Македонија

Вести и новости од Македонија.

Порталб: 112 вработени од „Комунална хигиена“ остануваат без работа – Мазнева нѝ рече „не ни требате“ и вработи други

Ни рече „Не ни требате“ и не ни ги продолжи договорите на 112 редовно вработени во ЈП „Комунална хигиена“, а на наше место в.д. директорката Косана Мазнева вработи 41 лице. Над 95 отсто од отпуштените сме Албанци, на кои без никаква причина и предупредување ни рекоа „од утре не доаѓајте …

Прочитајте повеќе »

Затворено за јавност сослушувањето на директорот на АНБ за случајот Онишченко

Денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби, на која треба да се утврди како добил македонско државјанство украинскиот граѓанин Олександар Онишченко, ќе биде затворена за јавност. Ова беше побарано од директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски поради, како што рече, класифицираните информации …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Нова инвестиција од 20 милиони евра на турската компанија „Текнопанел“, нови вработувања во услови на енергетска криза

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на настан по повод новата инвестиција на турската компанија „Текнопанел“ во ТИРЗ Скопје 1. Станува збор за високотехнолошката компанија која ќе инвестира 20 милиони евра во изградба на нов производствен капацитет за производство на иновативни т.н. „сендвич“ кровни панели кои истовремено нудат топлинска, хидро и …

Прочитајте повеќе »

Тетовскиот совет гласаше за субвенционирање на ЈКП со 25 милиони денари, опозицијата ја напушти седницата

Мнозинството на Советот на општина Тетово на вонредна седница го субвенционираше Јавното комунално претпријатие (ЈКП) „Тетово“ со 25 милиони денари за да им исплати средства на работниците ангажирани со договор на дело кои цели четири месеци не земале плата. Опозициските советници ја напуштија седницата непосредно пред гласањето. Од вкупно 440 …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Битиќи на Балкан економскиот форум: Регионалната конкурентност наспроти регионалната конкуренција е клучот за развој, за да го искористиме целиот потенцијал

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска се обрати на отворањето на првиот Балкан економски форум. Во продолжение е интегралното обраќање на Битиќи: „Чест е да се отвори овој прв, балкански економски форум, овде во Скопје. Уште на самиот почеток, ќе …

Прочитајте повеќе »

Таравари денеска на средба со Ковачевски

В.д. претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари денеска напладне ќе се сретне со премиерот Димитар Ковачевски, соопптија од партијата. Нема информации за темите на разговор меѓу Таравари и Ковачевски, ниту за поводот за средбата. Сепак таа доаѓа во период кога во дел од медиумите изминатиот период кои сеповикуваа на …

Прочитајте повеќе »

Грковска – Корман: Пристапните преговори за членство во ЕУ овозможуваат брзи и квалитетни реформи

Во рамките на Глобалниот Форум 2022, заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, имаше средба со генералниот секретар на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), Матијас Корман, со кого разговараа за можностите за поголема експертска поддршка за Република Северна Македонија, особено во рамките …

Прочитајте повеќе »

Едногласно усвоен Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Собранието на РСМ едногласно го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, со кој се  гарантира слободата на изразување, информираат од Министерството за правда. „Ова е еден од најлибералните закони во Европа чиј клучен аспект е драстичното намалување на висината на казните на медиuмските работници за штетата предизвикана …

Прочитајте повеќе »