Македонија

Вести и новости од Македонија.

Владата ги ограничи маржите за млечните производи

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната 87 седница донесе Одлука за дополнување на одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. Со оваа одлука, на предлог на Министерството за економија, се замрзнува маржата и за млечните производи: урда, крајво бело сирење и мешано бело сирење, кашкавал, кисело млеко …

Прочитајте повеќе »

Средба Ковачевски – Нехамер во Прага: Австрија е силен поддржувач на Северна Македонија и регионот да се дел од ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во Прага на билатерална средба со австрискиот канцелар Карл Нехамер разговараа за перспективите на регионот и евроинтегративниот процес на нашата земја. Тема на разговор беа и предизвиците наметнати од светската енергетска криза и можностите за нивно надминување. Премиерот Ковачевски истакна дека Северна Македонија е целосно …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Селективна правда на Борче Јовчески – има пари за партиски вработувања, ама не и за првачињата

Прес-конференција на Александар Китаноски, член на Советот на општина Прилеп од редовите на СДСМ Почитувани, Кога на истекот од првата година од четиригодишниот мандат, вработувањето на 40 партиски војници во општинската администрација ќе биде неговото најголемо и единствено „достигнување“, тогаш нема никаква дилема дека Борче Јовчески е најлошиот градоначалник во …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Реформите кои ќе ги направиме во пристапниот процес кон ЕУ ги правиме за нас и нашите деца

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, денеска се обрати на конференцијата „Промовирање на конструктивен капитал во Северна Македонија“, поддржана од Центарот за меѓународно приватно претпријатие (CIPE) имплементиран од Институтот за демократија. На почетокот на своето обраќање вицепремиерот Битиќи се осврна на …

Прочитајте повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) Крушево: Мастеркласови на големите мајстори на кујната од екс-ЈУ просторите, за учениците од „Наум Наумовски-Борче“

Крушевското средно училиште „Наум Наумовски – Борче“, вчера беше организатор и домаќин на редок и несекојдневен настан. Имено, по иницијатива на претседателката на националната асоцијација на готвачи „ГАСТРОМАК“, Адријана  Алачки, пред учениците од угостителско-туристичката струка (готвачи, хотелски и угостителски техничари), своите мали тајни ги открија големите мајстори на кујната од …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на средба со премиерите и лидерите од Партијата на европските социјалисти

Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска во рамки на работната посета на Прага, Чешка, учествуваше на самитот на Партијата на европски социјалисти (ПЕС) заедно со премиерите од редовите на социјалдемократски, социјалистички и демократски партии. На средбата меѓу другите, учествуваа и Жозеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика …

Прочитајте повеќе »

Олеснета слободна трговија и обезбедување храна со потпишаните договори меѓу Македонија и Украина

Денеска во Прага, во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и премиерот на Украина, Денис Шмихал свечено беа потпишани одлуките со кои се дополнува и ревидира постојниот Договорот за слободна трговија помеѓу Северна Македонија и Украина, а со цел да се олесни слободната трговија и обезбедувањето храна меѓу двете земји. Одлуките …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со учесниците на конференцијата „Зелена агенда за Западен Балкан“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер ги прими учесниците на конференција на високо ниво „Зелена агенда за Западен Балкан“, што во организација на институтот Аспен од Германија се одржува во Скопје. На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со програмата и целите на конференцијата, насочена да понуди платформа за учесниците од Западен Балкан, …

Прочитајте повеќе »