Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ковачевски: Инвестираме во инфраструктура и во услови на светска криза – 70 милиони евра за локални патишта

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на настан по повод презентација на „Проектот за поврзување на локалните патишта”. На настанот свои обраќања имаа и министрите за транспорт и врски Благој Бочварски, за внатрешни работи Оливер Спасовски, а свое видео обраќање имаше и Масимилијано Паолучи, директор на канцеларијата на Светска Банка во …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Системскиот пристап во справувањето со перењето пари и финансирањето тероризам дава резултати

Усвојувањето на Закон за борба против перење пари и финансирање тероризам, чија имплементација веќе започна и кој е усогласен со најновите меѓународни стандарди и директиви на Европската Унија, како и подготовката на новиот Кривичен законик кој е во завршна фаза, се клучни за подобрување на системските мерки во борбата против …

Прочитајте повеќе »

Променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд

дожд врнежливо време

Времето денес ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен јужен ветер. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди, попладне во делови од котлината нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Од утре ќе има повеќе сончеви периоди, ќе дува умерен до засилен јужен …

Прочитајте повеќе »

Граѓаните на Град Скопје ќе имаат парно – согласно Законот за енергетика загарантирана е јавната дејност да се врши во целост без прекин

Сооштение од Владата на РСМ   Владата на Република Северна Македонија континуирано презема мерки за да обезбеди сигурно и стабилно снабдување со топлинска енергија за граѓаните на Скопје. Во овој момент се финализираат преговорите за регулирано производство на топлинска енергија, врз основа на претходно донесената одлука на Владата за избор …

Прочитајте повеќе »

Османи: Македонија нема да ги признае референдумите во Украина поддржани од Русија

Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави дека Македонија нема да ги признае референдумите во четири украински региони за приклучување кон Русија. Тој додаде дека ние не сме неутрална страна, туку сме директно загрозени од уривањето на меѓународните принципи кое доведува до, како што вели, „правила на џунглата“. …

Прочитајте повеќе »

Битиќи на Бизнис форумот во Хрватска: Пред нас се отвораат можности кои како регион треба да ги искористиме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска присуствуваше и се обрати на Бизнис форумот со Стопански комори на Република Северна Македонија и Република Хрватска. Бизнис форумот е во организација на Хрватската стопанска комора, а на истиот учествуваат и претставници од Стопанската …

Прочитајте повеќе »

Како да се заузда ценовното лудило?

Професорот на Економскиот факултет во Скопје, Борче Треновски, за ДВ анализира што влијае на високите стапки на инфлацијата и до кога таа ќе се зголемува. Ценовниот шок им нанесува се поголем удар на и онака испразнетите паричници на граѓаните. Цените во маркетите вртоглаво растат и покрај мерките коишто ги донесе Владата за ограничување …

Прочитајте повеќе »

Променливо време со засилен ветер и врнежи од дожд

Дождливо време

Денеска ќе преовладува променливо облачно време со слаб до умерен, наместа повремено засилен ветер од јужен правец. Попладне најпрвин во западните делови, ќе започнат врнежи од дожд, кои во вечерните часови и во текот на ноќта ќе се прошират насекаде и локално ќе бидат пообилни (над 25 л/м2). Дневната температура …

Прочитајте повеќе »