Македонија

Претседателот Стево Пендаровски на Самитот на НАТО во Мадрид

НАТО

Претседателот Стево Пендаровски на 28, 29 и 30 јуни 2022 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Мадрид, Кралството Шпанија. Во состав на државната делегација се министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за надворешни работи, Бујар …

Прочитајте повеќе »

Нови тарифни блокови за струјата: За „трошаџиите“ поскапо, за „штедливите“ поевтино

Цените на блоковите ќе важат само за време на скапата тарифа. Оние што трошат многу ќе плаќаат поскапо за потрошената електрична енергија, и обратно, уверуваат од Регулаторната комисија. Во пресрет на новиот бран поскапувања на струјата кои се најавуваат од јули, Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти четирите тарифни блока за пресметка …

Прочитајте повеќе »

Не излегувајте во периодот од 10 до 14 часот, апелира Министерството за здравство

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на земјава, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а особено да внимаваат и да преземаат соодветни мерки за заштита од УВ зрачењето. Ако УВ индексот е повисок од 8, задолжително да се користи крема …

Прочитајте повеќе »

Димовски – Декер: Интензивните реформи придонесуваат за поефикасни институции во служба на граѓаните

Генералниот секретар на Владата на Република Северна Македонија, Методија Димовски, денеска се сретна со заменикот-амбасадор на Кралството Холандија, Роберт Декер. На средбата заменик-амбасадорот Декер ја изрази силната поддршка на Кралството Холандија за интензивните реформски и евроинтеграциски процеси на Република Северна Македонија, со акцент на реформите на јавната администрација, владеење на …

Прочитајте повеќе »

МНР – Макрон уверува дека ненамерно згрешил со „Северномакедонци“

Направена е ненамерна грешка при употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија, вакво уверување денеска дал Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со министерот за надворешни работи Бујар Османи, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Од Министерството велат дека покрај редовната комуникација со амбасадата на Франција …

Прочитајте повеќе »

СВР Битола: Санкционирани 58 возачи на мотоцикли, три мотоцикли одземени

Стоп Полиција

Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 17.00 до 22.00 часот спроведена е засилена акциска контрола на територијата на СВР Битола за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 58 возачи. Од нив, 34 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, …

Прочитајте повеќе »

Петто издание на МЕФ Енергетски Форум

На 30 јуни и 1 јули, во хотел „Инекс Олгица“ во Охрид ќе се одржи петтото издание на МЕФ Енергетскиот форум. Настанот е во организација на ЗИП Институтот, Владата на Република Северна Македонија под покровителство на Кабинетот на вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, Амбасадата на САД во Скопје, …

Прочитајте повеќе »

Почнува кампањата „Носи кацига, вози безбедно!“ за намалување на бројот на жртви на сообраќајниците

Минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првите четири месеци во 2022 година покажуваат дека и оваа година продолжува трендот на значително намалување на бројот на жртви во сообраќајните несреќи. Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност …

Прочитајте повеќе »