Прочитајте повеќе »

Заев – Хан: Граѓаните ја заслужија препораката, Македонија е повторно на европскиот пат

Владата сега уште поенергично ќе ги води реформските процеси , изјави премиерот Зоран Заев утрово на заедничка прес конференција со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. – Подготвени сме за нов чекор напред. Чистата препорака е силен мотив за следната тешка, но достижна цел. Одлуката за добивање датум …

Прочитајте повеќе »

Заев: Граѓаните се најзаслужни за позитивната препорака од ЕК

Граѓаните се најзаслужни за позитивната препорака од Европската Комисија, порача премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата, откако беше објавена неусловената препорака за почеток на преговорите со Македонија што Европската Комисија (ЕК) ја упати до Европскиот Совет. – Дел од успесите има и опозицијата зошто направивме заеднички компромиси. Владата е …

Прочитајте повеќе »

Темелни промени во отворена политичка атмосфера, видел Брисел во Македонија

Во извештајот на Европската Комисија (ЕК) објавен денеска во Брисел, заедно со неусловената препорака Европскиот Совет да почне преговори за зачленување со Македонија, се вели дека земјата конечно ја надмина најсилната политичка криза од 2001 година, со чекорите што од мај лани ги презема новата реформски ориентирана влада за справување …

Прочитајте повеќе »