Македонија

Петровска: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучна во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера во рамките на Самитот на НАТО во Мадрид учествуваше на работната вечера на министрите за одбрана на НАТО на која се дискутираше на темата: „Влијанието на Хибридните закани во Западен Балкан“, соопшти Министерството за одбрана. Министерката Славјанка Петровска во дискусијата со останатите министри за …

Прочитајте повеќе »

Влада: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја

Соопштение на Владата на РСМ Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1 јули стартува тарифната реформа за пресметка на цената на струјата. Тоа значи еден вид на праведен данок, оние кои што трошат помалку, ќе плаќаат помалку, …

Прочитајте повеќе »

Јовчески: Апел до министерот Спасовски да преземе соодветни мерки за заштита на Прилеп

Борче Јовчески

Интегрален текст од изјавата на градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески Повод и причина за денешната моја изјава е да го осудам чинот од вчерашниот инцидент што се случи во раните утрински часови.  Вчера на директорот на ЈКП – Комуналец Прилеп, непознати сторители го опожариле неговиот семеен автомобил пред неговата …

Прочитајте повеќе »

Над 60 отсто од фекалиите завршувааат непречистени во реките и езерата, се чекаат пречистителните станици [инфографик]

Количеството на отпадни води што ги создале македонските домаќинства и компании во 2021 година се зголемило, но и понатаму 62 отсто од создадените фекалии во земјава се вливаат како непречистени во реките, езерата и подземните води и го загадуваат водното богатство на земјава. Според податоците на Државниот завод за статистика …

Прочитајте повеќе »

Сончево и многу топло време

Денеска ќе се задржи сончево и многу топло време, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Максималната температура ќе се движи во интервалот од 28 до 38 степени Целзиусови, а УВ=9.

Прочитајте повеќе »

Ковачевски до Николовски: Ние го браневме македонскиот идентитет во Брисел, вие молчевте!

„Во моментов имаме Влада која што се грижи за националните интереси за достоинството на сите граѓани без разлика на тоа од која етничка, верска и национална припадност доаѓаат“, порача претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на денешната собраниска седница во одговор на пратеничко прашање поставено од пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ. …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот канцелар Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба со Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц. На средбата се разговараше за билатералната соработка меѓу Северна Македонија и Германија во политичко-безбедносната и одбранбената област, како и за состојбата со …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Предвремени избори не треба да има за да се заштитат националните интереси и економската стабилност

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, е на седница за пратенички прашања во Парламентот. Тој порача дека граѓаните и државата имаат одговорна Влада, којашто се грижи за националните интереси, стратешките цели и за економските потреби на граѓаните. „Предвремени парламентарни избори не треба да има. Ние во моментов …

Прочитајте повеќе »