Македонија

Вести и новости од Македонија.

Тренчевска: „Јас сум повеќе од она што се случи, јас сум само дете“ да биде водилка во обезбедувањето на правда за секое дете (ВИДЕО)

Тренчевска

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска учествуваше на настан во организација на УНИЦЕФ, насловен „Преглед на реформите поврзани со правдата за децата“, на кој зборуваше за тоа како системот за социјална заштита може да допре до најранливите деца, обезбеди превенција и да ги заштити децата кои веќе …

Прочитајте повеќе »

МТСП: 24 октомври 2022 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија

МТСП Министерство за труд и социјална политика лого

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 23 октомври 2022година (недела), Ден на Македонската Револуционерна Борба, односно 24 октомври 2022 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. Министерството за труд …

Прочитајте повеќе »

МЗШВ: Исплатени 246,3 милиони денари дополнителни директни плаќања на 4.120 корисници за градинарски и овошни култури предадени во преработувачки капацитети

мзшв соопштение

МЗШВ ги информира земјоделците дека Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој – АФПЗРР, ја реализираше исплатата по основ на допоплнителни директни плаќања за градинарски и овошни култури, предадени во преработувачки капацитети. Висината на финасиската поддршка за директните плаќања кај овие две подмерки изнесува 3 денари по килограм, …

Прочитајте повеќе »

Маричиќ: Поглавјето 20 е патоказ за поконкурентна економија, преговорите со ЕУ се важни за развојот на македонските бизниси

Маричиќ

Денеска во Брисел се одржува објаснувачкиот скрининг состанок за Поглавјето 20, „Претпријатија и индустриска политика“, на кој вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ рече дека имаме високо ниво на усогласеност во оваа област и дека Владата е посветена на создавање поволна и атрактивна бизнис клима за инвестиции и водење бизнис, …

Прочитајте повеќе »

Ќе се чистат локации загадени со жива, се почнува од ОХИС

охис

Министерството за животна средина и просторно планирање ќе започне со изработка на Стратегија за идентификација на локации контаминирани со жива. Активностите од документот практично ќе се применат во погоните со жива на поранешниот гигант ОХИС, како пилот-локација. Како што информира министерот Насер Нуредини, Канцеларијата за POPs ќе работи на Национален …

Прочитајте повеќе »

Штрајкува ЈСП: Студенти не стигнаа на предавања, граѓани пропуштаат ден од работа и термини на лекар

јсп штрајкува Студенти не стигнаа на предавања

Таблите со информации за возниот ред на автобуските станици ги најавуваат автобусите на ЈСП кои утрово останаа паркирани во автобазите. Главниот град за прв пат во историјата откако има јавен транспорт остана без него. Синдикалците од ЈСП најавија дека ќе продолжат со протестите сè додека не им биде исплатена платата, …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Циркуз во Советот на Град Скопје: „Микрофонска“ пресметка на Трајко и Данела

Градоначалничката Данела Арсовска им наложи на службите да му го одземат копчето со кое претседателот на Советот, Трајко Славески временски ги регулира говорите на советниците. За возврат, среде говор Трајко и’ го одзеде микрофонот на Данела. За тоа време вработените во ЈСП штрајкуваат, а скопјани немаат градски превоз. Циркузот „Медрано“ …

Прочитајте повеќе »

Автобусите на ЈСП денеска не возат низ Скопје

Автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие – ЈСП Скопје утринава во пет часот, на почетокот на работното време, останаа во гаража. Скопјани бадијала ќе чекаат на станица, автобусот нема да дојде. Возачите рано утринава се собраа на протест во кругот на претпријатието, но одбија да влезат во автобусите поради неисплатена плата. …

Прочитајте повеќе »