Македонија

Вести и новости од Македонија.

Управителот на „Беса Транс“ сведочеше пред судот, не се чувствува виновен

Управителот на „Беса транс“, Беким Хаџиу денеска пред Кривичниот суд во Скопје рече дека го разбира обвинението, но „не се чувствува виновен“. Тој и неговата компанија како правно лице се обвинети за фалсификување извод од лиценца за вршење меѓународен патен сообраќај. Во ноември минатата година автобусот на „Беса Транс“ имаше …

Прочитајте повеќе »

Загадениот воздух ги завладеа градовите, високи концентрации на ПМ-10 во целата земја

Аерозагадување

Магла и лош, остар мирис во воздухот што ги дразни дишните патишта и тера на кашлање веќе е реалност во која живеат македонските граѓани. Високите концентрации на ПМ-10 и 2,5 честичките во воздухот се регистрирани и во извештајот за квалитетот на воздухот за изминатата недела кога мерните станици на Државниот …

Прочитајте повеќе »

Владата го разгледа извештајот од М-НАВ за процесот за селекција и обука на кандидати за контролори на летање

Владата на денешната седница го разгледа Извештајoт во однос на процесот за селекција и обука на кандидати за контролори на летање согласно Јавниот оглас број 3/2022 објавен од М-НАВ на 28.07.2022 година, од Акционерското друштво во државна сопственост за вршење на дејноста давање услуги во воздухопловната навигација М-НАВ АД Скопје. …

Прочитајте повеќе »

Истражување: Граѓаните немаат толеранција кон припадници на ЛГБТ заедницата, заболени со ХИВ и уште три категории луѓе

Резултатите од новото истражување на МЦМС „Толеранција и вредности на граѓаните“ покажуваат дека нивото на толеранција во земјава е ниско, а тоа е особено видливо кога станува збор за пет категории луѓе. Според истражувањето, загрижувачки е што големо мнозинство граѓани не сакаат да имаат соседи кои се зависници од дрога …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма од новоименуваната амбасадорка на Хеленската Република, Софија Филипиду

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Хеленската Република во Република Северна Македонија, Софија Филипиду. На церемонијата на предавање на акредитивните писма претседателот Пендаровски оцени дека со потпишувањето на Преспанскиот договор, се создаде позитивна и конструктивна атмосфера во односите меѓу двете држави. Во таа насока, претседателот Пендаровски …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Иднината е полноправно членство во ЕУ, секоја одлука што ја носиме е во интерес на граѓаните и државата

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со европратеничката и лидерка на пратеничката група на Прогресивната Алијанса на Социјалистите и Демократите во Европскиот парламент Ираче Гарсија Перез, по што се одржа и заедничка прес-конференција. На прес-конференцијата, како и на состанокот е изразена јасна поддршка на напредокот на Република Северна …

Прочитајте повеќе »

Полицијата го приведе насилникот што нападна снимател на ТВ 24, ЗНМ реагира

знм

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје вчера вечер го лишија од слобода М.П. (67) од Скопје, постапувајќи по пријава од снимателот во телевизија 24 Љубиша Игнатов, кој вчера беше физички нападнат од него околу 14.20 часот на ул. Пржино во Скопје. „Веднаш по добиената пријава, од …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на сопругата на претседателот Пендаровски на настан по повод Светскиот ден на дијабетесот

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на настан по повод одбележувањето на 14 Ноември – Светски ден на дијабетесот што се одржа во Мултимедијалниот центар „Мала станица“ во Скопје. Настанот што се одржа под глобалното мото „Едукација за заштита на иднината“ е во организација на Асоцијацијата за …

Прочитајте повеќе »