Македонија

Вести и новости од Македонија.

Тренчевска: Со владините мерки, за неполни две години се вработиле 3.370 жени

Согласно Оперативниот план за активни програми и мерки, за неполни две години се вработиле 3.370 жени, а со вештини и квалификации барани на пазарот на трудот се стекнале 6.035 жени. Ова го истакна денеска министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, на средбата со претставнички на Европската банка за …

Прочитајте повеќе »

Ѓоргиевска: Значајна јапонска донација во ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас – Скопје

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска во ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас – Скопје, присуствуваше на комплетирањето на проектот GGP – програма за мали грантови за основни потреби и човекова безбедност  којашто е еден од столбовите на jапонската стратегија за соработка во Северна Македонија. За време на настанот, директорката д-р Силвана Филипова и вработените …

Прочитајте повеќе »

Субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа како минатата година, системското решение ќе почека

Преодното решение за исплата на субвенционираниот студентски оброк што важеше минатата година ќе се примени и на почетокот од академската 2022/2023. Тоа значи дека студентите и понатаму средствата за оброк ќе ги добиваат на своите трансакциски сметки на месечно ниво, наместо секојдневно да плаќаат кај угостители преку специјализирана картичка или …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ги прими средношколците кои освоија награди на 4. Балканска олимпијада во физика

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими учениците кои освоија награди на 4. Балканска олимпијада во физика што се одржа во хибриден формат од 7 до 9 октомври во Кипар. Тројцата средношколци Јан Стојановски, Матеј Гелев и Емилија Николовска на оваа олимпијада освоија златен, сребрен и бронзен медал, како и специјална …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Државните институции заштедиле 20% електрична енергија во септември, со рационално трошење на струја се прават големи заштеди

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес- конференција во Владата ја презентираше анализата за заштеда на електрична енергија во септември споредено со истиот месец минатата година од страна на сите органи на државната управа, државни институции и јавни претпријатија. Според анализата остварена е вкупна заштеда од 20% на потрошувачката …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски во ОАЕ: Фондовите во Абу Даби покажаа интерес за инвестиции во нашата држава

Премиерот Димитар Ковачевски оствари средба со генералниот директор Мохамед Хасан Ал Суваиди на „Развојниот холдинг на Абу Даби -ADQ“ како и останати претставници на високото раководството, како дел од посетата на Обединетите Арапски Емирати. Премиерот Ковачевски, заедно со министрите за финансии Фатмир Бесими, за транспорт и врски Благој Бочварски и …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со македонската атлетичарка Катерина Шиповиќ

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими ултрамаратонката Катерина Шиповиќ, првата македонска атлетичарка која ја истрча ултрамаратонската трка Спартатлон од Атина до Спарта во должина од 246 километри. На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со подготовките и реализацијата на учеството на Спартатлонот, што се вбројува меѓу 10-те најтешки ултрамаратонски трки во …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Кромберг и Шуберт започнуваат нова инвестиција од скоро 26 милиони евра во Битола

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска ја посети фабриката „Кромберг и Шуберт“ во индустриската зона „Жабени“ во Битола. Целта на посетата беше, потпишување на нов договор за државна помош за нов инвестициски циклус на „Кромберг и Шуберт“ од 25.760.000 евра. …

Прочитајте повеќе »