Македонија

Ковачевски: Ребалансот на Буџетот е направен одговорно, го штитиме стандардот на граѓаните и ликвидноста на компаниите

Ковачевски

„Ребалансот на Буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување на фискалната одржливост и оптимизација на изворите на финансирање на буџетскиот дефицит“, соопшти премиерот Димитар Ковачевски, на седницата за пратенички прашања во Парламентот. Тој посочи дека ребалансот на Буџетот пред …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација за собранискиот претседател Талат Џафери

парламент собрание

Опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација против претседателот на Собранието, Талат Џафери. За ова денеска информираше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, кој вели дека Џафери има диктаторски и непринципиелни методи со кои го води законодавниот дом. „Овој човек нема почит спрема никого, ниту спрема собраниската служба која ја …

Прочитајте повеќе »

Министерството за економија ги додели Наградите за најдобрите општествено одговорни практики на македонските претпријатија во 2021 година

Министерство за економија

Министерството за економија денеска по 13-ти пат ги додели Наградите за најдобрите општествено одговорни практики на македонските претпријатија во 2021 година. Наградата во 2021 година се доделува за проектите и практиките кои се реализирани во период од две години, од 1-ви јуни 2019 до 1-ви јуни 2021 година, од причина …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Ги реализираме ветувањата, политиките на раст на платите и на животниот стандард продолжуваат

Ковачевски

„Покачувањето на платите, покачувањето на пензиите, покачувањето на стандардот на граѓаните е она на што останавме доследни и на што ќе останеме доследни и во продолжението на мандатот, иако имаше на тој пат голем број на опструкции, сепак сите потребни решенија беа донесени“, рече премиерот Димитар Ковачевски, на седницата за …

Прочитајте повеќе »

Екологистите бараат Вишиот управен суд да донесе одлука и да го затвори случајот со рудникот Иловица-Штука

рудник Иловица-Штука

Вишиот управен суд што побрзо да донесе одлука и конечно да го затвори случајот со рудникот Илoвица – Штука бараат еколошките активисти од југоистокот на земјава. Откако во март годинава беше објавена одлуката на Управниот суд со која се отфрли жалбата на компанијата „Еуромакс ресурсес“ и се потврди одземањето на …

Прочитајте повеќе »

Маричиќ: Добро е Франција да учествува и да направи иницијатива што може да ни помогне во преговорите со Бугарија

Маричиќ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето во „Клик плус“ изјави дека постои внимание и интерес од страна на Франција како претседавач, но и желба, во овој сензитивен момент, да се даде шанса и да се помогне во процесот на разговори со Бугарија. – Се …

Прочитајте повеќе »

Сончево и многу топло време, попладне локална појава на пороен дожд

Сончево пороен дожд

Во текот на денот ќе преовладува сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во петок попладне и за време на викендот времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Да се радуваме и да бидеме горди за прифаќањето на МПЦ-ОА како автокефална црква еднаква во православната заедница

Ковачевски МПЦ-ОА

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски оствари средба со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан, по повод одлуката за стекнување автокефален статус со кој МПЦ-ОА се прифаќа како еднаква со другите сестрински цркви во православната заедница. На средбата, премиерот …

Прочитајте повеќе »