Македонија

Ковачевски на отворањето на ГлобСек 2022 за проширување на безбедносниот круг на Европа и зајакнување на отпорноста на европските земји

Со присуството на официјалното отворање на конференцијата ГлобСек 2022 започна учеството на претседателот на Владата Димитар Ковачевски на еден од најважните меѓународни форуми за безбедност што се одржува во Братислава во Република Словачка. Конференцијата оваа година, во присуство на шефови на држави и влади од Европа и светот и со …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ги додели сертификатите на учесниците во програмата „Млади менаџери и деловни лидери“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги додели сертификатите на учесниците во програмата „Млади менаџери и деловни лидери“ што беше организирана од Советот на странски инвеститори, а под покровителство на Кабинетот на претседателот на Република Сeверна Македонија. Во продолжение е интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски. Почитувани млади менаџери, Имам особена …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски ќе учествува на Форумот ГлобСек 2022 во Братислава

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски од денеска до петок ќе учествува на Форумот за безбедност ГлобСек што се одржува во главниот град на Република Словачка, Братислава. На Форумот, на кој учествуваат шефови на држави и влади од Европа и светот, и кој ќе го отворат претседателката на Република Словачка Сузана …

Прочитајте повеќе »

Половина милион македонски граѓани не завршиле ниту средно училиште

Во земјата недостигаат менаџери, но и стручњаци и научници. Последниот сет податоци од Пописот, којшто го објави Државниот завод за статистика, открива загрижувачки податоци. Последниот сет податоци од Пописот, којшто го објави Државниот завод за статистика во однос на писменоста и образованието кај резидентното население, открива загрижувачки податоци. Над 508 илјади граѓани во …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на претседателот Пендаровски на Визионерската работилница со млади

Во Кабинетот на претседателот денеска се одржа Визионерска работилница со млади, под покровителство на претседателот Стево Пендаровски, а во соработка со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во Северна Македонија. Целта на работилницата е преку утврдување на нивните главни предизвици, младите да придонесат и да учествуваат во креирање на …

Прочитајте повеќе »

Колева: ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лаги и манипулации, да го сврти вниманието од предметот „Талир 2“

„ВМРО-ДПМНЕ останува симбол на криминал и корупција во нашата држава“, истакна пратеничката на СДСМ, Даниела Колева при реплика во Собранието. Таа наведе дека опозицијата во Собранието зборува за законот за енергетика, а за една вазна платиле 180.000 евра. „Сето она што го слушаме изминатите два дена, е обид за свртување …

Прочитајте повеќе »

Влада: Продолжуваме со финансиска поддршка на ранливите категории на граѓани и стопанството

Влада

Соопштение на Владата на РСМ Владата на Република Северна Македонија со повеќе навремени, одговорни и сеопфатни мерки и решенија обезбеди заштита за граѓаните од поскапувањата предизвикани од глобалната економска и енергетска криза. Во тој дух и по тој принцип Владата со новиот ребаланс на буџет, продолжува со силната грижа за …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Фокусирани на борбата против неформалната економија и креирање на мерки и политики со коишто ќе се искорени оваа појава

Сивата економија го поткопува интегритетот на целиот наш даночен систем, поради тоа заеднички сме фокусирани на борбата против неформалната економија, против корупцијата и еднаква примена на законите за сите субјекти и граѓани, порача заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска на денешната онлајн конференција …

Прочитајте повеќе »