Македонија

Вести и новости од Македонија.

Почна процесот против Жан Митрев, тој рече дека не чувствува вина

Воведни зборови денеска даде обвинителството, додека одбраната воведен збор ќе има на следното рочиште, закажано за 15 јуни Доктор Жан Митрев, сопственикот на приватната болница што го носи неговото име на денешното прво одржано рочиште рече дека не чувствува вина, исто како и одговорното лице во клиничката болница. Тие тврдат …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски би отстапил од премиер, ако има некој од ВМРО што ќе сака да ги потпише уставните измени за во Собрание

Од владата брифираат дека до изборите наредната година може да се затворат едно или две поглавја во процесот на преговори за членство во ЕУ, доколку набрзо се изгласаат уставните измени во Собранието и се одржи втората меѓувладина конференција со ЕУ Премиерот Димитар Ковачевски би го отстапил премиерското место, доколку некој …

Прочитајте повеќе »

Битиќи со амбасадорот Мерис: Перспективите на белгиско-македонските економски и инвестициски односи се големи

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со амбасадорот на Кралството Белгија во Република Северна Македонија, со седиште во Софија, Фредерик Мерис, со кој разговараше за можностите за продлабочување на економските и трговските односи меѓу Република Северна Македонија и Белгија. …

Прочитајте повеќе »

Претседателката на Република Словенија, Наташа Пирц Мусар, ја започна официјалната посета на нашата земја

Наташа Пирц Мусар

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја пречека претседателката на Република Словенија, Наташа Пирц Мусар, која престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски и претседателката Пирц Мусар одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации. Во фокусот на разговорите се севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија …

Прочитајте повеќе »

САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната

лавјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин по средбата во Пентагон ги поставија темелите за развој на одбранбената соработка помеѓу сојузниците – Северна Македонија и САД, за следните десет години, соопшти Министерството за одбрана (МО). Новиот патоказ кој беше потпишан во Пентагон, ги дефинира …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Инвестираме во модерна, развиена патна инфраструктура, Северна Македонија станува вистинска раскрсница на Балканот

Ковачевски

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски беше на увид во градежните зафати за рехабилитација на регионалниот пат Демир Капија–Давидово. На настанот присуствуваа и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, директорот на Јавното претпријатие „Македонија …

Прочитајте повеќе »

Општина Охрид со угостителите бараат автопатот Подмоље-Охрид да се гради од септември

Изградбата на автопатот од Подмоље до Охрид и пренасочувањето на сообраќајот на стариот пат Охрид-Струга денеска ги собра на состанок охридскиот градоначалник Кирил Пецаков со претставници на Хотелската асоцијација на Македонија, угостителскиот еснаф од Охрид, туроператори, туристички агенции, СВР Охрид и стручните служби при Општина Охрид. Сите учесници на состанокот, …

Прочитајте повеќе »

Горивата од ноќеска поскапуваат за 1,5 денар

Одлука за зголемување на малопродажните цени на горивата во просек за 2,09 отсто во однос на одлуката од 5 јуни, донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со минатата стапка бележат зголемување во износ: кај бензините за 3,8 …

Прочитајте повеќе »