Македонија

Вести и новости од Македонија.

Сончево време со можност за врнежи од дожд во попладневните часови

облачно време

Времето денес во текот на претпладневните часови ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утре и во следните денови во попладневните часови на повеќе места ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурите ќе бидат во …

Прочитајте повеќе »

МЗШВ: Вложуваме во изградба на нови системи за наводнување, обезбедуваме вода за 20.000 хектари земјоделски површини

МЗШВ

Обезбедување на редовно и навремено наводнување на земјоделските површини е наш главен приоритет како министертво. Како никогаш до сега министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство вложува во реализација на капитални проекти за изградба на нови системи за наводнување. Ја започнавме и активно работиме на изградбата на браната Конско, една од …

Прочитајте повеќе »

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

знм

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се вели во соопштението, денеска сериозно ги прекршиле правата на новинарите Фуркан Салиу и Авни Тахири, преку насилно одземање на нивната опрема …

Прочитајте повеќе »

Почина архитект Петар Муличкоски

Петар Муличкоски

Денес не напушти уште еден од великаните на македонската архитектура, утрово почина архитект Петар Муличкоски на 93 годишна возраст. Творештвото на архитектот Петар Муличкоски е мошне разновидно и опфаќа од урбанистичко и архитектонско проектирање и ентериери до меморијална и пејсажна архитектура, а може да се истакне и неговиот специфичен израз …

Прочитајте повеќе »

Грковска за НРТВ: Да се зголеми транспарентноста и отчетноста во спортот, потребна е ревизија на системот за спортски ваучери

Грковска за НРТВ

Потребно е да се најде подобар модел за ваучерскиот систем во спортот, кој ќе биде поправеден и ќе биде реализиран директно преку клубовите затоа што општ заклучок е дека сегашниот модел на исплата преку федерации не функционира како што треба, и секако да се зголеми транспарентност и отчетност во спортот, …

Прочитајте повеќе »

Притворен насилник: Ја претепал поранешната сопруга, па ѝ се заканувал дека ако не се смират ќе ја убие

насилство насилник

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило продолжено кривично дело – Телесна повреда според член 130 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. Според ОЈО, на 10 јули, …

Прочитајте повеќе »

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот во месноста Карпалак и на комплексот „Карпалак“ во чест на загинатите бранители

Владина делегација Карпалак

Владина делегација во состав советникот за одбрана Драган Василевски и државниот секретар во Министерството за одбрана Драган Николиќ, денеска положи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на автопатот Скопје – Тетово, во спомен на загинатите бранители. Со достојни државни почести годинава се одбележуваат 21 година од загинувањето на десеттемина …

Прочитајте повеќе »

Уште е активен пожарот кај Фурка, во последните 24 часа се изгаснати 12 пожари во земјава

пожарот кај Фурка

Пожарот кај село Фурка меѓу општина Дојран и Богданци и понатаму е активен, но со намален интензитет. Гори деградирана шума-прнар, а на места има и борова шума. Пожарот е активен на кракот на западната страна кон Богданци и мал крак кон рибник „Елита“. Како што информираа од Центарот за управување …

Прочитајте повеќе »