Македонија

Вести и новости од Македонија.

Малолетник го признал делото за една од лажните дојави за бомби во скопските училишта

гимназуја јосип броз тито дојава за бомба

Малолетник од Скопје доби кривична пријава откако признал дека минатиот месец испратил лажна дојава за бомба до четири средни училишта во Скопје, што претставува прв случај на откривање на сторител кој испратил дојава за експлозивна направа во училишта. Од крајот на октомври па до денес, на територијата на земјава имаше …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Хаосот во Скопје е заради неспособноста и бизнис интересите на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски

Интегрален текст од одговорот на новинарско парашање на претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски Хаосот што во овој период му се случува на градот Скопје е само поради неспособноста и бизнис интересите на ВМРО-ДПМНЕ и на нивниот претседател Христијан Мицкоски. Граѓаните мора да знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ја има градската …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на државите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Берлински процес 2022 – Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, во соработка со Амбасадата на Сојузна Република Германија во Република Северна Македонија. Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од …

Прочитајте повеќе »

Метеж и нервоза – има ли крај за сообраќајниот хаос?

Граѓаните бурно реагираат барајќи превозниците на поинаков начин да ги остварат своите барања, а не на штета на жителите на главниот град. Од „Слобода превоз“ се извинија, но не ги повлекоа блокадите од скопските улици. Хаосот со градскиот превоз во Скопје продолжува, откако приватните превозници не успеаја да остварат средба со скопската градоначалничка …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Стабилно и зголемено домашно производство на храна со новиот предлог Буџет за земјоделство

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска го презентираа новиот предлог Буџет на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за 2023 година. Премиерот Ковачевски посочи дека следната година секторот земјоделство го има најголемиот буџет за земјоделство со кој се реализира најголемата земјоделска …

Прочитајте повеќе »

Скопје денеска повторно блокирано

Приватните превозници, кои беа дел од јавниот автобуски превоз во Скопје, од 6 часот изутрината блокираат три крстосници во главниот град. Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека денеска поради најавено одржување на протестот, со почеток во 06.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје ќе преземат мерки за посебен …

Прочитајте повеќе »

Облачно време со температура до 12 степени

облачно

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер. Во утринските часови по котлините ќе има услови за појава на магла. Претпладне во јужните делови ќе има појава на краткотраен локален дожд, а попладне облачноста ќе се намалува. Максималната температура ќе достигне 12 степени. Следува период на …

Прочитајте повеќе »

Воз за Белград ќе нема и догодина, за Солун и Истанбул се чека согласност од Грчките железници

Железници на РСМ-Транспорт го подготви новиот возен ред за 2023 година, кој стапува на сила на 11 декември годинава. Експресниот воз за Белград нема да сообраќа и наредната година, додека за пуштање во сообраќај на најавениот воз од Скопје за Солун и Истанбул се чека на согласноста на Грчките железници. …

Прочитајте повеќе »