Македонија

Вести и новости од Македонија.

Македонија доби чиста и неусловена препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Македонија доби чиста и неусловена препорака, за почеток на преговорите на земјата со ЕУ, појасни евроамбасадорот Самуел Жбогар на прес-конференцијата во ЕУ Инфо Центар во Скопје, откако заврши директниот пренос од Брисел на презентацијата на Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Западен Балкан и Турција. Високиот претставник на ЕУ …

Прочитајте повеќе »

Ременски: Очекуваме опозицијата да ги поддржи измените на Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги

Прес на Фросина Ременски, пратеничка и потпретседателка на СДСМ: Добро е што опозицијата конечно го соопшти својот став за Предлог измените на Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Сите предлози вклучително и амандманите на опозицијата ќе бидат разгледани. Предложените законски измени, во текот на оваа недела, ќе бидат на …

Прочитајте повеќе »

Денеска почна рочиштето за „Монструм“, прво откако предметот е под СЈО

кривичен суд

Денеска во Кривичен суд почна рочиштето за случајот „Монструм“, прво откако овој предмет го презеде Специјалното јавно обвинителство. Во судницата се присутни обвинителите Фатиме Фетаи, Ленче Ристовска и Гаврил Бубевски, како и сите обвинети, освен Фејзи Азири кој е хоспитализиран на пулмологија и Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се …

Прочитајте повеќе »

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија, се очекува препорака за отворање на преговорите

Европската комисија денеска во Стразбур ќе го објави Извештајот за состојбите и напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат. ЕК повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Злоупотребите на Марјан Ристески и ДПМНЕ излегуваат на виделина

Надлежните институции поднесоа нова кривична пријава против поранешниот градоначалник на Прилеп, Марјан Ристески, поради основано сомнение дека сторил „злоупотреба на службената положба и овластување“. Марјан Ристески, којшто е претходно условно осуден за злоупотреба на службената положба, со новата пријава се сомничи дека во својство на градоначалник и’ овозможил на фирмата „Пела Транс“ …

Прочитајте повеќе »

Руска амбасада: Намерно или не, Заев е погрешно информиран

Од Руската амбасада во Скопје на нивниот „Твитер“ профил реагираат на изјавата на премиерот Зоран Заев во интервјуто за „Телевизија 24“, каде вели дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија, дека бил предупредуван неколку пати, но и натаму вршел активности за кои не бил акредитиран и оти доказите …

Прочитајте повеќе »

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Одговори на новинарски прашања, Зоран Заев, претседател на СДСМ: П1: Во извештајот од Европската Комисија кои се вашите очекувања и што точно може да се очекува? Знаете јас, сакам да споделам со јавноста, еве во очи на доаѓањето на Комесарот Хан, на високата претставничка Могерини само тоа што е факт, …

Прочитајте повеќе »

Османи му го предаде извештајот за реализацијата на планот „3-6-9“ на Жбогар

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во пресрет на утрешното излегување на Извештајот за состојбите и напредокот на Република Македонија, му го предаде на Евроамбасадорот Самуел Жбогар, финалниот фактографски извештај за реализација и имплементацијата на реформите од Планот „3-6-9“. – Реализиравме преку 90 отсто од предвидените реформи во Планот …

Прочитајте повеќе »