Македонија

Вести и новости од Македонија.

Џафери: Западен Балкан се помалку наликува на буре барут

Џафери: Западен Балкан се помалку наликува на буре барут

Регионалната стабилност и мирот се високо во приоритетите на Владата и токму затоа активно работиме на безбедносната соработка. Ова е особено важно бидејќи новите безбедносни предизвици најчесто ги надминуваат капацитетите на една држава. Резултат на ваквата владина политика се договорите со Грција и со Бугарија. Ова го истакна вицепремиерката и …

Прочитајте повеќе »

Заев на средба со полскиот амбасадор во заминување, Мултановски

Заев на средба со полскиот амбасадор во заминување, Мултановски

Претседателот на Владата на Република Зоран Заев денеска се сретна со Јацек Мултановски, амбасадорот на Република Полска во Македонија, чијшто мандат завршува во земјата. Изразувајќи благодарност за ангажманот, заложбите и поддршката на Н.Е, амбасадорот Мултановски, премиерот Заев го истакна придонесот  на Република Полска за демократските процеси во Македонија, на патот …

Прочитајте повеќе »

Следниот месец Груевски ќе “заплива“ во докторските води

Следниот месец Груевски ќе “заплива“ во докторските води

Поранешниот премиер Никола Груевски, на Економскиот факултет во Скопје ќе ја брани докторската дисертација на тема „Економските ефекти на различните видови меѓународни текови на капитал, со посебен осврт на Република Македонија“. Во јавноста се отвори прашањето на (не)законитоста на одбрана на докторатот, бидејќи просекот на Груевски од додипломските студии е …

Прочитајте повеќе »

Судењето за „Монструм“ продолжува со доказната постапка

Судењето за „Монструм“ продолжува со доказната постапка

Во Кривичниот суд денеска е закажано ново рочиште за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). На минатото рочиште беа сослушани тројца сведоци, кои на 12 април 2012 година рибареле на Смилковско езеро. Сведоците останаа на своите искази дадени претходно пред истражен судија. Тие одговараа на прашања од судечкиот совет, …

Прочитајте повеќе »

Грција денеска треба да им пише на ЕУ и НАТО за зачленувањето на Македонија

Грција денеска треба да им пише на ЕУ и НАТО за зачленувањето на Македонија

До Советот на ЕУ за општи работи, кој во Луксембург ќе расправа за  почеток на пристапни преговори на Македонија и на Албанија, денеска треба да биде доставено писмото од Грција дека нема да се противи за европска и евро-атлантска интеграција на Македонија, што е исполнување на дел од нејзините обврски …

Прочитајте повеќе »

Могерини уште еднаш повика членките на ЕУ да го наградат напредокот на нашата земја

Могерини уште еднаш повика членките на ЕУ да го наградат напредокот на нашата земја

Високата претставничка за надворешни работи и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, ден пред клучниот состанок на ЕУ министрите каде треба да се разгледува препораката за старт на преговори со Македонија, повторно ги повика земјите членки да го наградат напредокот на Македонија. – Знаете дека препорачавме отворање преговори со Скопје и …

Прочитајте повеќе »

Прилепчани трчаа за помош и поддршка на своите сограѓани со церебрална парализа

Прилепчани трчаа за помош и поддршка на своите сограѓани со церебрална парализа

На вечерашната рекреативна, хуманитарна трка за помош на лицата со церебрална парализа во Прилеп, учествуваа повеќе од 1.000 граѓани, кои со уплатата на котизацијата од 100 денари за учество на трката, го помагаат опремувањето на Дневниот центар за лица со церебрална парализа. Рекреативно донаторската трка беше во организација на Општина …

Прочитајте повеќе »

Beko во борба против дебелината кај децата во Македонија

Beko во борба против дебелината кај децата во Македонија

Навиките во исхраната се стекнуваат уште од најмала возраст и директно влијаат на психо-физичкото здравје и развој на поединецот. Дури 31 проценти од машките деца и 29 проценти од девојчињата во Македонија имаат телесна тежина поголема од предвидената за нивната возраст. Од нив, 16 отсто од машките и 13 отсто …

Прочитајте повеќе »