Македонија

Родовиот јаз владее и во ниските 4,6 отсто од вработеното младо население во земјава [Инфографик]

Во Република Северна Македонија има 104.035 работоспособно население што е на возраст од 15 до 19 години. Само 4.766 од нив, поточно само 4,6 отсто се активно вработени, а само 10,3 отсто се активни но притоа не се пријавени ниту како вработени ниту како невработени – вака изгледа табеларниот приказ …

Прочитајте повеќе »

Порака од претседателот Пендаровски по повод Скопје прајд 2022

Претседателот Стево Пендаровски  посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да поразговара за начинот на организирањето на парадата, од логистика и прием на гости, до дадената институционална поддршка, безбедносните и промотивните прашања. По повод одржувањето на Скопје прајд 2022 година, претседателот …

Прочитајте повеќе »

Макрон и Мишел по самитот на ЕУ: Преговорите меѓу Северна Македонија и Бугарија продолжуваат деновиве

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел и францускиот претседател Емануел Макрон по денешниот самит на европските лидери изјавија дека преговорите меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе продолжат и наредните денови, а во функција на деблокада на почетокот на преговорите со ЕУ на Северна Македонија и Албанија. Во својот говор, Мишел …

Прочитајте повеќе »

Османи чека од Франција да даде конечен предлог, три прашања се клучни дали владата ќе го прифати

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека францускиот предлог за отстранување на бугарското вето не е конечен, а Франција треба да ги види позициите на двете земји и да достави конечен предлог. „Нашиот став е кажан јавно и формално на француското претседателство, останува наредните денови дали француското претседателство …

Прочитајте повеќе »

На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути

Менталното здравје е грижа за себе, грижа за градење на сопствените капацитети. Она што недостасува е младите да имаат пристап до бесплатна психолошка поддршка која им е потребна, во рамки на секоја здравствена установa, зашто така услугата ќе им биде подостапна. Тие немаат финансии да го покријат тоа и им …

Прочитајте повеќе »

Денеска и за викендот сончево со температури до 37 степени

Во текот на денешниот ден, во претпладневните часови на места ќе има зголемена облачност и повремен локален дожд со ретки грмежи. Попладне ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, поизразен вдолж Повардарието. Максималната температура ќе достигне 34 степени, а УВ=7. Во …

Прочитајте повеќе »

УКИМ го објави конкурсот за прием на студенти на прв циклус студии

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска го објави конкурсот за запишување на студенти на прв циклус студии во учебната 2022/2023 година. За претстојната академска година на факултетите на најстариот универзитет во земјава има 10.918 слободни места. Од нив, 5.306 места се предвидени за редовните студенти кои ќе плаќаат партиципација од 200 …

Прочитајте повеќе »

12 најуспешни дипломирани инженери добитници на признанието „Инженерски прстен“

Претседателот Стево Пендаровски денеска го врачи признанието „Инженерски прстен“ на 12 најуспешни студенти кои дипломирале на факултетите што негуваат инженерски дисциплини во Република Северна Македонија. Овогодинешни добитници на признанието „Инженерски прстен“ се: Ана Јанкуловска, Архитектонски факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје; Ана Тодорова, Градежен факултет, Универзитет „Св. Кирил …

Прочитајте повеќе »