Македонија

Вести и новости од Македонија.

Стипендии за студенти од областа на земјоделските, ветеринарните и шумарските науки уште во тековната академска година

Владата на синоќешната 97 седница донесе Одлука за изменување и дополнување на Програмата за остварување и развој на дејноста во студентскиот стандард за 2022 година, на предлог на Министерството за образование и наука, а во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Со предложените измени, се воведуваат нови мотивирачки …

Прочитајте повеќе »

Излезе од печат „Зелена читанка“

Излезе печатеното издание на „Зелена читанка“,  во издание на ЦИВИЛ. Целта на публикацијата е, на лесно разбирлив начин, да придонесе кон подобрување на нивото на знаења за зелените прашања и зелените вредности. Публикацијата во електронска и печатена форма произлезе од истоимениот проект кој го спроведува организациската единица Зелен Цивил, во соработка со Фондацијата Хајнрих …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Куманово: Една година од владеењето на Максим, една година партиски вработувања и терор врз неистомислениците

СДСМ Куманово: Една година од владеењето на Максим во Куманово: 🖲️ Една година партиски вработувања. 🖲️ Една година терор врз неистомислениците во општинските институции. 🖲️ Една година гол популизам и занимавање со надворешна политика, наместо решавање на проблемите на граѓаните. 🖲️ Една година без ветуваните катни гаражи. 🖲️ Една година …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Нови инвестиции на МЕПСО за сигурен пренос на електрична енергија за граѓаните и за компаниите

Премиерот Димитар Ковачевски присуствуваше на настан по повод новата инвестиција на АД МЕПСО со која започнува процесот на дигитализација на преносната мрежа. Станува збор за најсовременото решение за телекомуникациска опрема и далечински мониторинг на трансформаторските станици во МЕПСО. Проектот е во вредноста од скоро 5 милиони евра и е клучен …

Прочитајте повеќе »

Судот го одобри обвинението, Мухамед Зеќири седнува на обвинителна клупа

Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд – Скопје, денеска во целост го прифати обвинителниот акт против поранешниот Генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, поднесен на 04.10.2022 година од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција: „По спроведена истражна постапка и извршен увид од страна на …

Прочитајте повеќе »

Без увоз на струја, ЕСМ во целост ги задоволува потребите за струја на домаќинствата и малите потрошувачи

Вчера, АД ЕСМ произведе 11.149 MWh електрична енергија, од кои се 7.652 MWh се произведени во термоелектраните, додека во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци, произведени се 3.497 MWh. На тој начин, АД ЕСМ целосно ги задоволи потребите за струја на домаќинствата и на малите потрошувачи исклучиво од сопствените капацитети.

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со поедноставените процедури за фотоволтаични централи ги стимулираме инвестициите во обновливи извори на енергија

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска во Делчево ја посети една од најголемите компании во регионот од областа на дрвопреработувачката дејност, која постојано инвестира во нови технологии во производството, а последната инвестиција е во фотоволтаична централа за електрична енергија. Во продолжение Ви ја пренесуваме во целост изјавата на премиерот Ковачевски: …

Прочитајте повеќе »

Мерките ќе ја намалат цената на струјата околу Нова Година

Македонската влада конечно ги слушна барањата на производителите кои треба да добиваат цена на струјата од 80 евра за мегават час. Најавеното поевтинување од 10% во вакви услови е реално можно. Подобро некогаш, отколку никогаш! Вака накусо се сведува реакцијата на производителите на храна кои безмалку една година чекаа Владата …

Прочитајте повеќе »