Македонија

Вести и новости од Македонија.

Во куќата на Таравари, купена од пратеник на ДУИ, била договарана коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари негира дека бил во комуникација со пратеникот на ДУИ, Исмаил Јахоски при купувањето на куќата во Тафталиџе. Во договорот за купопродажба, сепак, стојат имињата и на Таравари и на Јахоски, кому лидерот на АА му исплатил 75.000 евра за неговиот дел. Резултати и …

Прочитајте повеќе »

Грковска на средба со струмичките средношколци: Интегритетот, чесноста и одговорноста се клучни вредности за градење подобро општество

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска го посети СОУ „Јане Сандански“ во Струмица, во рамки на активностите за млади кои се организираат под мотото „Зависи од мене и тебе“. На средбата, по повод крајот на училишната година, која се одржа во неформална …

Прочитајте повеќе »

Партиски покер за уставни измени

Која и каква Влада ќе ги предложи уставните измени за вметнување на Бугарите во Преамбулата и дали прво ќе се донесат во Собрание уставни измени или ќе има предвремени избори се клучните прашања по вчерашната лидерска средба на премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Брзиот позитивен одговор …

Прочитајте повеќе »

Талевски за 24: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

„ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени и тоа го потврди и нивниот претседател Христијан Мицкоски“, рече пратеникот на СДСМ, Миле Талевски во емисијата 24 Анализа на Телевизија 24. „Една година ВМРО-ДПМНЕ зборуваше дека нема да прифати никакви измени на Уставот, за денеска, за само два часа да го сменат ставот. …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Ковачевски: Добро е што опозицијата не е против уставни измени, нам ни треба обединета Влада за европска интеграција, не за изолација

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба со претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за важноста сите политички партии во државата да го поддржат европскиот пат на државата, со цел да се осигура европски квалитет на живот за граѓаните дома и членство на Република …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски тврди дека средбата со Ковачевски била неуспешна, бара предвремени избори

Во Клубот на пратеници денеска се одржа тет-а-тет средба меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. По средбата, која траеше час и половина, Мицкоски на прес-конференција го повтори ставот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група на коалицијата дека нема да поддржат „уставни измени …

Прочитајте повеќе »

Влада: Бесплатен летен одмор за деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток

На вчерашната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за реализација на проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за лето 2023 година, поднесена од Министерството за труд и социјална политика. Преку Проектот, се овозможува користење …

Прочитајте повеќе »

Средба Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратеници

ковачевски со мицкоски

Денеска во 11:00 часот во Клуб на пратеници, премиерот Димитар Ковачевски ќе оствари со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата ќе се разговара пред сѐ за одлуките кои треба да се донесат во Собранието со цел продолжување на европската интеграција на Република Северна Македонија, како и за пристапот на …

Прочитајте повеќе »