Македонија

Вести и новости од Македонија.

Скопје, Битола и Штип одбележуваат 75-години од депортирањето на Евреите од Македонија

Скопје, Битола и Штип одбележуваат 75-години од депортирањето на Евреите од Македонија

Со симболичниот „марш на живите“ и положување цвеќе на споменикот на 7.144 македонски Евреи кои биле депортирани во Треблинка продолжуваат сеќавањата и одбележувањето на холокаустот и заложбата за борба против антисемитизмот. Денеска пред споменикот ќе се обратат претседателката на Еврејската заедница во Македонија, Берта Романо Николиќ, премиерот Зоран Заев и неговиот …

Прочитајте повеќе »

Заев – Марфи: Македонија се движи во правилна насока на патот кон НАТО и ЕУ

Заев – Марфи: Македонија се движи во правилна насока на патот кон НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев се сретна со членот на Сенатот на САД, Крис Марфи и со американската делегација кои беа придружувани од амбасадорот Џес Бејли. Како што соопшти владината прес служба, на средбата било констатирано дека Македонија се движи во правилна насока низ реформските процеси и низ чекорите на градење пријателства со …

Прочитајте повеќе »

Друже, друже, авиони круже!

Друже, друже, авиони круже!

Пишува: Зоран Милошески Не така одамна, после неколкуте неуспешни обиди да договориме кафепиење, пратеник од една политичка партија од град во југозападниот дел на Македонија, ми рече:„Друже, деновиве сум во Скопје, штом тргнам за дома, обавезно те барам да се видиме“. И си реков, ОК е, прифатливо. Оти, зафатен е …

Прочитајте повеќе »

Архитектите ја поздравија одлуката новиот Клинички центар да се гради во Злокуќани

Архитектите ја поздравија одлуката новиот Клинички центар да се гради во Злокуќани

Асоцијацијата на архитекти на Македонија ја поздрави одлуката на Владата и Министреството за здравство, со која се разреши дилемата околу изградбата на новиот Клинички центар, кој треба да се гради во Злокуќани. „Истовремено изразуваме целосна поддршка за определбата на Владата новиот Клинички центар да се гради на друга локација, надвор …

Прочитајте повеќе »

Невработеноста била 21,9 отсто во последното тромесечје на 2017 година

Невработеноста била 21,9 отсто во последното тромесечје на 2017 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2017 година, активното население во Република Македонија броело 953.692 лица, од кои вработени се 745.206, а 208.486 лица се невработени. Стапката на активност во овој период изнесувала 56,8 отсто, стапката на вработеност 44,3, додека стапката на невработеност била 21,9 …

Прочитајте повеќе »

Средствата од Европскиот фонд за поддршка на демократијата достапни и во Македонија

Средствата од Европскиот фонд за поддршка на демократијата достапни и во Македонија

Европскиот фонд за поддршка на демократија (European Endowment for Democracy – EED) ЕУ инфо-центарот, ја промовираше поддршката за Македонија во рамките на нивната иницијатива за проширување кон Западен Балкан. Станува збор за Фонд кој е комплементарен со поддршката од Европската Унија и други донатори, но се разликува во однос на …

Прочитајте повеќе »

Ципрас бара сојузници за името – ќе формира надпартиски Совет за национална безбедност

Ципрас бара сојузници за името – ќе формира надпартиски Совет за национална безбедност

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе предложи формирање на Совет за национална безбедност и за таа цел денеска му телефонирал на лидерот на партијата „Потами“ Ставрос Теодоракис и побарал средба в понеделник за да го информира за предлогот. Во грчките медиуми се коментира дека фактот што Ципрал толкму сега се сетил …

Прочитајте повеќе »

Новинарските организации реагираа: Заканите кон новинарите се атак врз демократијата

Новинарските организации реагираа: Заканите кон новинарите се атак врз демократијата

Македонскиот институт за медиуми (МИМ), Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Институтот за комуникациски студии (ИКС) денеска категорично ги осудија упатените закани кон претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) Насер Селмани. Селмани вчера објави дека добил закани …

Прочитајте повеќе »