Македонија

Вести и новости од Македонија.

Марш на незадоволство – студентите бараат подобар стандард

Тие бараат подобри услови во студентските домови, изземање на студентите од антикризните мерки, изедначување на стипендиите, подигнување на квалитетот на образованието и дигитализација. Студентите кои деновиве го кренаа гласот за заштита на студентскиот стандард и подобри услови за живот во домовите, денеска обединето излегуваат на марш со кој симболично ќе го одбележат …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска – врнежливо и ветровито

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, претежно претпладне. Уште од ноќта ќе дува претежно умерен ветер од југозападен до југоисточен правец. Максималната температура ќе се движи во интервалот од 12 до 18 степени.

Прочитајте повеќе »

Универзитетските собранија и „Студентски отпор“ со заеднички марш на Меѓународниот ден на студентите

По објавата на два паралелни марша што за утре ги најавија формалните студентски претставници од универзитетските студентски собранија и движењето „Студентски отпор“, двете страни вчеравечер соопштија дека сепак протестот ќе го одржат заедно по повод 17 ноември, Меѓународниот ден на студентите. „Оваа борба е заедничка и само сплотени заедно ќе успееме да …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Бун: Француската Република е со Северна Македонија и во следните етапи за остварување на европската цел

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, се сретна со државна секретарка за Европа на Француската Република, Лоранс Бун, по што е одржана и заедничка прес-конференција. На прес-конференцијата, како и на средбата е испратена пораката дека денешната посета на државната секретарка за Европа Лоранс …

Прочитајте повеќе »

Тренчевска: Законот за финансиска поддршка на ранливи категории усвоен од Собранието

тренчевска

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати до сите граѓани во врска со вчерашното усвојување на Законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории на граѓани за справување со енергетската криза од страна на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија. „Во време на економска и …

Прочитајте повеќе »

Македонските власти се консултираат со НАТО сојузниците и ја следат ситуацијата по експлозијата во Полска

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за надворешни работи Бујар Османи се загрижени за експлозијата во Полска, во која загинаа две лица. Тие во објави на Твитер изразија и сочувство до семејствата на жртвите. „Ова е време да бидеме уште порешителни во нашата основна задача – да ја одржуваме територијата на …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Мора да обезбедиме поефикасен пристап во справувањето со корупцијата, граѓаните очекуваат видливи резултати

„Со задоволство можам да констатирам дека за 20 години е постигнат извонреден напредок во капацитетот, во професионалноста и во независноста на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), која со поддршка од Владата успеа да се изгради во професионална институција, која од ден на ден сè повеќе ги развива своите …

Прочитајте повеќе »

Кампањите се враќаат на голема врата во медиумите?

Поголема правна сигурност за кампањите од јавен интерес или повторување на грешките од минатото? Што ќе донесат измените во медиумските закони? Кампањите од јавен интерес на централно и локално ниво се враќаат на голема врата во медиумите. На предлог на пратениците Коле Чаракчиев, Исмаил Јахоски, Арбана Пашоли, Диме Велковски и Марија Георгиевска, …

Прочитајте повеќе »