Македонија

Ковачевски и претставници на Сојузот на средношколци: Младите, клучен партнер на Владата во креирањето успешни образовни политики

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Владата прими делегација на Сојузот на средношколци предводена од претседателот Лука Павиќевиќ, со кои разговараше за нивните предлози во насока на прилагодувања на државната матура, поради предизвиците кои се случија поради пандемијата од КОВИД-19 и штрајкот во кој беа вклучени и вработените во средното образование. …

Прочитајте повеќе »

Ѓоргиевска: Мора да ја негуваме грижата за менталното здравје и да го превенираме синдромот на „Burn out“

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на работилница на тема „Синдром на прегореност“ (Burn out syndrome), посветена на грижата за менталното здравје. Целта на работилницата е подигање на свеста за менталното здравје кај младите лица, со цел полесно да се справат со предизвиците со кои се …

Прочитајте повеќе »

Одбележан Денот на укажувачите: Иднината е во младите, треба јавно и без страв да зборуваат против корупцијата

Во организација на Регионалната антикорупциска иницијатива (РАИ) и Младинскиот образовен форум (МОФ), денеска во просториите на Јавна соба се одржа конференција по повод Денот на укажувачите, „Младите ги слават укажувачите“. На конференцијата, на која присуствуваа млади лица од различни сфери на интерес, студенти и повозрасна публика, воведно обраќање имаше модераторот и …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски во „Брако“: Новите инвестиции значат раст на домашната економија

Премиерот Димитар Ковачевски ја посети велешката компанија од метало-преработувачката индустрија „Брако“ која стартува нов инвестициски циклус во износ од 10 милиони евра и заедно со вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, како и со раководството на „Брако“, ја истакнаа важноста од новите инвестиции во …

Прочитајте повеќе »

Прилепските пазарџии излегоа на протест со едно барање – дислокација на „дивите“ продавачи од пред новата катна гаража

Прилепските пазарџии излегоа на протест

Прилепските закупци на тезги во градскиот пазар, денеска излегоа на протест заради, како што велат, уште едно предупредување до локалните власти за дислокација на „дивите“ продавачи на земјоделски производи од просторот кај новата катна гаража. Во насока на што побрзо решавање на проблемот, претседателот на здружението „Пазари“, Николче Трајкоски побара …

Прочитајте повеќе »

Избрани победниците на Startup Weekend Skopje

Startup Weekend Skopje

Изминатиот викенд, од 6-ти до 8-ми мај, во просториите на Инофеит, при факултетот за електротехника и информациски технологии, беше одржан Startup Weekend Skopje. Овој настан, 11ти по ред, уште еднаш успеа да ги поврзе младите претприемачи и бизнис ентузијасти. Настанот започна во петокот, а беше отворен од страна на фасилитаторот …

Прочитајте повеќе »

Пратениците ќе дебатираат за нови уставни судии

По речиси една година откако Уставниот суд работи со намален број на судии поради испразнети места, денеска пратениците ќе дебатираат за утврдување на предлози за нови уставни судии. Закажувањето на оваа седница доаѓа откако вчера пратеници ја известиле претседателката на Комисијата, пратеничката Марија Георгиевска, дека сакаат да достават предлог-имиња. Своите …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Претседателот Стево Пендаровски го прими поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан. На средбата се разговараше за актуелностите поврзани со решавањето на статусот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и надминувањето на црковниот спор. Претседателот Пендаровски …

Прочитајте повеќе »