Македонија

Вести и новости од Македонија.

Бобан Илиќ осуден на шест години затвор за случајот „Алмир“

Бобан Илиќ е осуден на шест години казна затвор за случајот со малиот Алмир, одлучи кумановскиот суд од каде велат дека казната е соодветна со оглед на настанатите последици. -Судот ги имаше предвид сите докази и закон рамки за или соодветна казна согласно дејствијата кои ги презеле и настанатата ситуација. …

Прочитајте повеќе »

Приватните пекарници со проект до работна сила

По завршувањето на обуката, 10 невработени лица ќе бидат ангажирани и три месеци ќе добиваат бруто-плата 17.000 денари, а работодавачите имаат обврска да ги задржат шест месеци. Со програмата се предвидени вкупно 240 часа настава, од кои 180 теоретска и 60 часа практична, по што се полага завршен испит. Зоран …

Прочитајте повеќе »

Владиниот правосуден совет, со забелешки, „ги помина“ судските закони

Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор, предводен од премиерот Зоран Заев, вчера ги разгледал предлог-законите за судовите и за Судскиот совет, при што се изнесени забелешки. Сепак, според соопштението од Владата, тие предлог-закони следната седмица ќе се најдат во Собранието. Имено, заменик-министерот за правда, …

Прочитајте повеќе »

Анѓушев: Законот ќе обезбеди транспарентност во поддршката на компаниите

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев се обрати на седницата на Комисијата за економски прашања во Собранието, на која одговараше на прашања од пратениците за потребата од донесување на Законот за финансиска поддршка на инвестициите. „Законот претставува замена на нетранспарентната шема на државна помош со која во претходните години беа поддржани само …

Прочитајте повеќе »

Мигрантските рути се затворени, владите во регионот ќе разменуваат информации

Регионалната иницијатива за миграција, азил и бегалци (МАРРИ) ги поддржува шесте влади од Западен Балкан, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија во усогласување на правната рамка со законодавството на Европска Унија, во изградбата на институции и персонал, како и размена на информации за мигрантите кои поминуваат низ …

Прочитајте повеќе »

ОЈО ќе го истражува ревизискиот извештај на МЕПСО за 2016 година

Основното јавно обвинителство (ОЈО) ќе го разгледува ревизорскиот извештај на МЕПСО за 2016 бидејќи Владата во него забележала две спорни ситуации, информираше денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски. – Првата се однесува за купување на имот. Во 2011 МЕПСО добила понуда да купи имот од 2.178 квадратни метри по …

Прочитајте повеќе »

Охридското езеро 26 сантиметри над дозволениот водостој

Охридско езеро

Нивото на Охридското езеро и денеска е 26 сантиметри над дозволениот максимален водостој. Зголемени се нивоата и на реките низ државата, освен на Крива кај Крива Паланка и на Црна кај Новаци. Нивото на Дојранското Езеро е три сантиметри под договорениот максимален водостој. Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Ковачевски сами да си поднесат кривични пријави

Генералниот директор на РЕК Битола, Васко Ковачевски, и раководството на СДСМ сами на себе да си поднесат кривични пријави за загрозувањето на здравјето на битолчани и животната средина, како што правеа кон претходното раководство, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска. – Раководството на ЕЛЕМ, покрај директната одговорност што ја има со лошото менаџирање …

Прочитајте повеќе »