Македонија

Заедничка изјава од стратешкиот дијалог САД – Северна Македонија

На 2 јуни 2022 година, владите на Соединетите Американски Држави и Северна Македонија одржаа Стратешки дијалог во Вашингтон, фокусиран на продлабочување на билатералното партнерство. Стратешкиот дијалог го предводеа министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи и помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, д-р Карен …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Преку Стратешкиот дијалог ги подигнуваме односите со САД на повисоко ниво

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска синоќа, преку конференциска врска, учествуваше на првиот Стратешки дијалог помеѓу Северна Македонија и САД, на панелот посветен на „Владеење на правото и добро владеење“, што се одржа во просториите на Стејт департментот во Вашингтон. Во своето обраќање …

Прочитајте повеќе »

Продолжува натпросечно топлото време, од понеделник мал пад на температурите

Денеска ќе се задржи сончево и топло време, со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Попладне, претежно во северните делови, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Максималната температура ќе изнесува 38 степени Целзиусови, а УВ=8. Ваквото натпросечно топло …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Продолжуваме со поддршката за граѓаните и компаниите со редизајнирани мерки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски во „Само интервју“ на Канал 5 истакна дека со последната  владина одлука еден дел од мерките не се укинаа, а на друг дел се работи на редизајнирање за подобар опфат на граѓаните и на компаниите. Ковачевски истакна дека сите  мерки кои …

Прочитајте повеќе »

Дијалогот помеѓу синдикатите и Владата е постојано во тек и ќе донесе решение

Денеска во Владата на Република Северна Македонија продолжи дијалогот помеѓу синдикатите и претставници на Владата за усогласување на платите во јавниот сектор со минималната плата. Претставниците на синдикатите се сретнаа со заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Фатмир Битиќи, министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска и заменик-министерот …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Неотворањето на преговорите со ЕУ нема да биде пораз за Северна Македонија, туку пораз за ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски во интервју за ТВ Канал 5 истакна дека неотворањето на преговорите со ЕУ нема да биде пораз за Северна Македонија, туку пораз за ЕУ. „Тоа е пораз за ЕУ. Сметам дека е така затоа што неотворањето на преговорите ќе значи намалување …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски-Стефанишина: Безрезервна поддршка за Украина и храбриот украински народ

Како дел од активностите предвидени за време на учеството на конференцијата за безбедност ГлобСек Братислава 2022, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска оствари билатерална средба со вицепремиерката на Украина, задолжена за европска и евроатлантска интеграција Олха Стефанишина. На средбата премиерот Ковачевски ја осуди воената агресија на …

Прочитајте повеќе »

МНР: Започна Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, заедно со помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања, Карен Донфрид, денеска го отворија Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД, кој се одржува во просториите на Стејт департментот во Вашингтон, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР). „Стратешки дијалог со САД претставува …

Прочитајте повеќе »