Македонија

Вести и новости од Македонија.

Орце Kамчев од 6 ноември е на слобода

Бизнисменот Орце Камчев oд 6 ноември е на слобода и нема обврска да се појавува на спиење во затворот во Струга каде што ја отслужуваше затворската казна. Како што објави „360 степени“, тој тогаш го искористил правото на викенд кое го имаат затворениците во КПД Струга и повеќе нема да …

Прочитајте повеќе »

Грковска-Павиќевиќ: Средношколците да бидат партнер во креирањето на политики

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со делегација од Сојузот на средношколци, предводена од претседателот Лука Павиќевиќ, на која разговараа за потребите на средношколците во земјава и за можностите за унапредување на условите за образование, кои ќе обезбедат ефикасен и …

Прочитајте повеќе »

Изборот на Ислам Абази ставен на тест на јавноста

Антикорупционерите и министерот за правда, Никола Тупанчески имаат забелешки на изборот и бараат заострување на критериумите во иднина. Дел од фелата, пак, повикува да му се даде шанса да се покаже. Изборот на новиот шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција ги стави на текст критериумите по кои некој може …

Прочитајте повеќе »

Шеста дојава за бомба во четири средни училишта

Во СВР Скопје денеска околу 09.30 часот, е пријавено дека на електронските адреси на две средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа, а подоцна околу 10 часот е пријавено дека иста пријава стасала и до уште две други училишта, информира преку соопштение Министерството за внатрешно работи. …

Прочитајте повеќе »

(Фото и видео) Ковачевски: Прехранбената индустрија, водостопанствата и училиштата од денеска може да склучуваат договори за снабдување со поевтина електрична енергија

Премиерот Димитар Ковачевски, на денешната прес-конференција истана дека веќе се утврдени процедурите и ЕСМ ја подготви потребната документација, врз основа на која ќе се склучат договорите со „ЕСМ продажба“ за снабдување со електрична енергија за физички и правни лица регистрирани за вршење на приоритетна дејност од областа на прехранбената индустрија, …

Прочитајте повеќе »

Делчево: Ќе се градат фотоволтаици на СОУ „М.М.Брицо“

Градоначалникот на општина Делчево, Горан Трајковски со директорката на ФООМ, Фани Каранфиловска-Пановска, денеска го потпиша Договорот за изградба на фотоволтаична централа во СОУ „М.М.Брицо“. Инвестицијата за инсталирање на фотоволтаична централа за производство на електрична енергија од сончева енергија е вредна  1.1 милион денари и е обезбедена преку проектот на ФООМ „Пилотирање  соларни …

Прочитајте повеќе »

Циркузи во Советот на град Скопје: Кој кому ги украл микрофоните за водење седница?

Обвинувања, навреди, полиција и прекинување на седницата е епилогот од вчерашното собирање на советниците од Советот на Град Скопје и градоначалничката Данела Арсовска заради одговарање прашања од интерес на граѓаните. Денот во Град Скопје започна со обвинување на претседателот на Советот, Трајко Славески, дека му се украдени микрофоните од страна …

Прочитајте повеќе »

Донација од 1100 книги од Витаминка за библиотеката во Прилеп (ФОТО)

Витаминка донација Прилеп

Витаминка денеска ја предаде донацијата од 1100 книги во Градска библиотека „Борка Талески“ во Прилеп. Донацијата содржи вкупно 150 наслови од различни жанрови од домашни и странски автори, лектирни изданија, популарна литература, белетристика, детска и тинејџерска литература. Вкупната вредност на донацијата е 160.000 денари а од компанијата велат дека ова е …

Прочитајте повеќе »