Македонија

Вести и новости од Македонија.

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

Сексуалното образование во училиштата е една од најдискутираните теми во земјава, каде до неодамна и самиот збор „секс“ се сметаше за табу. Адолесценцијата е период од животот во кој лицата претрпуваат големи физички, психолошки, емоционални и промени на личноста, што пак бара во овој период да бидат насочени и да …

Прочитајте повеќе »

Хрватските куни во земјава ќе се разменуваат до крајот на годината, соопшти Народна банка

Хрватските куни ќе можат да се користат во земјава за купопродажни трансакции со банките или за размена во менувачниците заклучно со 31 Декември годинава, информираше Народната банка. Хрватската куна, според одлуката на Советот на ЕУ за приклучување на Хрватска кон евро-зоната на 1 Јануари 2023 година, останува официјално парично средство …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Намалување на цените на основните прехранбени производи е очекувано со успешните антикризни владини мерки

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска во Штип ја посети фабриката за масло „Брилијант“ чие производство е рестартирано од страна на АД „Витаминка“. Во овој период на тешка економска криза домашните капацитети за производство на основни прехранбени производи меѓу кои и маслото за јадење, се ставени во полн капацитет, а …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Законот за потекло на имот ќе даде сериозен придонес во борбата против корупцијата

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска присуствуваше на состанок на работната група која работи на подготовка на новиот Предлог закон за потекло на имот, кој се подготвува со поддршка на Делегацијата на Европската Унија и Советот на Европа. Вицепремиерката Грковска истакна дека е многу важно да се …

Прочитајте повеќе »

Поништена пресудата за Мијалков во случајот „Трезор“ за опремата за прислушување

Апелациониот суд Скопје ги уважи жалбите на обвинетите во случајот „Трезор и предметот го врати на повторно постапување и одлучување пред Основниот кривичен суд Скопје. Апелациониот суд Скопје, како што се наведува во соопштението, констатирал дека првостепениот суд при постапувањето по овој предмет сторил суштествени повреди на одредбите од Законот …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на Елизабета Ѓоргиевска на конференцијата за здравство „Подобрување на пристапот до лекови за сите“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на првата конференција за здравство „Подобрување на пристапот до лекови за сите“, во организација на Американската стопанска комора на Северна Македонија. Еднодневната конференција посветена на унапредување на здравствениот систем во Северна Македонија овозможува размена на мислења, информации и ставови на релевантните чинители од оваа област, …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2021 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. Во категоријата „Најдобар млад научник во општествени науки“ носител на признанието е д-р Виктор Стојкоски, додека …

Прочитајте повеќе »

Компанијата „ТехноАлпин“ заинтересирана да инвестира 186 милиони евра во Попова Шапка

Италијанската компанија „ТехноАлпин“ од Јужен Тирол е заинтересирана за инвестиции во скијачкиот центар Попова Шапка. Како што соопшти денеска министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, понудата на компанијата добила зелено светло и од Владата. Се работи за проект тежок 186 милиони евра и истиот вклучува реновирање на …

Прочитајте повеќе »