Македонија

Макрон е подготвен да ги собере властите на Бугарија и Македонија за да постигнат договор

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази подготвеност да биде домаќин на претставниците на бугарските и македонските власти „кога ќе дојде време“ за склучување билатерален договор што ќе овозможи отворање на пристапните преговори меѓу Скопје и ЕУ. Франција, која претседава со ЕУ до 1 јули, веќе неколку недели бара решение за спорот …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Нема потреба за активирање на стоковите резерви, немаме недостаток на храна и енергенси

Премиерот Ковачевски на новинарско прашање истакна дека стоковите резерви се на ниво кое е пропишано со закон и дека тековно се менаџираат и дека нема потреба да се активираат затоа што нема недостаток на храна и енергенси. „Кога зборуваме за стоковите резерви, веројатно мислите на храната и на нафтени деривати. …

Прочитајте повеќе »

Средба Грковска – Мојсовски: Неопходна е ревизија на моделот за спортските ваучери и поголема отчетност при користење на јавните средства во спортот

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт имаше работна средба со директорот Наумче Мојсовски, на која се разговараше за потребата од сеопфатна анализа на законската регулатива во спортот и креирање на политики за добро владеење …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Продолжуваме со субвенционирање на 80% од цената на струјата за домаќинствата до крајот на годината

На прашањето кога може да се очекуваат нови пакет мерки за граѓаните и компаниите, при посетата на компанијата „МАК ТАБ“ во Пробиштип,  премиерот Ковачевски истакна дека Владата реагираше веднаш на почетокот на енергетската криза, кога го  намали  на ДДВ на електрична енергија и изврши субвенционирање на 80% на сметките на …

Прочитајте повеќе »

Горивата со нови цени: Еуросупер БС-95 по 110 денари за литар, дизелот скокна на 102 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,3 отсто. Бензинот Еуросупер БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска поскапуваат за 1 денар за литар, додека додека малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се …

Прочитајте повеќе »

Скриен свет на морски животни откриен во река под мраз на Антарктикот

Мали суштества слични на ракчиња се откриени во подводен екосистем, во река под огромна ледена површина на Антарктикот, пишува „Гардијан“. Во пештера која личи на катедрала висока стоцици метри, тим на научници од Нов Зеланд го откриле овој екосистем на длабочина од 500 метри под мразот, на стотици километри од …

Прочитајте повеќе »

Трет модул на Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование

Викендов во Струга се одржа третиот модул на Школата за политики за 2022 година, при Претседателскиот центар за политичко образование. Третиот модул на Школата го отворија проф. д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за политичко образование, советник на Претседателот за правни прашања и вонреден професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ и Нита …

Прочитајте повеќе »

Владата ја одржа 50-тата седница

Владата на денешната 50-та седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе измени и дополнувања на заклучокот од претходната седница во врска со Договорот за соработка за земјите од Западен Балкан на полето на взаемно признавање на дипломи и научни степени издадени од високообразовни институции и други овластени институции. …

Прочитајте повеќе »