Македонија

Парадоксално: Земјава има недостиг на судии и покрај тоа што нивниот број е над европските стандарди

Северна Македонија има повеќе судии отколку што се бара со европските стандарди, но сепак судии недостигаат. Ова на прв поглед изгледа парадоксално, сепак причината за овој недостиг е поради вишокот предмети, кои сè уште не се обработени и за кои нема конечен епилог, што може да доведе до застарување на предметите. …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Белата патека од авионите не е составена од боеви отрови

Ова е уште една од серијата објави кои ја шират теоријата на заговор позната како „кемтрејлс“, според која од авиони нè прскаат со отрови.  Притоа за вообичаените траги од кондензација што ги создаваат авионите во воздухот се тврди дека се „хемиски патеки“, составени од хемиски или биолошки агенси за „злобни …

Прочитајте повеќе »

Ѓоргиевска: Со заеднички труд да создадеме праведно општество ослободено од предрасуди

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на панел дискусијата по повод 17 мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата, што беше организирана од страна на ЕУ Делегацијата и Американската амбaсада, а се одржа во ЕУ резиденцијата во Скопје. Во своето обраќање, Ѓоргиевска посочи дека е …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Апел за брзо и целосно прифаќање на историското зголемување од 15% на платите во образованието

На својот Фејсбук профил, претседателот на Владата Димитар Ковачевски упати апел до СОНК за итно, брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност. Во објавениот статус се вели: „Успеавме да постигнеме значаен договор за вработените во образованието и покачување на платите од дури 15%, почнувајќи од септемвриската плата. Ова …

Прочитајте повеќе »

Владата ја утврди делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД и предлог законите за гаранција за финансиска поддршка за автопатот Блаце-Скопје

Владата на вчерашната 45-та седница ја разгледа и усвои Информацијата за почеток на Стратешки дијалог меѓу Република Северна Македонија и Соединетите Американски Држави. За координатор на процесот за Стратешки дијалог меѓу Република Северна Македонија и САД го определи министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој на 2 јуни ќе ја …

Прочитајте повеќе »

Облачно и посвежо време со врнежи од дожд

Денеска ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со локални врнежи од дожд. Наместа во јужните делови врнежите ќе бидат поројни и проследени со појава на грмежи. Ќе дува засилен до силен ветер од северен правец со брзина и над 60 км/час. Температурата ќе се движи во интервалот од 15 …

Прочитајте повеќе »

СВР Битола со апел до матурантите за достоинствена прослава на матурските вечери

Соопштение на СВР Битола: СВР Битола им ја честита матурата на генерација матуранти 2021-2022 година Со цел достоинствено прославување на матурските вечери, без безбедносни последици на матурантите АПЕЛИРАМЕ : –   да не се користи алкохол и психотропни супстанции –   да се почитуваат правилата за возач почетник, –   да не се …

Прочитајте повеќе »

Кривична пријава за три лица, родители си ја продале 13-годишната ќерка на Белгиец за сексуални услуги

Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривична пријава, а Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истражна постапка против три лица поради основано сомнение дека обвинетите сториле кривично дело – „Трговија со дете“ по чл. 418-г од Кривичниот законик. Со намера да …

Прочитајте повеќе »