Македонија

Од петок ќе им нов ценовник за струјата, просечната цена ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денес донесе нови одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 отсто од домаќинствата ќе се зголеми во просек за 7,4 проценти. „Без блок тарифите цената на електричната енергија ќе се зголемеше за сите домаќинства за 17,74 отсто, наместо за …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски се обрати на состанокот на Северноатлантскиот Совет на Самитот во Мадрид

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на првата сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет, кој се одржува на ниво на шефови и на држави и Влади и со кој претседава генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во своето обраќање претседателот Пендаровски …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Минималната плата е зголемена за 100% во мандатот на оваа Влада, платите продолжуваат да растат

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратеничко прашање посочи дека во мандатот на оваа Влада минималната плата е зголемена 100% и платите продолжуваат да се зголемуваат. „Ако пред 6 години беа потребни 4,25% минимални плати за да се покрие една потрошувачка кошничка сега се потребни 2 минимални плати …

Прочитајте повеќе »

Пастрмката доцни со мрест, планинскиот бор пред исчезнување, климатските промени безмислосно удираат по биодиверзитетот

Охридската пастрмка доцни со мрестот, планинскиот бор може да исчезне до 2100 година, а моликата на Пелистер се поместува на повисока надморска височина каде сега живеат други значајни растителни видови кои ќе исчезнат. Влијанието на климатските промени и пореметувањето на годишните времиња врз биодиверзитетот е огромно. Промените безмислосно се закануваат …

Прочитајте повеќе »

Шкријељ: ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена се обидува да предизвика тензии во Собранието за од одговорност да се спасат поединци од партијата

„Она што два дена се случуваше во Комисијата за европски прашања е уште еден обид на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да предизвикаат инциденти, а со цел на секој начин да се обидат да ги заштитат своите сопартијци од одговорност“, изјави пратеничката на СДСМ Санела Шкријељ во емисијата „Топ тема“ на Телевизија …

Прочитајте повеќе »

Маричиќ: Време е да заврши нашиот осумнаесет годишен маратон за старт на преговорите

Маричиќ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска имаше свое обраќање во воведниот дел на 19-тиот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ (Парламентарен комитет за стабилизација и асоцијација), посочи дека сега е најважно да се потврдат европските вредности, да се валоризира она …

Прочитајте повеќе »

Регистрирани 168 нови случаи на ковид-19 во последното деноноќие, бројките растат

КОВИД-19

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 1.101 тестови, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19: Скопје – 91, Битола – 12, Кавадарци, Тетово и Охрид – по 10, Велес – 9, Прилеп – 5, Штип и Струмица – по 3, Куманово, Гостивар, …

Прочитајте повеќе »

Од 55 седница на Влада: Утврден стартот на работите на автопатните правци Тетово – Гостивар – Букојчани, Требеништа – Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола

Владата на Република Северна Македонија на денешната 55-та седница ја донесе Уредбата за методологијата за распределба на приходите од данокот на додадена вредност по општини за 2023 година. Согласно уредбата, Министерството за финансии подготвува пресметки на распределба на приходите од данокот на додадена вредност наменети за општините, при што средствата …

Прочитајте повеќе »