Македонија

Вести и новости од Македонија.

Се повлекува предлог-законот за субвенциониран оброк, студентите утре на средба со пратениците и МОН

Предлог-законот со кој се предвидуваа измени на субвенционираниот студентски оброк се повлекува од Собранието, откако истиот се најде на дневен ред на собраниската седница закажана за в среда. Повлекувањето на предлогот го најави пратеничката Моника Зајкова од Либерално демократската партија (ЛДП) која беше меѓу пратениците што ги предложија измените во законот за …

Прочитајте повеќе »

Владина делегација им оддаде почит на борците кои го ослободија Скопје на 13 ноември 1944 година

По повод одбележувањето на 78-годишнината од ослободувањето на Скопје, владина делегација составена од министерот за правда Никола Тупанчески, министерот за локална самоуправа Ристо Пенов и заменик-министерот за транспорт и врски Беким Реџепи, им оддаде почит на загинатите борци кои придонесоа 13 Ноември да биде најзначаен датум во историјата на Скопје. …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски со честитка за 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска по повод 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје упати честитка до граѓаните. „Денеска го одбележуваме 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје. Ден кога се сеќаваме на херојството, кога им се поклонуваме на жртвите и борците кои се бореа …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на Првиот национален саем за храна и пијалаци: Зголемено производство на домашна храна е приоритет (ВИДЕО)

Ковачевски на Првиот национален саем за храна и пијалаци

Премиерот Димитар Ковачевски, се обрати на Првиот национален саем за храна и пијалаци – „Вкуси ја традицијата“ во организација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и „Слоу Фуд“ Македонија. За прв пат се организира Саем од ваков обем со учество на 40 здруженија и над 200 изложувачи на вкусна …

Прочитајте повеќе »

Државните електрани вчера произведоа 11.662 MWh струја

Државните електрани

АД ЕСМ на 11.11.2022 година произведе 11.662 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните произведени се 7.605 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.057 MWh. Во изминатото деноноќие ЕСМ набави 2.400 MWh електрична енергија.

Прочитајте повеќе »

Отчет за едногодишното работење на градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески

Интегрален текст од отчетот на градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески за неговото едногодишно практикување на функцијата: Драги мои сограѓани, oд моментот кога ја добив Вашата доверба до денес и покрај политичката, енергетската и економската криза, мораме да признаеме дека Општина Прилеп значително се промени во сите сфери на општественото …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Како Левица виде дека власта го поддржувала фашизмот?!

Политичката партија Левица, искажувајќи став околу негативното гласање на С. Македонија во Собранието на ООН за предлог резолуцијата на Русија за борба против глорификација на нацизмот, неонацизмот, расизмот…, оценува дека сето тоа се случувало во време кога такви појави се регистрираат (и) во земјава. Но, во набројувањето на таквите појави …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со романскиот претседател Клаус Јоханис

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на маргините на 5. издание на Парискиот мировен форум, оствари средба со претседателот на Романија, Клаус Јоханис. На средбата се разговараше за севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Романија, што се карактеризираат со конструктивен и отворен политички дијалог, базирани на пријателство и меѓусебна почит. Двајцата …

Прочитајте повеќе »