Македонија

Вести и новости од Македонија.

Во тек е пријавувањето за субвенционирана електрична енергија за прехранбениот сектор, училиштата и јавните комунални претпријатија

Портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа на денешната прес-конференција информираа за донесените одлуки и заклучоци од 100-та седница на Владата и одговараа на прашања од интерес на јавноста и медиумите. На прес-конференцијата се обрати и Виктор Андонов, соработник за енергетика, кој ги соопшти последните информации кои се однесуваат …

Прочитајте повеќе »

ЗНМ и ССНМ апелираат за помош на новинарот Саше Димовски

Здружението на новинарите на македонија (ЗНМ) и Синдикатот на новинари и медиумски работници (ССНМ) упатија апел за помош на новинарот Саше Димовски. На Димовски му е ампутирана ногата, а за да му се помогне повторно да прооди потребни се пари за протези и за рехабилитација. Донациите може да се уплатат …

Прочитајте повеќе »

Грковска: За реформите во образованието да изградиме консензус, веќе немаме право на грешки

„Од квалитетот на образованието зависи капацитетот на човечкиот капитал што една држава го поседува. Едно општество може да оди напред само со квалитетен образовен систем, кој ќе продуцира кадри кои ќе бидат двигатели на позитивните општествени процеси“, оцени заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Реновираниот оддел за магнетна резонанца е влог во поефикасен здравствен систем за сите граѓани

Премиерот Димитар Ковачевски денеска заедно со министерот за здравство Беким Сали, директорот на ГОБ „8-ми Септември“ Христијан Костов и амбасадорот на Италија во земјата Андреа Силвестри, ја посети Градската општа болница „8-ми Септември“ по повод нов дијагностички центар опремен со нови апарати за томографска магнетна резонанца со што се зголемува …

Прочитајте повеќе »

Порака од претседателот Пендаровски на Регионалниот состанок на регулаторните тела за медиуми

Претседателот Стево Пендаровски упати порака на отворањето на Регионалниот состанок на регулаторните тела за медиуми на Северна Македонија, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Косово, Албанија и Бугарија, што се одржува денеска во Скопје, во организација на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Во продолжение го проследуваме …

Прочитајте повеќе »

Нова македонистичка катедра и нов лекторат по македонски јазик на престижниот Анкарски универзитет

Постигнат е успех од историско значење за македонистиката. Започнуваат со работа нова македонистичка катедра и нов лекторат по македонски јазик на странски универзитет – на престижниот Анкарски универзитет во Турција, информираат од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што е наведено, …

Прочитајте повеќе »

Скандалозно решение на Апелациониот суд против новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ

Советот на Апелациониот суд во Скопје составен од судиите Татјана Дуковска како Претседател на советот, Тања Милева и Јусуф Ајрулахи донесоа скандалозно и срамно решение против новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ, соопшти денеска Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Апелациониот суд во Скопје со решението од 8 ноември ја …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Трајно го решаваме проблемот на ранливите граѓани со изградбата на социјалната населба во Струмица

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски присуствуваше на отпочнување на градба на социјална населба во Струмица каде ќе бидат згрижени најранливите категории на граѓани. Во оваа населба ќе бидат сместени околу стотина семејства на кои станбеното прашање не им е решено и живеат во дивоградби, односно импровизирани куќи. Овде во оваа …

Прочитајте повеќе »