Македонија

Вести и новости од Македонија.

Здружението кое го донираше Ќосето должи 600.000 евра за спомениците

600.000 евра е сумата што Рудници и железарници Институт по судски пат ја бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради на Ташко Јованов кое во 2014 донираше пет споменици во Скопје за кои неодамна се дозна дека никогаш не и биле платени на леарницата, пренесе Телма. …

Прочитајте повеќе »

Пендрекот на Црна сабота

Пишува: Зоран Милошески Во сета своја несовршеност, Југославија беше држава со сите атрибути: војска, полиција, респектабилно образование, бесплатно здравство, врвен спорт, солиден стандард, отворени граници, скапоцен пасош, море…наше море! Ги имаше Вардар и Триглав, Звезда и Партизан, Југопластика и Локомотива, Мура и Каменско, Трепча и Саса, Фиат и Фиќо, Цавтат …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски и Општина Прилеп финансиски ќе го помогнат РК „Прилеп“

Прилепската локална самоуправа и градоначалникот Илија Јованоски финансиски ќе го поддржи ракометниот клуб „Прилеп“, што значи дека клубот ќе го продолжи натпреварувањето во ракометната Супер лига. Ова е заклучокот од одржаната средба помеѓу градоначалникот Илија Јованоски, претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски и претседателот на РК „Прилеп“, Александар …

Прочитајте повеќе »

УЈП: 130.850 граѓани поднеле годишна даночна пријава, рокот е до 15 март

Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека 130.850 граѓани поднеле Годишна даночна пријава и потсетува дека наближува крајниот рок за поднесување до 15 март. „Имајќи предвид дека се очекува уште 270.000 граѓани да ги пријават своите приходи во управата, а со цел намалување на метежите во даночните канцеларии особено во …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски на петта средба со Граѓанскиот парламент

Во понеделник во 13 часот во големата сала на Општина Прилеп ќе се одржи петти по ред Граѓански парламент, на иницијатива на градоначалникот Илија Јованоски. Вратите на Општина Прилеп се отворени за сите граѓански здруженија и граѓани од Прилеп и сите населени места, кои што припаѓаат на општината. Во фокусот …

Прочитајте повеќе »

Рускиот патријарх Кирил и бугарскиот Неофит ќе разговарат за статусот на МПЦ-ОА

Статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе биде тема на средбата на бугарскиот патријарх Неофит и рускиот патријарх Кирил, кој денеска и утре е во посета на Софија по повод одбележувањето 140 години од ослободувањето на Бугарија од османлиското ропство. Тоа го потврди бугарскиот митрополит Антониј во изјава …

Прочитајте повеќе »

ЦЕА: Владеењето на правото треба да овозможи амбиент за економски раст

Македонија бележи назадување во владеењето на правото во последните години, но овие движења не се неочекувани, имајќи ја предвид долгата политичка криза која на површина го исфрли селективното спроведување на правото во подолг временски период, велат од Центарот за економски анализиа ЦЕА. Од таму додаваат дека владеењето на правото треба да …

Прочитајте повеќе »

Денеска јавна дискусија за транспарентноста на Владата

Јавна дискусија за агендата за транспарентност на Владата ќе се одржи денеска во 12 часот, во медиа-центарот на Владата. На дискусијата ќе се обрати министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, а целта е, како што информираат од Владата, размена на идеи и мислења за актуелните …

Прочитајте повеќе »