Македонија

Вести и новости од Македонија.

Спасовски од Преспа Форумот за дијалог во Струга: Меѓународната соработка е клучна во управувањето со миграциите

Денеска, во Струга, во рамки на Преспа Форумот за дијалог, во организација на Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски беше домаќин на панел сесија „Управување со миграциите на релација ЕУ – Западен Балкан: солидарност и споделени обврски”, на која специјален гостин беше …

Прочитајте повеќе »

Хакер: Влезот на С. Македонија во ЕУ е во германски интерес

Вметнувањето на Бугарите во Уставот нема да ги загрози македонскиот идентитет, јазик и култура, вели за ДВ германскиот пратеник Томас Хакер. Бундестагот денеска ќе гласа за резолуцијата за Северна Македонија Германскиот Бундестаг недвосмислено ги признава македонскиот јазик, култура и идентитет, вели во изјава за ДВ пратеникот на Либералите (ФДП) Томас …

Прочитајте повеќе »

Трет Преспа форум за дијалог – „Проширено европско семејство до 2030: (не)возможна мисија?”

Денеска во хотел „Дрим“ во Струга, започнува третото издание на Преспа форумот за дијалог насловен „Проширено европско семејство до 2030: (не)возможна мисија?”, организиран од Министерството за надворешни работи, а под покровителство на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски. Преспа Форумот за дијалог оваа година се совпаѓа и …

Прочитајте повеќе »

Јубилеј: 70 години трансфузиолошка дејност во Прилеп

Со скромна свеченост, Одделението за трансфузиона медицина при ЈЗУ Општа болница со проширена дејност „Борка Талески“ Прилеп, денеска одбележа редок јубилеј – 70 години од своето постоење. Покрај останатите, на настанот кој се одржа на Светскиот ден на крводарителството, 14 јуни, присуствуваа и поранешни вработени кои дале личен придонес во …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Инфлацијата се намалува, од 19,8% минатата година ќе падне на 8% за 2023 година

Инфлацијата е во надолна линија и ова го потврдуваат официјалните податоци од Државниот завод за статистика кои покажуваат дека од 19,8% во октомври 2022 година, инфлацијата е падната на 11,3 % за претходниот месец, изјави заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир …

Прочитајте повеќе »

Цариниците в петок на протест, размислуваат и за затворање на границите

Претседателот на Синдикатот на УПОЗ рече дека очекуваат прием кај новиот директор на Царинската управа за да видат дали тој ќе ги сослуша нивните барања, кои не се нови и од кои тие не се откажуваат Предупредувачки протест на вработените во Царинската управа, денеска најави Синдикатот на работниците од управата, …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски во посета на „ИТГМА“: Растат платите, не сме повеќе земја со евтина работна сила

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска беше во посета на ИТ компанијата „ИТГМА  ДОО”–Скопје, специјализирана за компјутерско програмирање и консултантски услуги. Компанијата, која има над 100 вработени, е основана во 2009 година и освен во Скопје, има канцеларии и во Белград, Република Србија како и во Обединетите Арапски Емирати. Компанијата …

Прочитајте повеќе »

Алиу: Клучните зборови на 100-дневниот биланс на МИОА се дигитализација, реформи во администрацијата и слобода на медиумите

„Во овие 100 дена успеавме да ја презентираме најновата иницијатива на Министерството за информатичко општество и администрација, а тоа е „DigitalEra“-програма која драстично го промени  начинот на којшто граѓаните пристапуваат до јавните услуги. Со обезбедување на побрзи електронски услуги и зголемување на институционалната транспарентност, го намаливме времето потребно за граѓаните …

Прочитајте повеќе »