Македонија

Вести и новости од Македонија.

БЈН: Некој со неовластен пристап направил измени на сајтот, проблемите се отстранети

БЈН Биро за јавни набавки

Бирото за јавни набавки поднело барање до Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти (MKD-CIRT) и до Агенцијата за електронски комуникации за обезбедување услуга за надворешна сајбер-безбедносна проверка на веб-апликации, откако беше откриено дека два дена минатата седмица, од понеделникот до средата, преку веб-страницата на БЈН се копале криптовалути, пишува „Вистиномер“ во …

Прочитајте повеќе »

Македонските истраги под будно око на Лаура Ковеши

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески потпиша договор за соработка со европската главна обвинителка, со што се обврза дека ќе се истражува финансискиот криминал во земјата. Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во Луксембург потпиша работен договор за соработка со европската главна обвинителка, Лаура Кодрута Ковеши. Документот има за цел да ја олесни меѓусебна …

Прочитајте повеќе »

Собранието ќе расправа за избор на Пенов за министер за локална самоуправа

Собранието денеска се очекува да отвори дебата за предлогот Ристо Пенов да биде нов министер за локална самоуправа, откако неговиот сопартијец и претходник Горан Милевски поднесе оставка на функцијата од лични причини. Изборот на Пенов е на дневен ред на продолжението на 88. седница, на која денеска се најавува и …

Прочитајте повеќе »

Нов капитален проект за Делчево – реконструкција на водоводната мрежа во три населби во градот

Деновиве започна со реализација проектот за реконструкција на водоводната мрежа во три населби во градот со вкупна должина од 4,5 км. Во моментов се работи на реконструкција на водоводната мрежа во дел од населбата Ново Делчево со должина од 1, 8 км, по што ќе следуваат работи на терен во …

Прочитајте повеќе »

Се олеснуваат процедурите за поставување фотоволтаици за домаќинствата и компаниите

Граѓаните и деловната заедница ќе може да постават најбрзо и по најповолни услови фотонапонски електроцентрали за производство на струја. Стапија на сила измените на Законот за градење како дел од низата мерки за поддршка во услови на најголемата светска енергетска криза. На овој начин се поедноставува процедурата за поставување на …

Прочитајте повеќе »

ВМРО ДПМНЕ обвинува дека 123 државни функционери не пријавиле имот од 30 милиони евра

Државни функционери, претседатели на комисии, директори и раководни луѓе на институции, поголемиот дел од функционери од СДСМ и ДУИ, иако имале обврска не пријавиле имот од 30 милиони евра, обвинија од опозициската ВМРО ДПМЕ во т.н афера Тајни имоти. Од партијата нагласија дека се работи за 123 лица, и дадоа …

Прочитајте повеќе »

Генералниот секретаријат и да сака, не може да троши 700 милиони евра

Тврдењето на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека Генералниот секретаријат на Владата имал дискреционо право да троши 700 милиони евра годинава, искажано во смисла дека Владата не сакала да се откаже од своите намери да троши и во услови на криза, е невистина. Генералниот секретаријат како стручна служба на Владата нема свој буџет, туку …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Пекарова Адамова: Поддршка за забрзан процес на интеграциите за полноправно членство во ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, се сретна со Маркета Пекарова Адамова, претседателка на Домот на пратениците на Парламентот на Чешката Република. На состанокот е истакната блиската и пријателска соработка помеѓу Северна Македонија и Чешката Република, веќе 28 години до денес, со заедничка определба …

Прочитајте повеќе »