Македонија

Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан

Ковачевски на средбата со Папата Франциск

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, којашто е во дводневна посета во Рим и Ватикан во рамките на традиционалните свечености во чест на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите браќа Кирил и Методиј, денеска беше примена од …

Прочитајте повеќе »

Тренчевска од Струмица: Ги унапредуваме правата и услугите од социјална заштита согласно потребите на граѓаните

Тренчевска од Струмица

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска посетата во Струмица ја започна со заеднички појадок со корисниците во станбените единици кои со процесот на деинституционализација се преместени од Заводот Бања Банско. „Процесот на деинституционализација го подобрува квалитетот на живот на лицата со попреченост. Корисниците кои во овој процес …

Прочитајте повеќе »

Отворен ден во СОУ Ѓорче Петров во Прилеп

Отворен ден соу ѓорче петров прилеп

Непосредно пред големиот празник на Сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, Средното општинско училиште „Ѓорче Петров“ од Прилеп, организираше Отворен ден во просториите на училиштето. Во холот на училиштето беа поставени промотивни штандови за сите струки. Сите посетители имаа можност, непосредно, во разговор со наставниот кадар и со учениците …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Ковачевски Ватикан

Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи државно-црковната делегација на аудиенцијата кај Папата Франциск, Светиот Отец на Римокатоличката Црква во Ватикан. По тој повод ви ја пренесуваме изјавата во целина на премиерот Ковачевски од Ватикан: Почитувани претставници на медиумите, Утрово ја имав таа чест и можност да ја предводам државно-црковната делегација на …

Прочитајте повеќе »

Државниот врв на посета во Рим за чествувањето на празникот Св. Кирил и Методиј

чествување на кирил методиј

Министерката за култура Бисера Костадиновска –Стојчевска денеска и утре (23 и 24 мај), како член на државно-црковната делегација предводена од претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, престојува во Италијанската Република и Светиот Престол по повод чествувањето на светите Кирил и Методиј. Костадиновска- Стојчевска, во рамките на културната програма за чествување на …

Прочитајте повеќе »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Пендаровски претседателот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани, Ми претставува особена чест и задоволство да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите, и најискрено да ви посакам празникот да го минете …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски пред почетокот на официјалната и работна посета на Италија и Ватикан денеска се сретна со претседателот на Комисијата за надворешни работи на Домот на пратениците на италијанскиот парламент Пјеро Фасино. На средбата беше истакнато традиционалното пријателство меѓу Република Северна Македонија и …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски на 23 и 24 мај предводи делегација во чест на Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј во Ватикан и Рим

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија во Италија и Ватикан во официјална и работна посета во рамките на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и …

Прочитајте повеќе »