Македонија

Вести и новости од Македонија.

Со Медал за заслуги, Претседателот Пендаровски ќе одликува 13 истакнати дејци од областа на македонската народна музика

Пендаровски претседателот

Претседателот Стево Пендаровски, денеска – 10 октомври 2022 година, понеделник, на свечена церемонија во Филхармонија со почеток во 18:00 часот, а во пресрет на 11 Октомври, Денот на народното востание, ќе ги одликува Анка Гиева и Виолета Томовска, и постхумно Пеце Атанасовски, Никола Бадев, Мирвет Беловска, Ајри Демировски, Васка Илиева, Вања Лазарова, …

Прочитајте повеќе »

Денеска топло, од утре постепен пад на температурите

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба утринска магла и максимална температура од 25 степени. Од утре до крајот на работната седмица ќе се задржи променливо облачно време …

Прочитајте повеќе »

Од 88-та владина седница: Нов пакет мерки за финансиска поддршка на ранливи категории граѓани, пензионери и компании

влада

Владата на Република Северна Македонија, на денешната, 88-ма седница, донесе повеќе предлог мерки за поддршка на граѓаните и компаниите, во време на економско-енергетска криза. Новиот пакет антикризни мерки, содржи таргетирани мерки насочени кон најранливите категории граѓани; таргетирана поддршка за јавни и здравствени установи; поддршка на ликвидноста на компаниите; инвестиции во …

Прочитајте повеќе »

ПРЕКУ ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ НА ЕНЕРГИЈА ДО ЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА И СОЦИЈАЛНА ПРАВДА

Пишува: Перо Костадинов Првите две децении на 21 век се карактеризираат со конфликти, раселување, економска несигурност, штедење и социјална нееднаквост. Зголемената социјална поларизација значи дека современите општества стануваат понееднакви од претходно. Тековните конфликти ширум светот, особено војната во Украина, како и бегалската криза во Европа само ги интензивираа повиците за …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Подготвуваме таргетирани мерки за индустриите поврзани со основните производи кои ги користат граѓаните

Премиерот Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско прашање за растот на цените на храната и производите истакна дека Владата веќе разговара и прави анализи за поддршка на производствените компании на основни производи кои ги користат граѓаните со таргетирани мерки. Премиерот посочи дека со министерот за економија, министерот за финансии и …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ги додели сертификатите на учесниците на втората Школа за политики

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Вила „Билјана“ во Охрид, ги додели сертификатите на учесниците на Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование, за 2022 година. Школата се реализираше преку пет едукативни семинари во периодот од март до октомври 2022 година, со учество на еминентни предавачи и обучувачи од …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со нов пакет мерки од над 350 милиони евра ги помагаме најранливите, никој нема да биде оставен сам во кризата

„Никого нема да оставиме сам да се справува со последиците од економско-енергетската криза, оваа криза ќе ја пребродиме сите заедно“, порача на денешната прес-конференција претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. Премиерот Ковачевски го презентираше новиот пакет антикризни мерки во вредност од над 350 милиони евра. Во продолжение …

Прочитајте повеќе »

Субвенционираниот студентски оброк уште се „готви“, неизвесно е кога и како ќе го добијат студентите

Неизвесна е судбината на субвенционираниот студентски оброк. Изминува првата недела од почетокот на новата академска година, а студентите уште не знаат дали државата и годинава ќе им го олесни финансискиот товар кога станува збор за нивната исхрана. Законодавците и надлежните смируваат дека измените се во тек и дека студентите сепак …

Прочитајте повеќе »