Македонија

Вести и новости од Македонија.

(Галерија) Со недели доцни скијачката сезона поради топлото време, туристичките центри низ земјава во була

„Многу топол ноември“ и „екстремно топол декември“ е главната констатација на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) во изработените месечни извештаи за временската состојба во Македонија за последните два месеци од 2022 година. На скијачките центри во земјава снег немаше паднато до 9 јануари, додека почетокот на скијањето доцни со недели …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски на дипломатскиот дијалог за Западен Балкан во Давос

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Светскиот економски форум во Давос, денеска учествуваше во дипломатскиот дијалог посветен на Западен Балкан. Учесниците на сесијата дискутираа за предизвиците со кои се соочуваат земјите од Западен Балкан и беше посочена потребата за одржување на стабилноста, создавање на услови за поттикнување на …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски од Охрид: Да покажеме зрелост и да се обединиме во заедничкото добро

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со министрите за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за правда Никола Тупанчевски и министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити, денеска во Охрид присуствуваше на одбележувањето на големиот христијански празник, Богојавление – Водици. По церемонијата на осветувањето на водите на Охридското езеро и …

Прочитајте повеќе »

Владата го именуваше Јовица Стојановиќ за в.д. директор на Управата за извршување на санкции

На денешната 120-та седница, Владата го прифати предлогот на министерот за правда и за в.д. директор на Управата за извршување на санкции, до изборот на нов директор, го именуваше Јовица Стојановиќ. Владата го прифати и предлогот на министерот за правда, да се распише јавен оглас за именување нов директор на …

Прочитајте повеќе »

Владата забрзано подготвува терен за уставните измени

Во следните неколку недели и месеци ова прашање ќе биде актуелизирано на дебати со граѓанските организации и експерти. Ако уставните измени не се спроведат, ќе дојде до застој во процесот, вели евроамбасадорот Дејвид Гир. Владата забрзано го подготвува теренот за уставните измени. Во следните неколку недели и месеци ова прашање …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: „Едно општество“ не е закана по идентитетот, туку шанса за промоција на исклучителната единственост на секој еден

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес се обрати на отворањето на 11-тата научна меѓународна конференција на тема „Предизвици на идентитетот, културното наследство, одржливиот развој и туризмот, поврзани со новите кризи“, што се одржува во Охрид. Во продолжение е неговото интегрално …

Прочитајте повеќе »

Колегиум на МКЦ: Директорот Богоев е разрешен затоа што одби да потпише вработување за Арбен Шаќири

После два месеца откако му ја доделија наградата „13 Ноември” за заслуги во областа на културата и масовната посетеност, а по повод 50-годишниот јубилеј на МКЦ, вчера скопската градоначалничка Данела Арсовска го разреши в.д. директорот Ванчо Богоев, кој 36 години е дел од институцијата. Причина за разрешувањето, е неговото одбивање …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Европската иднина на граѓаните е пред сите политички и идеолошки разлики

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска на прес-конференција со заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, говореа за текот на скрининг процесот за ЕУ интеграции. Премиерот нагласи дека скрининг процесот се одвива со предвидено темпо и ја потенцираше важноста да се задржи динамиката во текот на целиот …

Прочитајте повеќе »