Македонија

Вести и новости од Македонија.

Борбата против корупцијата во фокус на средбата Пендаровски-Нефју

Актуелни теми врзани со борбата против корупцијата и напорите на државата за воспоставување на ефикасен систем за превенција на корупцијата и судирот на интереси. За ова денеска разговарале македонскиот претседател Стево Пендаровски и Ричард Нефју, глобален координатор за антикорупција на американскиот Стејт департмент. Како што соопштија од Кабинетот на претседателот …

Прочитајте повеќе »

Денеска и за викендот дожд и засилен северен ветер

Денеска ќе се задржи претежно облачно време, со повремени врнежи од дожд. Наместа врнежите ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер со брзина над 70 км/час. Локално врнежите и ветрот ќе бидат во форма на невреме. Максималната температура ќе достигне 17 степени Целзиусови. Утре ќе има слаб локален …

Прочитајте повеќе »

Лекот „Трикафта“ стаса на Детската клиника, лекувањето на критичните пациенти започнува деновиве

Утрово на Клиниката за детски болести пристигна лекот „Трикафта“, па деновиве ќе започне лекувањето на најкритичните осуммина пациенти кои боледуваат од цистична фиброза. Ова го најави денеска министерот за здравство Фатмир Меџити на прес-конференција. Тој кажа дека во соработка со сите надлежни институти, се решава најголемото прашање за оваа категорија …

Прочитајте повеќе »

Фридом Хаус: С. Македонија е „делумно слободна земја“, највисока оценка во последниве 7 години

Целосниот извештај за земјава ќе биде објавен наскоро, а минатата година можеше да се забележи дека во неколку клучни области, како на пример во правосудниот систем, правото на избор на работно место како и правото да се учествува на слободниот пазар, се споменуваше корупцијата како најголем проблем. Северна Македонија е …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Дури ни Груевски не си дозволи пи-ар „рекреaција“ во канцеларија како Груби

И тој се жалеше дека работи 24/7 – 365 дена, дека повеќе од 12 часа минува со своите премиерски обврски, но кога сакаше да прави пи-ар или се „рекреираше“ со велосипед покрај кеј, каде што камерите „случајно го уловиле на дело“, или, пак, шутираше и даваше голови во мал фудбал …

Прочитајте повеќе »

Владата со над 760 милиони евра ја ублажи кризата, со поддршка од 80 милиони евра од ЕУ се реализира Националниот план за справување со енергетската криза

Република Северна Македонија доби 80 милиони евра финансиска поддршка од Европската Унија. Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска на прес-конференција истакна дека овие средства се користат за буџетска поддршка во државата. На прес-конференцијата вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ и министрите-за финансии Фатмир Бесими, економија Крешник Бектеши и Јована Тренчевска, министерка …

Прочитајте повеќе »

Се крчка црната листа на САД – имињата ќе испливаат наскоро

Во Вашингтон се разгледуваат сите можности една личност да се најде и под повеќе категории на санкции, најави американската амбасадорка во земјата, Анџела Агелер. Едно или две имиња наскоро би можеле да испливаат на  листите за санкции коишто ги подготвуваат САД. Во Вашингтон се разгледуваат сите можности една личност да се најде и под …

Прочитајте повеќе »

Извештајот на Европската комисија за 2022 година пред пратениците

собрание

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата по 91-вата седница, на чии дневен ред е и Извештај на Европската комисија за Република Северна Македонија за 2022 година. На дневен ред се и неколку предлог-ратификации, потоа предлог-финансиски планови на Регулаторната комисија за енергетика и на МРТ за 2023 година. Една од точките …

Прочитајте повеќе »