Македонија

Вести и новости од Македонија.

Жална Македонија: Коњ врзан и влечен од автомобил

Во Скопје, коњ врзан и влечен за автомобил. На снимката се гледа како коњот паѓа на земја, по што возилото застанува. Од автомобилот излегуваат тројца луѓе за да го кренат коњот, после што продолжува влечењето на коњот. Со оглед на тоа што од видео снимката јасно се гледаат регистерските табли …

Прочитајте повеќе »

Апел за помош на Наташа Јорданоска

Апел за помош на Наташа Јорданоска

На 52-годишната Наташа Јорданоска итно и’ е потребна операција за отстранување на туморот од лицето и вратот. Операцијата треба да биде извршена во Турција и чини 50.000 евра. Секоја помош е добредојдена! Телефон за донации: ТЕЛЕКОМ: 143 161      А1: 143 488 Исто така, средства може да се донираат и на …

Прочитајте повеќе »

Каде е солидарноста од Југославија?

Пишува: Сотир Габелоски Каде е солидарноста од Југославија? Каде е оваа најдоблесна вредност за која тврдите дека ја имало во претходниот систем, а сакате да ја пренесете на нас? Каде е сега тоа разбирање и сочуство меѓу луѓето, нешто за што многу се критикуваат младите, а било сеприсутно во живеењето …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски-Абазовиќ: Северна Македонија и Црна Гора се пријателски земји, без отворени прашања

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ во рамките на Економскиот форум, кој денеска се одржува во Скопје, една од најголемите регионални средби, во организација на Економскиот Форум од Делфи, Грција и на Грчката Бизнис Асоцијација во Северна Македонија, а во партнерство и соработка …

Прочитајте повеќе »

Битиќи од Брисел: Го отвораме Поглавјето 28, со хармонизација на законодавството ги унапредуваме потрошувачките права и јавното здравје на граѓаните

Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес во Брисел учествуваше на билатералниот состанок од Кластер 2, „Внатрешен пазар“, поточно на состанокот од Поглавје 28 „Заштитата на потрошувачите и јавно здравје“. Во својот говор пред претставниците на Европската Унија (ЕУ) вицепремиерот Битиќи …

Прочитајте повеќе »

МНР: Нема информации дека меѓу загинатите или повредените во несреќата кај Лариса има македонски државјани

Од МНР тврдат дека македонската амбасада во Атина и Генералниот конзулат во Солун се во постојана комуникација со надлежните органи во Грција, од каде очекуваат официјални информации за состојбата околу трагичната несреќа. Ниту до Министерството за надворешни работи (МНР) ниту до дипломатско конзуларните претставништва не е стигната информација дека меѓу …

Прочитајте повеќе »

Средба Ковачевски-Курти: Македонија го поздравува ЕУ предлогот за нормализирање на односите Косово-Србија

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска на маргините на Економскиот форум кој се одржува во Скопје, одржа средба со косовскиот премиер, Албин Курти. На средбата се дискутираше за повеќе теми, меѓу кои за напредокот на взаемната соработка, како и идните чекори за подобрување на билатералните односи меѓу двете земји. Премиерот Ковачевски му …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски од Економскиот форум: Економската и енергетска криза ја претвораме во можност, носиме странски инвестиции

Со официјално обраќање, премиерот Димитар Ковачевски го отвори вториот Економски форум во Скопје, во организација на Делфи Економски Форум и Грчката бизнис асоцијација во Северна Македонија. На Форумот присуствуваа влијателни личности од земјава и регионот, претставници на политичкиот и економскиот живот, меѓу кои, претставникот на ЕУ во земјава, Дејвид Гир, …

Прочитајте повеќе »