Македонија

Тренчевска: Со изградбата на новата детска градинка „Пролет“ во О.Центар, обезбедуваме влез на нови 150 деца во предучилишниот процес

Тренчевска детска градинка „Пролет“

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, официјално го означија почетокот на изградба на новата детска градинка „Пролет“, која се наоѓа во населба Пролет. Новата градинка, која е прва градинка во населба Пролет ќе обезбеди опфат на 150 деца, сместени во …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Директорот на БЈБ не изјавил дека „Македонците ги нападнале Албанците“ – видеото е монтирано

Директорот на БЈБ Сашо Тасевски

Видеото што се споделува на Фејсбук е со невистинита содржина и монтирано, односно директорот на БЈБ, Сашо Тасевски во својата изјава никаде не споменува дека „Македонците ги нападнале мирољубивите Албанци“. Од оригиналното видео на телевизиски прилог, може да се чуе целата изјава на Тасевски, кој во ниту еден момент не споменува Македонци …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски за „Етнос“: Русија ги продуцира најсериозните хибридни закани на Балканот

Претседател Стево Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за грчкиот весник „Етнос“ изјави дека Русија ги продуцира најсериозните хибридни закани на Балканот, вклучувајќи политичка пропаганда и кампањи на дезинформации. „Поточно, во Северна Македонија, комплексноста и интензитетот на хибридните закани се слични на оние од 2018 година во периодот на нашиот референдум за прашањето за името“, …

Прочитајте повеќе »

МВР: При реализација на превентивната активност „Безбедно лето 2022“ во Прилеп, пронајдена дрога, регистрирано точење на алкохол на малолетници

ОВР Прилеп безбедносната состојба во Прилеп е стабилна

На 09/10.07.2022 во периодот од 23.00 до 03.00 часот на подрачјето на Прилеп, во рамки на превентивната активност „Безбедно лето 2022“, беше извршена контрола низ градските паркови и места каде има зачестено присуство на малолетници. За време на контролата кај А.Ч (26) и И.Д.(29), двајцата од Прилеп беше пронајдена марихуана. …

Прочитајте повеќе »

Грчките служби досега спасија двајца од тројцата македонски државјани од морето кај Посиди

Двајца од тројцата македонски државјани на возраст од 25, 28 и 30 години досега се спасени од морските води кај Посиди, Халкидики. Грчките спасувачки служби од вчера попладнето ја почнаа потрагата по трите лица, при што најпрво вчера го спасија 25-годишното лице, а денеска по 18 часа во вода, е …

Прочитајте повеќе »

Борел и Блинкен го поздравија францускиот предлог: Духот на конструктивен компромис треба да инспирира

Жозеп Борел, потпретседателот на Европската комисија (ЕК) и висок претставник на ЕК за надворешни работи и безбедносна политика и Ентони Блинкен, државниот секретар на САД во заедничка изјава го поддржаа францускиот предлог. „Го поздравуваме компромисниот предлог којшто ги зема предвид интересите и загриженоста и на Северна Македонија и Бугарија, засновајќи се …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Величественоста на Курбан Бајрам нè потсетува дека неволјите можеме заеднички да ги совладаме во духот на вековната традиција на соживот

ковачевски

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска им го честиташе големиот муслимански празник Курбан Бајрам на сите верници кои го празнуваат. Премиерот Ковачевски со желби за добро здравје, среќа, мир и благосостојба испрати и телеграма со честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница во Република Северна Македонија, господин Реис …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Мицкоски го искористи инцидентот на протестите за собирање политички поени

Мицкоски, кој тврди дека имал закани по својата безбедност и претходно, спинува кога со сигурност вели дека намерата на вооруженото лице на вчерашните протести била да го убие токму него. Сето ова може да се протолкува како искористување на инцидентот за собирање политички поени, дефокус на јавноста и можност на …

Прочитајте повеќе »