Македонија

Вести и новости од Македонија.

Анѓушев: Ќе се отворат четири регионални депонии за собирање и преработка на отпад

Владата ќе има регионален пристап кон еколошкиот проблем и затоа ќе отвориме четири регионални депонии за собирање и преработка на отпад, најави денеска вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев на обраќањето на конференцијата „Загаденоста на воздухот и нерегулирани депонии“, во организација на Балканската асоцијација за животна средина (БЕНА). „Треба да се определиме за …

Прочитајте повеќе »

Димитров – Коѕиас: Чесно решение е она кое ќе ги земе предвид позициите на двете страни

По билатералната средба на двете делегации – македонската и грчката – шефовите на дипломатиите изразија добра волја за постигнување на решение, но и поприлична резервираност во однос на брзо решение на проблемот со името. Сепак, двајцата министри за надворешни работи упатија заедничка порака – дека мора да се работи на …

Прочитајте повеќе »

Барања за земјоделски субвенции може да се поднесуваат до 15 мај

Земјоделските стопанства ќе можат да поднесуваат барања за субвенции за 2018 година до 15 мај, соопшти Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Во програмата се предвидени 6 милијарди и 210 милиони денари кои се наменети за директни плаќања. Барањата се поднесуваат по електронски пат, а доколку барателите …

Прочитајте повеќе »

МЗШВ: Не се очекуваат позначителни штети од снегот и студот врз овошките

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека не се очекуваат значителни штети на родот на овошките од снегот и студот. Од министерството велат дека во соработка со Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), состојбата се следи внимателно и дека според метеоролозите снежниот бран ги затекнал овошките во фаза на …

Прочитајте повеќе »

Железничкиот сообраќај на пругата Велес – Гевгелија се одвива нормално

Железничкиот сообраќај Скопје – Велес – Гевгелија функционира нормално и неточни се информациите дека е во прекин, информираат од „МЖ-Инфраструктура“. „На 14 март кога имаше одрон на карпите на пругата Велес – Гевгелија, односно помеѓу станиците Велес – Згрополци, екипите веднаш излегоа на терен со целата механизација и за краток …

Прочитајте повеќе »

Запленети 91 килограм марихуана во Кичево, тројца приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера во Кичево привело три лица од Скопје и запленило 91 килограм марихуана. Против тројцата, како и уште против три други лица, две од Струга и едно од Скопје, се поднесени кривични пријави. Како што објасни портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, марихуаната била набавена во …

Прочитајте повеќе »

Воена база во Македонија побарал Ердоган од Заев, тврди Теодоракис

Лидерот на центристичката, социјално-либерална грчка партија Река, Ставрос Теодоракис, во емисијата „Сега“ на грчки „Скај“ изјави дека „Таип Ердоган му побарал на Зоран Заев да Турција отвори воена база“ како контра услуга за поддршката и помошта што змјата би и ја давала на Македонија, пренесува десничарскиот грчки „Елефтерос типос“. И Грција и Турција …

Прочитајте повеќе »

Двајцата повредени војници се во стабилна состојба

Двајцата повредени војници се со прострелни рани и повреди на левата натколеница, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче, по нивната посета на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар. – Едниот војник е на 28, а другиот е на 37-годишна возраст. И кај …

Прочитајте повеќе »