Македонија

Вести и новости од Македонија.

Георги Господинов во Скопје: Можеме да се мразиме или да се сакаме, ајде да го избереме второто

„Толку сме блиски, што имаме само два начина: или да се мразиме или да се сакаме. Ајде да го избереме второто“, е пораката која што најпознатиот бугарски писател на денешницата Георги Господинов ја испрати до публиката што завчера вечер го исполни до последното место киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар …

Прочитајте повеќе »

Полицијата во еден ден со 47 санкции за автобуси што вршеле превоз на ученици

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека во текот на вчерашниот ден (02.12.2022) во периодот од 12 до 16 часот на територијата на Република Северна Македонија била спроведена акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од …

Прочитајте повеќе »

Произведени 12.773 MWh струја изминатото деноноќие, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Податоци од Диспечерски извештај на АД ЕСМ: АД ЕСМ на 02.12.2022 година произведе 12.773 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во Термоелектраните произведени се 7.690 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.083 MWh. Во изминатото деноноќие преку …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Еднакви можности и инклузија на лицата со попреченост е приоритет на оваа Влада

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски се обрати на настан по повод 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост. На настанот се промовираше нацрт-стратегијата за правата на лицата со попреченост 2023-2030 година кој се изработи во организација на Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на …

Прочитајте повеќе »

Попладнево протест против претворањето на улицата Васко Карангелески во Аеродром во булевар

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ повика на протест денеска во 17 часот на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром. На протестот ќе се искаже незадоволство од планот улицата да се претвори во булевар. „Повеќе од една година заедно со локалното население се бориме да спречиме претворање на ул. Васко Карангелески …

Прочитајте повеќе »

Петровска: Дијалогот кој го промовира Северна Македонија дава надеж за целиот регион

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска денеска во Кремс учествуваше на министерскиот состанок на Централноевропската одбранбена соработка и земјите од Западниот Балкан, на кој стана збор за европската перспектива на земјите од регионот, процес кој е исклучително важен особено во денешната безбедносна реалност на европскиот континент. „Овие времиња на предизвици претставуваат …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерот Битиќи ги презентираше инвестициските можности на земјава пред група бизнисмени од Турција

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска одржа средба со група од десетина бизнисмени и инвеститори од бизнис асоцијацијата Румелисијад од Бурса, Република Турција. На средбата која се одржа во организација на Македонско – турската стопанска комора (МАТТО), претставници од кабинетот …

Прочитајте повеќе »

Приватните превозници на протест, сообраќајот во главниот град речиси оневозможен

Работната недела во главниот град започна и завршува со сообраќаен хаос. Превозниците од приватните „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје, овој пат на булеварот „Илинден“, што создаде колони од возила на повеќе улици. Приватните превозници од 6 часот наутро ги блокираа двете крајни десни сообраќајни …

Прочитајте повеќе »