Македонија

Вести и новости од Македонија.

Средба Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграцијата на Северна Македонија во Европската унија е клучен сегмент за стабилноста во балканскиот регион

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на Вашингтон, САД, синоќа оствари средба со сенаторката Џин Шахин, претседавач со Поткомитетот за надворешни прашања за Европа и регионална безбедносна соработка на Сенатот. За време на конструктивната средба се дискутираше околу …

Прочитајте повеќе »

Грковска на безбедносниот форум во Вашингтон: Економскиот напредок и реформите дома се клучни за одбрана од штетните надворешни влијанија

„Воената агресија на Русија врз Украина ни докажа дека мирот не може и не смее да се зема здраво за готово и дека меѓународниот поредок, независно од тоа што се темели на општоприфатени правила се соочува со сериозни предизвици. Случувањата последнава година се потсетување и предупредување дека не секој цели …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари. На средбата, премиерот Ковачевски и Таравари разговараа за повеќе актуелни теми врзани со стратешките определби на државата. Разговарани беа придобивките од членството на Северна Македонија во НАТО, отпочнувањето на преговорите со ЕУ со крајна …

Прочитајте повеќе »

Бесими: 2022 година ја завршивме со јавен долг на ниво од 57,1 %, намалување за 3,9 процентни поени

Јавен долг од 57,1 % што е за 3,9 процентни поени понизок во однос на нивото од 2021 година, буџетски дефицит понизок за 1 процентен поен во однос на планот за 2022 година и за 8,7 % понизок во однос на 2021 година. Тоа се фактите што се неоспорно постигнати …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата, за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на денешната панел дискусија „Северна Македонија како зелен енергетски хаб- како да се претвори кризата во можност“. Премиерот потенцираше дека стратегијата на Владата како и експертите ангажирани во …

Прочитајте повеќе »

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Тоа би била најсилната „шлаканица“ што треба да им ја удриме, не затоа што дошле во Скопје да го слават Гоце Делчев, туку затоа што никогаш не доаѓале да му оддадат почит, а го сметаат само за свој. Пишува: Ерол Ризаов Можеме ли на Бугарите што ќе дојдат на четврти …

Прочитајте повеќе »

Борбата против корупцијата поткопана од неефикасното правосудство

Власта отвора нови случаи против корупција, но „фалинките“ во правосудството ги поткопуваат тие напори, наведува Транспарени интернејшнал. Годинава Македонија е на 85-то место, со 40 индексни поени на Индексот на перцепција на корупција. Подобри од нас во регионот се Црна Гора и Косово. Недостигот на интегритет при избор на клучни …

Прочитајте повеќе »

Центарот за обука на пилоти на АРМ станува официјален НАТО центар

Армискиот Сквадрон за обука и тренинг, попознат како Центар за обука на пилоти, од денеска се приклучи на центрите за обука на пилоти во Чешка и во Италија како официјален НАТО центар кој е дел од структурата за летачка обука на Алијансата во Европа, соопшти Министерството за одбрана. „Со приклучувањето …

Прочитајте повеќе »