Македонија

Ковачевски: Да се радуваме и да бидеме горди за прифаќањето на МПЦ-ОА како автокефална црква еднаква во православната заедница

Ковачевски МПЦ-ОА

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски оствари средба со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан, по повод одлуката за стекнување автокефален статус со кој МПЦ-ОА се прифаќа како еднаква со другите сестрински цркви во православната заедница. На средбата, премиерот …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Неколку случаи на мајмунски сипаници не значат „нова пландемија“

вистиномер

Ситуацијата со мајмунските сипаници и бројот на досега заразени засега не укажува на тоа дека станува збор за пандемија. Од 13 до 21 мај лабараторски потврдени се 92 случаи на овој вирус. Освен што не се работи за пандемија, не станува збор ниту за „пландемија“ – познат и широко распространет термин кој …

Прочитајте повеќе »

Битиќи на состанок со Кристин Мелсом: Северна Македонија е вистинска дестинација за норвешките инвеститори

Битиќи на состанок со Кристин Мелсом

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи одржа работен состанок со Кристин Мелсом, директорка на норвешкото Министерство за надворешни работи задолжена за Југоисточна Европа. На состанокот беа присутни и Томас Холм Кнудсен, директор на инвестицискиот фонд на …

Прочитајте повеќе »

Тренчевска: Унапредувањето на човековите права, еднаквост и борба против секаков вид на насилство е наш приоритет и одговорност

Тренчевска

Министерката за труд и социјaлна политика, Jованка Тренчевска денеска имаше воведно обраќање на тркалезната маса на тема „Заедно до брзо решение на насилството врз жените и семејното насилство“, организирана од Сојуз – Национален совет за родова рамноправност. Министерката Тренчевска истакна дека брзите решенија во справувањето со насилството врз жените, се …

Прочитајте повеќе »

Владата на Република Северна Македонија ќе ја одржи редовната 48-ма седница

влада

Владата на Република Северна Македонија, денеска, 25.5.2022 година (среда) ќе ја одржи редовната 48-ма седница, на која согласно своите надлежности ќе разгледува повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. Согласно дневниот ред, на седницата ќе се разгледува предлог-одлуката за утврдување на стратешките приоритети на Владата …

Прочитајте повеќе »

Само еден концесионер на мала хидроцентрала во Националниот парк „Шар Планина“ се откажал, останатите бараат обесштетување

мала хидроцентрала маркова река

Концесионерите на четири од седумте мали хидроцентрали кои се зацртани во Националниот парк „Шар Планина“ побарале надомест за вложените средства за да се откажат од изградбата. Само еден концесионер на две мали хидроцентрали во досегашните преговори целосно се повлекол и не бара компензација. Во рамките на новиот национален парк, веќе …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со црногорскиот премиер Абазовиќ

Пендаровски со црногорскиот премиер Абазовиќ

Претседателот Стево Пендаровски, за време на учеството на Светскиот економски форум во Давос оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ. На средбата беше изразена подготвеност за унапредување на севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Црна Гора, нагласувајќи ги потенцијалните можности за јакнење на економската …

Прочитајте повеќе »

Времето денес ќе биде сончево и многу топло

времето

Времето денес ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне, претежно во источните делови, ќе има изолиран развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во следните денови ќе продолжи сончево и натпросечно топло време. Денес и утре во попладневните …

Прочитајте повеќе »