Македонија

Вести и новости од Македонија.

Интервју на Грковска за ТВ Шења: Со бранење на лични интереси се прокоцкува иднината на државата

Интервју на Грковска за ТВ Шења: Со бранење на лични интереси се прокоцкува иднината на државата

Пораките од работната посета во САД и измените на Законот за рестриктивни мерки беа централна тема во синоќешното интервју на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, на телевизија Шења. Осврнувајќи се на средбите со официјалните претставници во Вашингтон, Грковска истакна дека поддршката што …

Прочитајте повеќе »

Донесени се измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, што предвидуваат?

Донесени се измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, што предвидуваат?

Според измените, сите средства за оброк што студентот нема да ги искористи во некои од деновите, ќе му останат достапни на банкарската картичка до крајот на седмицата, заклучно до сабота Собранието попладнево ги донесе измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, со што се предвидени новини околу начинот на користење …

Прочитајте повеќе »

Трет случај на настрадан во пожар во едно деноноќие

Трет случај на настрадан во пожар во едно деноноќие

Настраданиот бил пронајден во штала. Во моментов се врши увид По двата случаја на настрадани во пожари во изминатово деноноќие, Центарот за управување со кризи (ЦУК), извести и за трет таков случај – животот во пожар го загубило и лице во селото Оџалија во општина Карбинци. По добиената информација за …

Прочитајте повеќе »

Билјана Ванковска – претседателски кандидат на Левица

Билјана Ванковска - претседателски кандидат на Левица

Ова не е прв обид на професорката Билјана Ванковска да влезе во претседателската трка. Овојпат порача дека нема да биде политичка манекенка или случаен минувач во политиката. Додека поголемите партии се уште тактизираат околу кандидатите со коишто ќе „истрчаат“ на претстојните претседателски избори во земјата, Левица денеска ја соопшти својата одлука да оди со …

Прочитајте повеќе »

Пријава за вработени во Агенција за администрација – примале мито за полагање и за вработување

Пријава за вработени во Агенција за администрација – примале мито за полагање и за вработување

Тројца вработени во Агенција за администрација, на одредени кандидати кои конкурирале за работа во државни институции им овозможиле успешно да го положат испитот за административен службеник, соопшти МВР Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против седум лица од Скопје, Прилеп и од Гостивар, под сомнеж …

Прочитајте повеќе »

Избор на нов државен обвинител и уставен судија на дневен ред на собраниска седница

Избор на нов државен обвинител и уставен судија на дневен ред на собраниска седница

Предлозите за избор на обвинителот Љупчо Коцевски за нов републички јавен обвинител и изборот на професорката Ана Павловска Данева за судија на Уставен суд, се на дневниот ред на денешната нова 140. седница на Собранието на Република Северна Македонија. Предлогот за обвинителот Љупчо Коцевски беше доставен од Владата, а тој …

Прочитајте повеќе »

Разрешени двајца директори од Алијанса, Меџити и Алиу обвинуваат: „ДУИ фрла масло на огнот“

Разрешени двајца директори од Алијанса, Меџити и Алиу обвинуваат: „ДУИ фрла масло на огнот“

На денешната владина седница разрешени биле Бујаре Абази, директорка на АД „Македонски пошти“ и Газменд Абдија, директор на Агенцијата за странски инвестиции, кои доаѓаат од редовите на Алијанса за Албанците На денешната владина седница разрешени биле Бујаре Абази, директорка на АД „Македонски пошти“ и Газменд Абдија, директор на Агенцијата за …

Прочитајте повеќе »

Изгласан Законот за Национална развојна стратегија

Изгласан Законот за Национална развојна стратегија

Собранието денеска го усвои Законот за Националната развојна стратегија со поддршка на пратениците од власта и опозицијата од речиси сите политички партии кои се застапени во законодавниот дом. Ова го отвора патот за усвојување и на текстот на најсеопфатниот стратешки документ од осамостојувањето на државата, во кој се дефинирани главните …

Прочитајте повеќе »