Македонија

Вести и новости од Македонија.

Во изминатото деноноќие произведени 13.114 MWh електрична енергија

топлана скопје греење

Податоци од диспечерскиот извештај на АД ЕСМ за 26.02.2023 година: АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти. Во Термоелектраните произведени се 10.435 MWh, а …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Спасовски од Мостар: Претседателот Трајковски останува запаметен како неприкосновен лидер и мудар државник

Денеска во Мостар, Босна и Херцеговина, во име на Владата на Република Северна Македонија, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски положи цвеќе на спомен обележјето на несреќата кај Ротимље, на државничка церемонија по повод навршувањето на 19 години од трагичната смрт на македонскиот претседател Борис Трајковски и делегацијата којашто го …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Државнички церемонии во чест за загинатиот претседател Борис Трајковски

Владино-државни делегации, претставници од државни институции и организации, претставници од меѓународната заедница во земјава, денеска оддаваат почит кон загинатиот претседател на државата, Борис Трајковски, во рамки на државнички церемонии за одбележување на 19-годишнината од авионската несреќа, во којашто животите ги загубија поранешниот претседател, Борис Трајковски, членови на неговиот кабинет и …

Прочитајте повеќе »

Белите траги од авионите не значат дека од воздух нè прскаат со отрови

Нема докази дека отрови се пуштаат од воздух во Македонија или каде било во светот. Според научната јавност, станува збор за контрејлс – траги што авионите ги остават зад себе како последица на кондензација и кои се највообичаена појава. Облаците во форма на линија се произведени од издувните гасови на …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски со честитка за Велики поклади – Прочка: Големината на човекот е во простувањето, да се обединиме околу вистинските вредности

Ковачевски

Претседателот на Владата. Димитар Ковачевски во име на Владата и во свое лично име, упати честитка за празникот Велики поклади – Прочка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, Г.Г Стефан и до членовите на Светиот архиерејски синод, како и на целиот свештенички и …

Прочитајте повеќе »

Деветнаесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со положување на цвеќе од страна на државниот врв и од Собраниската делегација, денеска ќе се одбележи деветнаесет годишнината од авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател, Борис Трајковски, членовите на неговиот кабинет и екипажот на авионот. Во Бутел во Скопје на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски, …

Прочитајте повеќе »

Од вторник леб за 33 денари

Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да биде над 33 денари и за белиот и полубелиот леб, најави минитерот за економија Крешник Бектеши. „Ова е само прв чекор од производите наведени во одлуката на Владата. Ќе следат и нови одлуки за замрзнување на цените. Се прават …

Прочитајте повеќе »

30 години членство – Светска банка стратешки партнер на земјата во остарување на развојните цели

Република Северна Македонија одбележа 30 години членство во Групацијата на Светска банка. На денешен ден пред 30 години земјата се придружи на оваа светски водечка финансиска институција која помага на земјите во борбата против сиромаштијата и подобрувањето на стандардите за живеење на луѓето во земјите во развој. Претседателот на Владата …

Прочитајте повеќе »