Македонија

Вести и новости од Македонија.

Училиштата губат наставници заради партизација и мали плати

Студенти од завршна година на факултети се бараат за да се пополни недостигот од наставен кадар по математика, или пак еден наставник мора да предава и по неколку предмети. Образованието импровизира додека факултетите остануваат без студенти кои се заинтересирани за наставничката работа. Учениците од шесто и седмо одделение во О.У. …

Прочитајте повеќе »

Виршлите „Вуди“ повлечени од продажба, пронајдена бактеријата листерија моноцитогенес

Агенција за храна АХВ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во земјава на пет серии од виршлите „Вуди“, бидејќи во нив било било утврдено присуство на бактерија листерија моноцитогенес (listeria мonocytogenes ST 155). Виршлите ќе бидат уништени, а агенцијата ги повикува потрошувачите да не ги консумираат виршлите од подолунаведените …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Диверзификацијата на изворите за снабдување со енергенси клучна за енергетската независност

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на предавањето на Колумбија Универзитетот во дискусија со студентите одговори на прашањето за инвестициите во енергетиката. „Започнавме стратешки проекти во државата за градење фотоволтаици. Основен капацитетот кој што ни е потребен во државата е 1,5 гигавати основна енергија, во овој момент ни недостигаат 30%, тоа …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со пратеници од Европскиот Парламент

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими европратениците, Тинеке Стрик и Рајнхард Бутикофер, претставници од Зелените/Групата на Европска Слободна Алијанса, од Европскиот Парламент. На средбата беше разговарано за текот на евроинтеграциите на Северна Македонија од аспект на скрининг процесот, реформските активности што ги презема земјава и прилагодување со европското законодавство, како …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на Колумбија Универзитетот: Ние сме функционална мултиетничка демократија, пример како отворените прашања се решаваат со дијалог

Ковачевски на Колумбија Универзитетот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски одржа предавање на реномираниот Универзитет Колумбија во рамките на Форумот на светски лидери. Во фокусот на предавањето беше уникатниот модел на одржлива демократија на Република Северна Македонија, како и економската интеграција и трансформација на земјата. Во продолжение е интегралниот говор на …

Прочитајте повеќе »

Младите бараат модел што ќе ги мотивира да излезат на гласање, а за тоа е потребна демократска комуникација

млади парк

Младите сакаат изборен модел кој ќе ги рефлектира нивните потреби и интереси и ќе ги мотивира да излезат на гласање, како и да гласаат за кандидат чиј успех ќе се мери според сработеното. Ова се ставовите на учесниците на дебатата  „Каков изборен модел ни треба за посилна демократија?“ што неодамна …

Прочитајте повеќе »

Одлуката за продолжување на кризна состојба во енергетиката на собраниска седница

Одлуката за продолжување на кризната состојба во делот на енергетиката е ставена на дневен ред на денешната 86. собраниска седница. Според владиниот предлог, кризната состојба на територија на цела држава треба да биде продолжена до 30 април следната година. За Предлог-одлуката за продолжување на кризната состојба во делот на енергетиката …

Прочитајте повеќе »

Во кабинетот на претседателот Пендаровски отворена изложбата „Зад Македониумот“

Во Кабинетот на претседателот беше отворена изложбата „Зад Македониумот“– скици, цртежи, фотографии и макети од личната колекција на Јордан и Искра Грабулоски, автори на еден од нашите најпознати споменични обележја, Македониумот во Крушево. Изложбата се организира по повод одбележувањето на 31 година независна македонска држава и преку неа се претставуваат …

Прочитајте повеќе »