Македонија

Вести и новости од Македонија.

Битиќи – Лосон: Обединетото Кралство е доверлив партнер во развојот на нашата земја

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска се сретна со новоназначениот амбасадор на Обединетото Кралство, Н.Е. Метју Лосон, На почетокот на средбата вицепремиерот Битиќи му посака добредојде во нашата земја и изрази сочувство за смртта на Нејзиното Величество, кралицата Елизабета Втора, …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Премиерот Ковачевски му врачи стипендија на младиот пливач Марко Пејчиновски

Премиерот Ковачевски му врачи стипендија на младиот пливач Марко Пејчиновски

Премиерот Ковачевски денеска во својот кабинет го прими младиот пливач Марко Пејчиновски, придружуван од директорот на Агенција за млади и спорт, Наумче Мојсовски. Ковачевски срдечно му ги честиташе на Пејчиновски досегашните пливачки успеси и упати порака дека Владата преку Агенцијата за млади и спорт ќе продолжи да ги поддржува младите …

Прочитајте повеќе »

Тренчевска: Работиме на унапредување на положбата на жената регистрирана земјоделка преку нови законски решенија, програми и мерки

Тренчевска со фармерите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со претставниците на Националната федерација на фармери, која го поттикна процесот на решавање на правен механизам за остварување на право на надоместок за мајчинство и боледување на регистрираните земјоделки. Работна група во состав на претставници на Министерство за труд …

Прочитајте повеќе »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

Претседател Стево Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Северна Македонија. Почитувани припадници на бошњачката етничка заедница, Ви го честитам 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците. Овој ден е еден од важните празници што го симболизираат богатството од етнички, …

Прочитајте повеќе »

Владата одобри 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија

На вчерашната седница, Владата одобри средства за ликвидно работење на друштвата и континуирано снабдување со топлинската енергија на потрошувачите на Град Скопје. Беше донесена Одлука за одобрување 1,1 милијарда денари за набавка на енергенси, пред почетокот на грејната сезона, на АД за производство на електрична енергија „Електрани на Северна Македонија“, …

Прочитајте повеќе »

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ги отфрлија амандманите на СДСМ и Коалицијата, во Прилеп поскапуваат градскиот превоз и сметките за вода и ѓубре

Претседателот на Советот на општина Прилеп, Дејан Проданоски како неосновани ги отфрли сите 400 амандмани на СДСМ и Коалицијата, односно не го прифати предлогот да бидат ставени како точки на дневниот ред на денешната 15 седница на општинскиот Совет. Амандманите се однесуваа против предлог-одлуките на ЈКП „Водовод и канализација“, ЈКП …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со 250 милиони евра од само пет проекти, Владата ги поддржува општините

Премиерот Димитар Ковачевски, во своето обраќање на настанот по повод презентација на „Проектот за поврзување на локалните патишта“ во износ од 70 милиони евра, сублимира неколку поголеми проекти од над 250 милиони евра, кои Владата заедно со партнерите соработници и меѓународните институциите ги реализира во локалната инфраструктура сфера. „Само преку …

Прочитајте повеќе »

Битиќи на конференцијата на ОЕЦД: Младите треба да имаат место на масата, нивниот глас мораме да го слушаме кога носиме одлуки за нивната иднина

Денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи се обрати на конференцијата за Југоисточна Европа на тема Човечки капитал, миграција и како да ја обликуваме иднината заедно, во организација на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). Во продолжение е неговото интегрално …

Прочитајте повеќе »