Македонија

Вести и новости од Македонија.

Тимоние: Препораката за ЕУ виси поради начинот на донесување на законот за јазиците

Тимоние: Препораката за ЕУ виси поради начинот на донесување на законот за јазиците

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за СДК.мк вели дека може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ, поради тоа што без минимум консензус и без цивилизирана дискусија вчера беше донесен Законот за употреба на јазиците во Собранието. – Вчера беше разочарувачки ден бидејќи видовме настани за …

Прочитајте повеќе »

Општинскиот буџет во неликвидна состојба, но нема да има застој во реализација на планираните проекти

Општинскиот буџет во неликвидна состојба, но нема да има застој во реализација на планираните проекти

Со едногласна одлука, членовите на општинскиот Совет на денешната седница ја изгласаа Годишната сметка на ЕЛС Општина Прилеп. Советниците расправаа и за Годишниот извештај на Општина Прилеп за 2017 година, кој беше усвоен со 16 гласови ‘за’ и 11 воздржани. На седницата присуствуваше и градоначалникот Илија Јованоски, кој во своето …

Прочитајте повеќе »

Заев: Законот е уставен, да ги отфрлиме политиките на поделби, раздор и конфликт

Заев: Законот е уставен, да ги отфрлиме политиките на поделби, раздор и конфликт

Премиерот Зоран Заев во обраќање до јавноста рече дека Законот за употреба на јазиците е сериозен придонес во градењето на концептот „едно општество за сите граѓани“ кој што добил поддршка од мнозинството граѓани на последните парламентарни избори, но и на локалните избори. Заев истакнува дека Законот е целосно во согласност …

Прочитајте повеќе »

Oдложена заедничката седница со владата на Србија, Брнабиќ била зафатена

Oдложена заедничката седница со владата на Србија, Брнабиќ била зафатена

Неколку часа откако Владата на Република Македонија најави дека следната седмица, односно на 21 март, ќе се одржи заедничка владина седница со Владата на Република Србија,  владината служба за информирање испрати соопштение дека седницата ќе биде одложена. Како причина се наведени неодложни обврски на српската премиерка Ана Брнабиќ.  Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе »

Груевски не е во „Процес“, „кафкијанските процеси“ беа симбол на неговото владеење

Груевски не е во „Процес“, „кафкијанските процеси“ беа симбол на неговото владеење

Изразот „кафкијански процес“ во текот на изминативе десетина години честопати се користеше како метафора за де се опишат многубројните судски неправди со кои се соочуваа македонските граѓани. Токму оваа фраза стана симбол (или еден од симболите) на владеењето на Никола Груевски и на судството, кое во неговото време наместо правда …

Прочитајте повеќе »

Запален автомобилот на пратеничката на СДСМ, Шуманска – Митева

Запален автомобилот на пратеничката на СДСМ, Шуманска – Митева

Во Виница ноќеска бил опожарен автомобилот на пратеничката на СДСМ, Славица Шуманска – Митева, неколку часа откако во Собранието беше изгласан Законот за јазиците. Како што извести МВР, ноќеска околу 1.30 часот на улицата „Славчо Стојменски“ во Виница, непознати сторители скршиле стакло на автомобил „сеат леон“ со винички таблички, сопственост …

Прочитајте повеќе »

ЈКП „Пазари“ ги трпи последиците од недомаќинското работење и крчмење на имотот на претходната власт

ЈКП „Пазари“ ги трпи последиците од недомаќинското работење и крчмење на имотот на претходната власт

„Јавното комунално претпријатие ‘Пазари’ се соочува со сериозни финансиски проблеми. Напорите на новиот менаџерски тим и на вработените во претпријатието, главно се насочени кон исплата на наследените долгови кои се огромна кочница за модернизација на прилепскиот пазар. Се работело недомаќински, се крчмел имотот, се уништил ликот на еден од најубавите …

Прочитајте повеќе »

Во тензична атмосфера изгласан Законот за употреба на јазиците

Во тензична атмосфера изгласан Законот за употреба на јазиците

Собранието во тензична атмосфера со 64 гласа „за“ без против и воздржани гласови го донесе законот за употреба на јазиците без да расправа за 36.000 амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. На ова повторно реагираа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од нивниот поранешен лидер Никола Груевски кој повторно се приближи до столчето …

Прочитајте повеќе »