Македонија

Вести и новости од Македонија.

Политика во коверт

Од руска „остра моќ“ во Македонија, преку Илинден, до најновите случувања на украинскиот фронт се движеа темите кои ги обележаа изминатите 7 дена. Во Македонија доминираа острите меѓупартиски обвинувања, кои ги продлабочуваат веќе познатите и присутни поделби. Во светот војната во Украина и натаму е топ тема. Остра моќ Од …

Прочитајте повеќе »

Османи на средби со Гир, Коп и Мејер

Во фокусот на средбите биле политичките актуелности во земјава, со посебен акцент на околностите во кои се води јавната расправа за предложените уставни измени Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска оствари одвоени средби со амбасадорот на Европската Унија – Дејвид Гир, амбасадорот на Холандија – Дирк Јан Коп и …

Прочитајте повеќе »

Уставниот суд оформи предмет за законските измени поврзани со коридорите и „Бехтел и Енка“

уставен суд

Од Хелсиншкиот комитет, од каде ја поднесоа иницијативатам сметаа дека со законските измени се доведуваат до нееднаков третман работниците од исти и од различни гранки, а отсуството на законска рамка која ќе го регулира прогласувањето на одредени проекти од „национално или стратешко значење“ доведува до правна несигурност Уставниот суд на …

Прочитајте повеќе »

Продолжуваат предупредувачките протести на вработените во МИА

предупредувачки протести на вработените во МИА

Вработените во МИА најавија дека по неповолниот раст на настаните, одново ќе ги разгледаат другите форми на реакција односно преминување на протестот во нова фаза И денеска за време на паузата, вработените во Медиумската информативна агенција (МИА) по петти пат излегоа на предупредувачки протест пред просториите на Агенцијата. Тие и …

Прочитајте повеќе »

Жена и дете починаа во сообраќајка во крушевско, повредени уште две деца и возачот

несреќа

Во автомобилот имало петчлено семејство, а управуван бил од 35-годишен жител на селото Канатларци, кој излетал надвор од коловозот кај местото викано „Студена вода“ Тешка сообраќајна несреќа со смртни последици се случила вчера попладне на регионалниот пат Крушево – Кривогаштани. Според информациите на Министерството за внатрешни работи, околу 17 часот …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Европската идеја од пред 120 години е на дофат, време е за разум и одговорност

Талат Џафери порача дека и денес, ако ги анализираме големите одлуки од минатото, имало луѓе кои мислеле дека се погрешни, но се испоставило спротивното, почнувајќи од референдумот за независност до членството во НАТО Претседателот на Собранието, Талат Џафери во своето денешно обраќање од Мечкин Камен во Крушево по повод одбележувањето …

Прочитајте повеќе »

Средба Вучиќ-Пендаровски: Србија и Севeрна Македонија веќе немаат oтворени прашања

Северна Македонија и Србија имаат одлична соработка, негуваат исклучително добри пријателски односи и меѓу нив не постојат отворени прашања. Трговската размена е 1,5 милијари евра годишно, што верувам дека и натаму ќе расте, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со македоснкиот претседател Стево Пендаровски во манастирот Свети Прохор …

Прочитајте повеќе »

По повод Денот на Републиката, владина делегација положи цвеќе и во Смилево

Со положување цвеќе на могилата на Даме Груев, на Споменикот на Смилевските илинденци и на спомен плочата на смилевскиот партизански одред, во демирхисарското село Смилево, владина делегација во состав на заменик министерот за финансии Филип Николовски и националниоот координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка Роберт …

Прочитајте повеќе »